10 najpopularniejszych atrakcji Wielkiej Brytanii wybranych przez turystów z całego świata

12.12.13 Anonimowy 1 CommentsPopularne, znane od lat lub zupełnie nowe i oryginalne. Oto lista 10 najpopularniejszych atrakcji Wysp wybranych przez zagranicznych turystów.

Najnowsze badania VisitBritain pokazują, że zagraniczni turyści chcą poznawać Wyspy Brytyjskie  i ich dziedzictwo. Na popularności coraz częściej zyskują mniej tradycyjne lub nowe aktywności, takie jak nocna zabawa w Newcastle, oglądanie Londynu z wieżowca Shard albo wycieczka do filmowego studia Harry’go Pottera. W badaniu przeprowadzonym wśród 10 tysięcy potencjalnych gości z 19 krajów, przedstawiono listę „wymarzonych aktywności” dostępnych tylko w Wielkiej Brytanii.


1) Pałac BuckinghamAmerykanie, Rosjanie i Chińczycy nie wyobrażają sobie wizyty w Wielkiej Brytanii bez zwiedzania pałacu Buckingham. Dla tych narodowości to atrakcja numer 1.

Sale reprezentacyjne pałacu Buckingham można zwiedzać od 2 sierpnia do 28 września. Poza nimi można zwiedzać Royal Mews (królewskie stajnie z monarszymi pojazdami, od karet po rolls-royce’y) oraz Queen’s Gallery (galerię królewską, prezentującą wybrane obrazy z kolekcji królowej).

2) Panorama LondynuThe Shard © The View from The Shard

Panoramiczny widok ze szczytu wieżowca Shard albo z koła London Eye był najczęściej wybieraną atrakcją wśród turystów z Korei Południowej, jednego z najszybciej rosnących rynków turystycznych Wielkiej Brytanii (od stycznia do września 2013 r. ruch turystyczny z tego kraju wzrósł o 45 proc.).

Wieżowiec Shard ma 72 piętra, a jego wysokość wynosi 309,6 metrów. Po zakończeniu prac w 2012 roku stał się najwyższym ukończonym wieżowcem w Europie. Budynek został zaprojektowany przez słynnego włoskiego architekta Renzo Piano, laureata Nagrody Pritzkera z 1998 roku.

London Eye ma 135 m wysokości. Ten diabelski młyn wybudowano w 2000 roku z okazji londyńskich obchodów początku nowego tysiąclecia.

Bilety do obu atrakcji dostępne są w sklepie VisitBritain: www.visitbritainshop.com


3) Zamek EdynburskiZwiedzanie zamku w Edynburgu było szczególnie interesującą atrakcją dla gości z tradycyjnych rynków — Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Włoch — którzy umieścili ją na drugim miejscu.

Zamek Edynburski został wzniesiony na Castle Rock, granitowym szczycie wygasłego wulkanu. Po 1996 roku na zamku przechowywany jest tzw. Kamień Przeznaczenia – relikt królów szkockich, który przez długi czas był w rękach Anglików. Z platformy dla dział rozciąga się wspaniały widok na leżące na północ georgiańskie Nowe Miasto. Od 1 do 28 sierpnia 2013 sierpniu na esplanadzie odbędzie się coroczna szkocka parada wojskowa Military Tattoo.

4) Zwiedzanie HighlandsMalownicze, szkockie Pogórze czyli Highlands uwielbiane jest nie tylko przez brytyjskich monarchów, ale również przez Francuzów, Argentyńczyków, Niemców, Polaków i Rosjan. Francuscy turyści uznali „obserwację przyrody w szkockich górach” za najbardziej „wymarzone” zajęcie, podczas gdy Argentyńczycy, Niemcy i Polacy stawiają je na drugim miejscu, a Rosjanie na trzecim.

Region Highlands został pokazany w najnowszym filmie o przygodach 007 – „Skyfall”, w którym James Bond wraca w rodzinne strony i tu ostatecznie rozprawia się ze swoim antagonistą.

5) Zakupy przy Oxford Street

Dla Szwedów jedną z najciekawszych atrakcji są zakupy przy Oxford Street. Dla 21% kobiet uczestniczących w badaniu VisitBritain jest to nawet „wymarzone zajęcie”.

Oxford Street, dawny rzymski trakt, jest główną ulicą handlową Londynu. Początkowo tłumy ciągnęły tutaj, by oglądać wiezionych tędy skazańców i w ten sposób powstała naturalna klientela dla sklepikarzy. To tutaj zbudowano pierwsze domy towarowe, m.in. Selfridges. Swój największy sklepy otworzyli przy Oxford kupcy bławatni Marks i Spencer.

 

 

6) Lake DistrictKolejną aktywnością wysoko ocenianą przez zagranicznych turystów był po jednym z jezior Lake District czyli Krainie Jezior w północno – zachodniej Anglii w hrabstwie Kumbria.

Kraina, obfitująca w jeziora stanowiła inspirację dla artystów, szczególnie w dobie romantyzmu. To z nią związani są poeci William Wordsworth, Samuel Taylor Coleridge oraz Robert Southey (zwani angielskimi poetami jezior), pisarka Beatrix Potter (autorka m.in. “Piotrusia Królika, “Kaczki Tekli Kałużyńskiej), a także pejzażysta John Constable, który nazwał ją "najpiękniejszym w świecie krajobrazem".

To wspaniały region dla miłośników wycieczek pieszych i rowerowych, wspinaczki i żeglarstwa. Pośród postrzępionych wzgórz i gór wznoszących się ponad lustrzane tafle jezior warto poszukać atrakcji dla duszy i ciała: pieszo, na wodzie czy na szlaku literatury.

7) Walijskie puby

Dla Szwedów najciekawszą brytyjską atrakcją jest obiad przy kominku w przytulnym walijskim pubie. Jednym z najciekawszych pubów jest Pen-y-Gwryd w Snowdonii, który oferuje również noclegi. Jest to stary zajazd dyliżansów, utrzymany w oryginalnym stylu i wystroju – ulubione miejsce turystów pieszych. W barze na suficie można obejrzeć podpisy członków ekspedycji na Mount Everest z 1953 r.

8) Mecz Premier LeagueW badaniu przeprowadzonym przez VisitBritain, 22 proc. mężczyzn ze wszystkich rynków wskazało oglądanie meczu piłkarskiego jako wymarzone zajęcie w Wielkiej Brytanii (drugie miejsce za pałacem Buckingham). Nic dziwnego, Premier League jest najchętniej oglądaną ligą sportową na świecie.

Bilety na wycieczki po brytyjskich stadionach dostępne są w sklepie VisitBritain: www.visitbritainshop.com

9) Kolejką na SnowdonJedną z najwyżej ocenianych turystycznych aktywności jest wjazd kolejką na Snowdon, najwyższy szczyt Walii (1085 m n.p.m ), który w języku walijskim nosi nazwę Yr Wyddfa („grób”). Legenda głosi, że król Artur pokonał tutaj giganta. To świetny cel górskiej wycieczki, choć dotarcie na szczyt nie musi być męczące – da się bez trudu wjechać kolejką.

10) Fish and chips

Dla Hindusów jedzenie fish and chips to ostatnia rzecz, którą chcieliby robić w Wielkiej Brytanii, a dla Argentyńczyków, Chińczyków, Meksykanów i Polaków — ta aktywność znalazła się na przedostatnim miejscu. Jednak świeża ryba z frytkami nad brzegiem morza cieszy się wielką estymą wśród Amerykanów i Kanadyjczyków, dla których jest to trzecie z kolei „wymarzone zajęcie”; Australijczycy nie pozostają daleko z tyłu i umieszczają je na czwartym miejscu.

To słynne danie po raz pierwszy pojawiło się w Wielkiej Brytanii w XIX wieku, kiedy rozwinęły się flota rybacka i transport kolejowy. Żydowski imigrant Joseph Malin otworzył najstarszy znany sklep z frytkami we wschodnim Londynie w 1860 roku, chociaż Charles Dickens pisał o podobnym przybytku w powieści „Oliver Twist” 30 lat wcześniej (jednak wymienił tylko rybę bez frytek).

 

 

 

[wysija_form id="1"]

1 komentarz:

  1. Cały Londyn jest atrakcyjny. Trudno wybrać jedno miejsce

    OdpowiedzUsuń