bagaż,

Latanie samolotem z dzieckiem

17.12.13 Anonimowy 0 Comments

Coraz częściej podróżujemy z dziećmi. Dla malucha taka wycieczka to nie lada wyzwanie, dlatego prezentujemy mały przewodnik krok po kroku jak przygotować rodzinę na wspólną wyprawę. Latanie samolotem z dziećmi może być przyjemnością!

Prawie połowa podróżujących z serwisem FRU.PL wybiera przeloty w parach lub większych zorganizowanych grupach. Latanie samolotem staje się dla rodzin czymś naturalnym. To zdecydowanie wygodniejszy środek transportu niż samochód, czy pociąg, a przede wszystkim podróż samolotem jest o wiele krótsza, co ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza w przypadku małych dzieci.  Co zrobić, żeby wspólne latanie samolotem z dzieckiem było komfortowe?

Zabierz odpowiednie dokumenty

Lista dokumentów nie jest długa, ale bywają one trudne do zdobycia. Przede wszystkim wiele krajów wymaga, by maluch posiadał swój indywidualny paszport z odpowiednio wykonanym zdjęciem (wymiar: 35/45 mm, białe tło, twarz wyśrodkowana, usta zamknięte, oczy otwarte). Niestety maluch nierzadko nie chce współpracować z fotografem i zdobycie takiego zdjęcia wymaga czasu. W przypadku niemowlęcia niekiedy potrzebny jest list od lekarza zezwalający na podroż z dzieckiem. Jeśli podróżujemy nie ze swoim dzieckiem musimy także posiadać odpowiednie upoważnienie od rodziców.

Usadź malucha i korzystaj ze zniżek

Sprawa usadzenia dziecka jest bardzo skomplikowana. Praktycznie co linia to inne dyrektywy, dlatego przed odlotem upewnij się jak siedzieć będzie Twoje dziecko i jak wygląda sprawa fotelika. Uogólniając, dziecko do 6 miesiąca życia siedzi na kolanach rodzica przypięte specjalnym pasem. Dzieci od 6 miesiąca do 3 roku życia powinny siedzieć w foteliku. Niektóre linie zapewniają fotelik, inne sugerują zabranie własnego, jeszcze inne wyznaczają specjalne kryteria dla prywatnego fotelika. Musisz to koniecznie sprawdzić przed odlotem.
Niemowlęta do 10 kg mogą liczyć na specjalne łóżeczka (skycots). Warto dopytać o nie przy zakupie biletów, ponieważ w samolocie jest tylko kilka takich miejsc. Dzieci od 2 roku życia powinny zajmować własne miejsca.

Pamiętaj miejsca dla dzieci są limitowane!

Dlatego tez musisz zamówić bilety wcześniej, jeśli lecisz z dzieckiem. Niektóre linie oferują zniżki dla dzieci do 12 roku życia, jeszcze inne narzucają cenę taką samą jak dla dorosłego pasażera. Przewóz infanta (dziecka do 2 roku życia) bywa bezpłatny lub płatny jedynie w 10%.

Zabierz bagaż dziecka

Dzieciom, które mają swoje miejsce przysługuje normalny bagaż. Co w przypadku malucha trzymanego na kolanach? Tutaj kwestia zależna jest od przewoźnika. Bywa że linie oferują dodatkowy bagaż dla dziecka, ale nie jest to częstym zwyczajem. Z wózka natomiast  można korzystać aż do czasu wejścia na pokład. Następnie zostanie on przechowany i oddany po przylocie.

Przyjedź wcześniej na lotnisko

Pamiętaj, że poruszanie się z dzieckiem zajmuje więcej czasu, dlatego wybierz się na lotnisko min. 30 minut przed czasem, który sugeruje przewoźnik. Podróżując z niemowlakiem, masz pierwszeństwo przy odprawie. Zwykle lotniska nie mają kącików zabaw, musisz więc zadbać we własnym zakresie, by dziecko się wybiegało przed odlotem. Zabawy ruchowe i oglądanie samolotów są doskonałym rozwiązaniem.

Przygotuj dziecko do startu

Jest wiele sposobów na złagodzenie objawów zmian ciśnienia towarzyszącym startom i lądowaniom. Wystarczy żucie gumy, czy ssanie cukierków. a także lizak, czy picie przez słomkę. Jeśli nie masz nic przy sobie delikatnie wdmuchuj dziecku powietrze przez uszy i potraktujcie to jako zabawę. W przypadku niemowląt skuteczny okazuje się smoczek.

Zadbaj o wygodę dziecka

Starsze dziecko ubierz w wygodne i ciepłe dresy, tak żeby czuło się komfortowo w każdej pozycji. Młodsze ubierz w ciepły polarowy pajacyk lub kombinezon. Zimą dobry ubiór jest szczególnie istotny.

Higiena na pokładzie

Przewoźnicy zazwyczaj zapewniają pieluszki, papierowe chusteczki, talk oraz inne podstawowe akcesoria do pielęgnacji małego dziecka, ale lepiej brać ze sobą własny zapas. Tak samo lepiej zaopatrzyć się w jednorazową matę do przewijania, bo nie zawsze można skorzystać w toalecie z odpowiedniej półki do przewijania.

Wybierz wcześniej posiłek dla dziecka

Posiłki dla dzieci zamów z wyprzedzeniem. Najlepiej zaraz przy zakupie biletów. Na pokładzie bez problemu zostanie podgrzane mleko, czy woda dla niemowląt. Karmienie starszych dzieci natomiast bywa kłopotliwe. Dziecku nie zawsze smakuje danie podane na pokładzie, dlatego najlepiej wziąć coś uprzednio przygotowanego ze sobą. Ważne są też drobne przegryzki: chrupki, pieczywo, batoniki, owoce.

Dzieci i jet lag

Dzieci znacznie lepiej znoszą różnice czasowe, zwłaszcza te z nich, które dużo śpią w dzień. Ważne żebyś po przylocie od razu dostosował pory karmienia i snu do czasu lokalnego. Program zwiedzania ułóż tak, by w pierwszych dniach po przylocie, spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, co pomoże w przestawieniu zegara biologicznego na czas miejscowy.

źródło FRU.PL

0 comments: