Czy Polacy lecą do Rzymu na kanonizację?

24.4.14 Anonimowy 0 Comments

Już za kilka dni Rzymie będzie miała miejsce Kanonizacja Ojca Świętego Jana Pawła II. W beatyfikacji, która odbyła się 1 maja 2011 roku uczestniczyło ponad 100 tysięcy Polaków. Jak będzie w tym roku? Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl sprawdziło liczbę rezerwacji lotniczych na czas kanonizacji i koszty takiej podróży.

 

  

fot. pojechanewakacje.pl

– Pierwsze rezerwacje biletów na kanonizację zostały zrobione już na jesieni, chwilę po tym, jak ogłoszona została jej oficjalna data. Dla wielu osób ważne jest, by uczestniczyć osobiście w tym wydarzeniu, a jednocześnie mają one świadomość, że w tym przypadku, wcześniejszy zakup biletu powoduje, że jego cena jest niższa. Obecnie koszt minimalny koszt biletu z wylotem na dzień-dwa przed 27 kwietnia i powrotem dnia kolejnego, lub po dwóch dniach zaczyna się od 1256 PLN – wyjaśnia Łukasz Neska z serwisu eSKY.pl.

Tu warto przeanalizować dwie kwestie: pierwsza dotyczy tego, z jak dużym wyprzedzeniem były dokonywane rezerwacje na podróże do Rzymu na kanonizację; druga: jakie są średnie koszty biletów lotniczych na to wydarzenie. W obu przypadkach dane zostały porównane z tymi z roku ubiegłego.

Analizując dane pokazujące z jakim wyprzedzeniem były rezerwowane bilety lotnicze, należy zwrócić uwagę także na to, czy podróż miałaby się odbyć na pokładzie taniej czy regularnej linii lotniczej. Z reguły jest tak, że bilety na linie regularne kupowane są z większym wyprzedzeniem. W roku ubiegłym najwcześniej rezerwowane były bilety na podróż z Warszawy – 126 dni przed wylotem, w przypadku pozostałych miast był to czas od 99 do 86 dni. W tym roku to wyprzedzenie było o wiele większe – na wylot z Warszawy bilet rezerwowano średnio 162 dni przed podróżą (czyli ponad pięć miesięcy wcześniej), podobnie z Poznania – 161 dni, Wrocławia – 153 dni, Krakowa – 148 dni, Katowic – 137 dni, Gdańska – 133 dni. W przypadku tanich linii wyprzedzenie jest nieco mniejsze, ale i tak bilety kupowano co najmniej 3 miesiące przed planowaną podróżą.

Z reguły zakup biletów z większym wyprzedzeniem powoduje, że są one tańsze. W tym przypadku zasada ta nie sprawdziła się. W roku ubiegłym, za pośrednictwem eSKY.pl, zakupiono bilety na podróż do Rzymu liniami regularnymi na ostatni weekend kwietnia tylko z trzech miast Polski: z Krakowa – gdzie średnia cena biletu wynosiła 486 PLN, z Warszawy – 817 PLN i z Gdańska – 1126 PLN. W tym roku, bilety na przelot do Rzymu na ostatni weekend kwietnia liniami regularnymi zostały sprzedane też z pozostałych krajowych portów lotniczych. Porównując, z rokiem ubiegłym, średni koszt biletu z Krakowa to – 1061 PLN (55 proc. więcej niż w roku ubiegłym), z Warszawy 1068 PLN (24 proc. więcej niż przed rokiem), a z Gdańska 1185 PLN (zaledwie 5 proc. więcej niż w 2013 roku). Tu należy jednak zaznaczyć, że przewoźnicy regularni latają do Rzymu bezpośrednio wyłącznie z Warszawy i Krakowa, co oznacza, że podróż z pozostałych portów lotniczych zawsze będzie droższa i będzie wymagała przesiadki. Stąd też średnia cena za przelot samolotami linii regularnych na czas kanonizacji wynosiła: Katowice – 1019 PLN, Lublin – 989 PLN, Poznań – 1102 PLN, Rzeszów – 1190 PLN, Wrocław – 946 PLN. Biorąc pod uwagę, że podróże te zawsze będą nieco bardziej kosztowne, szczególnie istotne jest zestawienie pokazujące stosunek cen w Warszawie – które wzrosły o jedną czwartą, i w Krakowie – które są ponad dwa razy wyższe.

Warto przyjrzeć się, jakie średnie koszty wiążą się z podróżą na kanonizację na pokładach tanich linii, ponieważ 67 proc. pielgrzymów to właśnie nimi poleci do Rzymu. Najwięcej zapłacą osoby podróżujące z Wrocławia – średnio 1124 PLN za bilet (przy czym w roku ubiegłym było to o 39 proc. mniej czyli 691 PLN), następnie podróżni lecący z Krakowa 1041 PLN (o 41 proc. więcej niż przed rokiem, kiedy to bilet kosztował 618 PLN), z Warszawy 1011 PLN (o 40 proc. więcej niż w 2013 roku, kiedy bilet kosztował średnio 611 PLN). Mniejsze różnice w cenie biletów można zauważyć w pozostałych miastach: loty z Poznania 983 PLN (rok temu 582 PLN), z Gdańska 974 PLN (rok temu 570 PLN), z Katowic 800 PLN (rok temu 519 PLN).

- Należy zwrócić uwagę na to, że tanie linie lotnicze mają dużo bardziej elastyczną politykę cenową. Oznacza to, że w okresach newralgicznych, gdy widzą rosnące zainteresowanie biletami, mogą sobie pozwolić na, właściwie dowolne, podniesienie ceny – mówi Łukasz Neska z serwisu eSKY.pl.

Wysokie ceny biletów nie zniechęciły osób, które chcą być w Rzymie w dniu kanonizacji. Liczba biletów zakupionych na podróże do Wiecznego Miasta na ostatni weekend kwietnia jest w tym roku o 73 proc. większa niż w roku ubiegłym. Patrząc na statystyki, aż 47 proc. pielgrzymów będzie leciało z Warszawy (co, na ten jeden weekend, zwiększy ruch do Rzymu ze stolicy Polski o 49 proc. w stosunku do roku ubiegłego), 17 proc. Polaków poleci z Krakowa (o 24 proc. więcej niż przed rokiem o tej samej porze), 13 proc. poleci z Gdańska, 8 proc. z Poznania, 7 proc. z Wrocławia, 5 proc. z Katowic, pozostałe osoby zdecydowały się na podróż z Lublina i Rzeszowa.

0 comments: