bezpieczeństwo,

TOPR oraz TPN apelują o zachowanie zasad bezpieczeństwa w Tatrach

27.1.14 Anonimowy 0 Comments

W pierwszych województwach trwają ferie zimowe. Znaczna część osób, która zdecyduje się spędzić je poza domem, wybierze polskie góry. Podczas aktywnego odpoczynku turyści powinni pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Warto zapoznać się także z ofertą przewodników wysokogórskich.
fot. PojechaneWakacje.pl

Biorąc pod uwagę stosunek powierzchni Tatr do ilości gości, są one jednymi z najczęściej odwiedzanych gór na świecie. Turystów przyciągają zróżnicowany krajobraz oraz malownicza tatrzańska przyroda. Rok w rok Tatry goszczą ponad 3 miliony osób. W czasie ferii część z nich spędza czas podczas wycieczek górskimi trasami. Jak podaje Tatrzański Park Narodowy, w minionym roku w okresie styczeń – marzec ponad 100 tys. osób wybrało taką formę aktywności. Szacunki te opierają się na danych ze sprzedaży biletów wstępu do parku.


- W przeciągu ostatnich lat liczba turystów utrzymuje się na stałym poziomie. Ponad połowa gości przyjeżdża do nas przynajmniej raz do roku, a średni czas wycieczki wynosi około 5 godzin – mówi Szymon Ziobrowski z TPN.


W Tatrzańskim Parku Narodowym do dyspozycji turystów oddanych jest ponad 250 km tras, które oznakowane są kolorami oraz kierunkowskazami. Władze parku zapraszają do korzystania z nich. Wraz z TOPR-em przypominają jednak o konieczności zachowania szczególnych względów bezpieczeństwa podczas zimowych wypraw. Przed wyjściem w góry należy sprawdzić prognozę pogody, zagrożenie lawinowe oraz przede wszystkim dostosować trasę wycieczki  do własnych możliwości.


Według danych Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w ostatnich latach ilość wypadków turystycznych wzrosła. W okresie styczeń – marzec roku 2011 odnotowano ponad 70 wypadków turystycznych, w tym 22 śmiertelne i 2 spowodowane lawiną.  Rok później doszło do ponad stu wypadków w tym 23 śmiertelnych i 4 spowodowanych lawiną.


Bezpieczeństwo wędrówki, a zarazem ciekawe wrażenia mogą zaoferować przewodnicy wysokogórscy. Dzięki dobrej znajomości tras, wiedzy umożliwiającej odpowiednie reagowanie w niebezpiecznych sytuacjach oraz atrakcyjnej ofercie, skorzystanie z ich usług może być dla wielu turystów, zarówno tych mniej jak i bardziej doświadczonych, ciekawą propozycją. Oferta świadczona przez przewodników obejmuje m.in. wycieczki piesze po Tatrach, zjazdy narciarskie poza trasami, wycieczki skiturowe czy wspinaczkę górską.


- Wybierając się w Tatry warto pamiętać że są to jedyne w Polsce góry o charakterze alpejskim, których szczyty wznoszą się ponad 2 tys. m n.p.m. Często w centrum Zakopanego jest już pełnia lata, natomiast w górach zalega śnieg. – mówi Jan Gąsienica – Roj z Biura Przewodników Wysokogórskich. – Wybierając się na pierwsze wycieczki warto je stopniować, zaczynając od tatrzańskich dolin, a dopiero później decydując się na wyjście w wyższe partie gór. Bezpieczeństwo jest rzeczą najważniejszą. Pod telefonami TOPR-u oraz Przewodników Wysokogórskich można zaczerpnąć informacje o warunkach panujących w górach. – dodaje.


Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa czas spędzony podczas górskich wypraw może być  ciekawą przygodą oraz jednym z najlepszych sposób na odpoczynek.

0 komentarze: