220 lat od powstania uzdrowiska w Druskiennikach

22.4.14 Anonimowy 0 Comments

W tym roku mija 220 lat od powstania uzdrowiska w Druskiennikach. Lecznicze słone wody i mikroklimat istniały tu od zawsze, ale dopiero w 1794 roku dzięki królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu Druskienniki zyskały status uzdrowiska.


Zbadanie składu chemicznego słonych wód wykluczyło, co prawda możliwość pozyskiwania soli jadalnej z wody, ale za to odkryto, że woda ta ma skład podobny do innych europejskich wód uznawanych za zdrowotne. Kolejne ekspertyzy przeprowadzone przez jednego z profesorów Uniwersytetu Wileńskiego potwierdziły walory druskiennickich wód, a car Mikołaj I zezwolił na rozwój uzdrowiska. Na lata 30 XX wieku przypada rozkwit nowoczesnego leczenia z wykorzystaniem wody i co za tym idzie dynamiczny rozwój miejscowości. Powstała wówczas elegancka charakterystyczna zabudowa zdrojowa, którą do dziś można spotkać w centrum Druskiennik.


 Litwa jest doskonałym miejscem dla poszukujących zdrowia i odpoczynku. Czyste powietrze, lasy, źródła czystej wody, często o działaniu leczniczym sprzyjają powstawaniu tu uzdrowisk i sanatoriów. W kraju działają 4 uzdrowiska (Druskienniki, Birsztany, Połąga i Nerynga) oraz również 4 tereny uzdrowiskowe, wszystkie zlokalizowane na wschodzie kraju (Oniksztaty, Ignalina, Troki i Jeziorosy).


Obecnie w leczeniu na terenie Druskiennik wykorzystuje się zarówno wody jak i błota lecznicze (borowinę). Druskienniki słyną z leczenia wielu schorzeń: kręgosłupa, dróg oddechowych, układu krążenia, układu pokarmowego, reumatologicznych i skórnych i są jednym z bardziej znanych i popularnych wśród Polaków całorocznych uzdrowisk balneologicznych. 7 istniejących tu sanatoriów, w tym 1 uzdrowisko balneologiczne, lecznica oraz centra SPA korzystają z 7 źródeł wody mineralnej. W terapii wykorzystywana jest także borowina oraz mikroklimat. Personel medyczny oferuje diagnostykę i zabiegi na najwyższym poziomie.


 11 kwietnia w głównym parku miejskim zainaugurowane zostały obchody 220-lecia istnienia uzdrowiska Druskienniki. Pierwszą imprezą z cyklu kilkutygodniowych obchodów było Święto Narcyzów. 220 tysięcy posadzonych cebulek, po jednym tysiącu na każdy rok istnienia uzdrowiska Druskienniki zaczęło już kwitnąć. Pierwsze z nich zdecydowano się posadzić już trzy lata temu (najpierw 30 tysięcy, a w zeszłym roku dosadzono 190 tysięcy). Przez cały sezon wiosenny i letni będą się odbywać koncerty, wystawy, kiermasze, zawody oraz pokazy cyrkowe, klaunów itp.


31 maja odbędzie się kulminacja obchodów, której głównym elementem będzie wielkie widowisko w 4D nad jeziorem Druskonis z wykorzystaniem muzyki i malarstwa Mikołaja Cziurlionisa, który w latach 1878-85 mieszkał i tworzył w Druskiennikach.


27 czerwca w Druskiennikach będzie można kibicować biorącym udział w światowych mistrzostwach rajdowych. Będzie to debiut Litwy w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA.


24 sierpnia nad „Snow Areną” zawisnąć ma największa rzeźba świata – „Like”.


 Warto wiedzieć, że Druskienniki to nie tylko domy zdrojowe i sanatoria, ale i miejsce czynnego wypoczynku. Parki wodne Druskiennik ze zjeżdżalniami wodnymi, wielkim basenem o pow. 1800 m2 i zapleczem z 20 łaźniami gdzie można wykorzystać miód, sól i witki, to niezaprzeczalny atut tej miejscowości.


Druskienniki są także miejscem, gdzie można uprawiać sporty zimowe przez cały rok! W Snow Arena zajmującym pow. 8 ha działają 3 trasy narciarskie. Śnieg „pada” tam przez cały rok dzięki automatycznemu systemowi naśnieżania. Narciarze mają do dyspozycji szwajcarskie wyciągi – 4-osobowy krzesełkowy, orczykowy i taśmowy. Wykwalifikowani instruktorzy narciarscy pomogą osiągnąć formę. Warto dodać, że do wytwarzania śniegu nie używa się środków chemicznych, czyli ośrodek jest przyjazny środowisku. Snow Arena jest pierwszym tego typu obiektem w krajach bałtyckich. Nad Niemnem umiejscowiony jest nowoczesny park linowy oferujący wiele niezapomnianych wrażeń. Okolice Druskiennik to także świetne tereny spacerowe i do uprawiania turystyki rowerowej.


 W pobliżu znajduje się sławny Park Grutas umieszczony przez Lonely Planet na 4 miejscu wśród najbardziej dziwnych parków świata.


fot. info.druskininkai.lt

0 comments: