Regiony,

Roztoczański Park Narodowy

28.12.13 Anonimowy 1 Comments

Ochrona przyrody na Roztoczu ma tradycję sięgającą końca XVI w., kiedy fragmenty Roztocza Środkowego włączono do Ordynacji Zamojskich. Utworzono wtedy rodzaj zoo - zwierzyniec otoczony 30 kilometrowym ogrodzeniem, gdzie trzymano dzikie zwierzęta.

Roztoczański Park Narodowy znajduje się w Polsce południowo- wschodniej, ok. 30 km na południowy- zachód od Zamościa i obejmuje najcenniejsze przyrodniczo tereny Roztocza.

Roztoczański Park Narodowy ma typowo leśny charakter. 95% powierzchni zajmują lasy bukowe, sosnowe i jodłowe. W parku występuje pomad 400 drzew pomnikowych, tutejsze jodły osiągają wysokość do 50 metrów.

Duże ssaki reprezentowane są przez jelenie, dziki, wilki, rysie i borsuki. Największą atrakcją parku jest dzikie stado koników polskich żyjące na terenie wydzielonej enklawy. Konik polski to rasa wywodząca się od koni Przewalskiego. Do końca XVIII w zamieszkiwały leśne tereny obszarów wschodniej Polski. Koniki przez cały rok przebywają na wolności, ingerencja człowieka ogranicza się jedynie do dokarmiania w okresie zimowym. Każdego roku w stadzie rodzi się kilka źrebaków. Koniki obserwować można ze specjalnej wieży widokowej przy stawie Echo, kilkaset metrów za Zwierzyńcem w stronę Górecka Starego. Dzikie stada koników polskich oglądać można jeszcze w Biebrzańskim Parku Narodowym, Popielnie i Stobnicy.

Przyrodniczą atrakcją Roztocza są położone na południe od parku rezerwaty „Szum” i „Nad Tanwią”. Rezerwaty obejmują doliny niewielkich leśnych rzek z malowniczymi wodospadami i progami rzecznymi nazywanymi tu szumami, szypotami lub porohami.

Przez teren parku przebiega pięć szlaków turystycznych, jedna trasa rowerowa i kilka ścieżek edukacyjnych.

Baza noclegowa najlepiej rozwinięta jest w Zwierzyńcu. Znajduje się tu kilka niewielkich hoteli, pole namiotowe, schronisko szkolne i liczne kwatery prywatne. Najciekawszym zabytkiem Zwierzyńca jest kościół na wodzie pod wezwaniem św. Jana Nepomucena.

źródło poland.gov.pl

 

 

1 komentarz: