Centrum Nauki Kopernik,

Warszawa dla dzieci: Centrum Nauki Kopernik

26.12.13 Anonimowy 0 Comments

Czy Warszawa jest miastem przyjaznym dla dzieci? Ależ naturalnie! Nie tylko przyjaznym, ale też bardzo interesującym. Jest tu wiele ciekawych miejsc i zabytków, muzea, które wcale nie są dla nudziarzy i masa atrakcji na świeżym powietrzu. Wystarczy tylko wiedzieć czego się szuka…

Centrum Nauki Kopernik

 


Centrum Nauki Kopernik fot. Anna WitkowskaTu doświadczamy, nie tylko oglądamy. Na 22 tys. m² można samodzielnie przeprowadzać eksperymenty, dzięki którym skomplikowane zjawiska zachodzące w przyrodzie stają się zrozumiałe. I jednocześnie świetnie się przy tym bawić. Eksperymentowanie jest tak wciągające, że trzeba na nie przeznaczyć kilka godzin.
Nie ma wyznaczonej ścieżki zwiedzania, zwiedzający sam decyduje, co i kiedy chce zobaczyć. Na przykład w galerii „Świat w ruchu” można przekonać się na własnej skórze, co czuł astronauta Neil Armstrong, gdy stawał na Księżycu. W galerii „Re:Generacja” dowiemy się czego i dlaczego się boimy. Galeria „Strefa światła” to świetne miejsce dla tych, którzy lubią zagadki kryminalne, a w galerii „Człowiek i środowisko” najważniejszym eksponatem staje się sam zwiedzający. Tutaj poznajemy granicę własnych możliwości, tajniki zmysłów i ciała.
Do największych atrakcji należy planetarium „Niebo Kopernika”, gdzie dzięki projekcjom na sferycznym ekranie, otaczającym widownię ze wszystkich stron oraz nowoczesnym technologiom multimedialnym, uczestnicy seansów odnoszą wrażenie przebywania w najodleglejszych zakątkach kosmosu, w głębi oceanu lub w środku wulkanu. Podczas specjalnego seansu mogą się nawet cofnąć do początków życia na Ziemi.


Ciekawostką Centrum Nauki Kopernik jest Elektrybałt, czyli elektroniczny poeta, który pisze wiersze na życzenie, a potem je deklamuje. Pierwowzorem tej człekopodobnej maszyny była postać wymyślona przez Stanisława Lema, występująca w jego cyklu opowiadań „Cyberiada”.


Stanowiska do eksperymentowania znajdują się także w plenerze, w położonym nad samym brzegiem Wisły „Parku Odkrywców”. Za pośrednictwem dźwiękowych instalacji „Echo”, „Konferencja” i „Zwierciadła akustyczne” można komunikować się na odległość. Latem w kinie plenerowym na terenie „Parku Odkrywców” wyświetlane są filmy popularnonaukowe i organizowane koncerty.
Wiosną 2012 planowane jest otwarcie ogrodu na dachu. Inspiracją dla jego projektantów było zjawisko erozji. Z lotu ptaka można zobaczyć, jak ścieżki ogrodowe przypominają charakterystyczne, drążone przez wodę, koryta. Zielony dach pełni funkcję nie tylko dekoracyjną, ale także tłumi hałas, latem schładza, a zimą izoluje budynek przed stratami ciepła.
Z dachu CNK widać Wisłę i jej praski brzeg, most Świętokrzyski, Stadion Narodowy, a także sąsiedni ogród dachowy na Bibliotece Uniwersyteckiej.

Centrum Nauki Kopernik fot. Centrum Nauki Kopernik
Centrum Nauki Kopernik fot. Filip Klimaszewski (CNK)
Centrum Nauki Kopernik fot. Anna Witkowska
Centrum Nauki Kopernik fot. Iwona Gmyrek


źródło warsawtour.pl

[mappress mapid="262"]

0 comments: