Londyn - 20 najlepszych, bezpłatnych atrakcji

17.11.13 Anonimowy 1 Comments


Londyn pod względem liczby bezpłatnych atrakcji przebija inne miejsca na świecie. Najciekawsze z nich to sławne muzea i galerie, ale warto odwiedzić także tutejsze parki i targowiska. Oto przewodnik po bezpłatnych atrakcjach Londynu.


 The National Gallery, London


Najsłynniejszym londyńskim parkiem jest Hyde Park z kultowym Speakers' Corner, gdzie każdy może wypowiedzieć swoje poglądy, o ile nie obraża królowej. We wszystkich Królewskich Parkach można również urządzać pikniki.

Popularną atrakcją Londynu są targi, na których sprzedawane są m.in. antyki, biżuteria, obrazy i ubrania. Warto zajrzeć na Portobello Road Market przy Notting Hill Gate, Camden Market przy Chalk Farm Road oraz Columbia Road Flower Market przy Gosset Street w East London.

Fani rodziny królewskiej mogą obejrzeć uroczystą zmianę warty pod Buckingham Palace (od maja do lipca codziennie o godz. 11.30, w pozostałe miesiące – co drugi dzień), a przy odrobinie mogą szczęścia dostrzec któregoś z jej członków.

Inne bezpłatne atrakcje Londynu:

1. Hala targowa Borough Market

Ta popularna hala targowa, istniejąca od około XIII wieku, jest prawdziwą „spiżarnią Londynu” i jedną z najciekawszych atrakcji po południowej stronie Tamizy. Można tu znaleźć rozmaite produkty spożywcze oraz sprzedawców i producentów, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą na ich temat. To doskonałe miejsce by poznać nowe zapachy i smaki, a także zjeść szybkie śniadanie lub lunch. Borough Market jest otwarty od czwartku do soboty. By zobaczyć targ w całej okazałości, najlepiej przyjść tam w sobotę. Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.boroughmarket.org.uk.

 

 

 

2. Mediateka Brytyjskiego Instytutu Filmowego (British Film Institute)

Ukryty pod mostem Waterloo Bridge, Brytyjski Instytut Filmowy mieści cztery sale kinowe (wstęp na projekcje jest odpłatny) oraz imponującą mediatekę (Mediatheque), w której można przejrzeć archiwa BFI. Wśród dostępnych filmów i nagrań telewizyjnych znajduje się m.in. kryminał „The 39 Steps” Alfreda Hitchcocka oraz „A Christmas Carol” (ekranizacja BBC z 1977 roku). W poniedziałki mediateka jest zamknięta. Więcej informacji oraz listę filmów można znaleźć na stronie:

www.bfi.org.uk.

3. British Museum

W zbiorach British Museum znajdują się galerie prezentujące m.in. kulturę dawnego Egiptu, Grecji, imperium rzymskiego oraz Bliskiego Wschodu. Najciekawsze eksponaty to kamień z Rosetty (dzięki niemu udało się rozszyfrować egipskie hieroglify), płaskorzeźby z ateńskiego Partenonu, mozaikowe maski Azteków oraz skarby z anglosaskiej łodzi pogrzebowej z Sutton Hoo. Warto wziąć udział w bezpłatnych wycieczkach z przewodnikiem: 30-40 minutowej sesji eyeOpener (codziennie) lub 20 minutowej „Spotlight tour” (w piątki). Muzeum otwarte jest codziennie od godz. 10.00 do 17.30, a w piątki – do 20.30. Co roku British Museum odwiedza 6 mln osób. Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.britishmuseum.org.

4. Pałac Westminsterski (Palace of Westminster)Pałac Westminsterski to neogotyckie dzieło architektury z połowy XIX wieku oraz siedziba brytyjskiego parlamentu (Houses of Parliament): Izby Gmin i Izby Lordów. Chętni mogą obserwować obrady każdej z izb z publicznej galerii (wstęp bezpłatny, zazwyczaj czeka się w kolejce ok. 1 godz.). Najbardziej znaną częścią pałacu jest wieża Elizabeth Tower, zwana również „Big Benem”, na której znajduje się ważący 13 ton dzwon oraz ogromny zegar. Co godzinę wybijany jest kurant. Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.parliament.uk/about/living-heritage/building/palace.

5. Muzeum Londynu (Museum of London)Często niedoceniane przez turystów, Muzeum Londynu oferuje wyjątkową podróż w czasie po dawnych wcieleniach stolicy Wielkiej Brytanii – od pierwszej osady, przez rzymskie Londinium, czasy dynastii Tudorów i Stuart, aż po miasto XXI-wiecznych bankierów. W muzeum znajdują się dwie kawiarnie oraz restauracja z tarasem i widokiem na ogród. Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.museumoflondon.org.uk

6. Galeria Narodowa (National Gallery)

Charakterystyczny budynek na Trafalgar Square to obowiązkowy przystanek dla każdego miłośnika sztuki. National Gallery mieści ponad 2300 dzieł zachodnioeuropejskich malarzy, takich jak Vincent Van Gogh, Jan van Eyck, Leonardo da Vinci, Peter Paul Rubens, William Turner czy francuscy impresjoniści. Co roku galerię odwiedza ponad 5 milionów osób. Tłumów można uniknąć, zwiedzając muzeum rano w dni robocze lub w środowe popołudnia (po 18). Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.nationalgallery.org.uk.

7. Narodowe Muzeum Morskie (National Maritime Museum)

Ta największa atrakcja Greenwich mieści się w neoklasycystycznym budynku i prezentuje żeglarską przeszłość Wielkiej Brytanii. Wśród eksponatów znajduje się m.in. mundur admirała Nelsona oraz kula, od której zginął podczas zwycięskiej bitwy morskiej pod Trafalgarem, oraz replika szalupy ratunkowej Ernesta Shackletona, badacza Antarktydy. Na dzieci czeka interaktywna ekspozycja Children's Gallery. Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.nmm.ac.uk.

8. Narodowa Galeria Portretu (National Portrait Gallery)

Ci, którzy chcieliby się dowiedzieć, jak wyglądali najważniejsi obywatele Wielkiej Brytanii, powinni odwiedzić Narodową Galerię Portretu. Wśród zbiorów znajdują się obrazy, rysunki, popiersia i fotografie. Można tu zobaczyć portret Williama Szekspira, księżnej Diany (namalowany przez Bryana Organ), rysunek przedstawiający Jane Austen, fotografię młodego Winstona Churchilla, portrety Elżbiety II autorstwa Andy Warhola, a także pierwszy portret księżnej Kate. W galerii są też polskie akcenty: m.in. podobizna Mikołaja Kopernika, fotografie Heleny Modrzejewskiej, Poli Negri, Stanisława Mikołajczyka (premiera rządu RP na uchodźctwie podczas II wojny światowej) i generała Kazimierza Sosnkowskiego. Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.npg.org.uk.

9. Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum)Ludzie epoki wiktoriańskiej z pewnością lubili gromadzić zbiory i je katalogować. W rezultacie potomni otrzymali ogromną kolekcję przyrodniczą, którą można podziwiać we wspaniałym neogotyckim budynku z 1880 roku. Ekspozycje poświęcone są m.in. dinozaurom, ssakom, gadom i płazom. Uwagę dzieci przyciąga szkielet roślinożernego dinozaura – diplodoka (stojący tuż przy wejściu do muzeum) oraz mechaniczny tyranozaur. W Centrum Darwina (Darwin Centre) znajdują się multimedialne filmy i prezentacje, które ukazują różnorodność świata natury. Natomiast w ogrodzie Wildlife Garden można obserwować brytyjską florę i faunę (m.in. motyle i lisy). Ogród jest czynny wyłącznie od kwietnia do września. Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.nhm.ac.uk.

10. Photographers’ Gallery

Na West Endzie eksponowane są wspaniałe zbiory współczesnej fotografii – od młodych talentów, aż po renomowanych artystów. Ta największa, publiczna galeria fotografii w Londynie co roku przyznaje prestiżową nagrodę w tej dziedzinie - Deutsche Börse Photography Prize. Na parterze znajduje się kawiarnia. Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.photonet.org.uk.

11. Muzeum Nauki (Science Museum)

Pouczające i ciekawe Muzeum Nauki zajmuje siedem kondygnacji. Można tu poznać największe osiągnięcia naukowe, a interaktywne ekspozycje ułatwiają przyswajanie wiedzy. W sali poświęconej energii (Energy Hall) pokazano pierwsze parowozy z początku XIX wieku, a na trzecim piętrze znajduje się ekspozycja poświęcona lotnictwu. Dzieciom spodobają się stare szybowce, balony na gorące powietrze oraz symulatory lotu (te ostatnie są płatne). Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.sciencemuseum.org.uk.

12. Serpentine Gallery

W parku Kensington Garden znajduje się jedna z najważniejszych, londyńskich galerii sztuki współczesnej, prezentująca m.in. prace Damiena Hirsta i Jeffa Koonsa. Co roku w pobliżu Serpentine Gallery otwierany jest „pawilon letni” (od maja do października), gdzie odbywają się projekcje filmów i odczyty. Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.serpentinegallery.org.

13. Muzeum Sir Johna Soane (Sir John Soane’s Museum)

Dom Sir Johna Soane na West Endzie wygląda prawie dokładnie tak, jak w chwili jego śmierci w 1837 roku: z rysunkami Christophera Wrena na ścianach, galerią antycznych eksponatów, świetlikami w suficie oraz egipskim sarkofagiem w piwnicy. To jedna z najbardziej klimatycznych i jeszcze mało znanych atrakcji Londynu. Warto odwiedzić muzeum w pierwszy wtorek miesiąca, kiedy to dom oświetlony jest blaskiem świec. Muzeum jest zamknięte w niedziele i poniedziałki. Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.soane.org.

14. Kościół św. Pawła (St Paul’s Church)

Nie mylić z katedrą św. Pawła (St Paul’s Cathedral) (wspaniałą, biletowaną atrakcją). Kościół św. Pawła w zachodniej części Covent Garden Piazza znany jest jako „kościół aktorów”, ze względu na długoletnie powiązania ze światem teatru. Pierwsze przedstawienie angielskiego spektaklu kukiełkowego „Punch and Judy” miało miejsce przed tym kościołem w 1662 r. W kościele znajdują się tablice upamiętniające m.in. Charliego Chaplina i Vivien Leigh. Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.actorschurch.org.

15. Tate BritainTate Gallery w 2000 roku podzieliła swoje zbiory na dwie części: prace zagranicznych i współczesnych artystów trafiły do Tate Modern, natomiast dzieła brytyjskich mistrzów (z okresu od XVI do końca XX wieku) zostały na miejscu w Tate Britain. Można tu obejrzeć m.in. obrazy Josepha Williama Turnera, Henry Moore’a i Williama Blake’a. Warto wziąć udział w zwiedzaniu tematycznym (45 minut) lub też pogadankach „Art in Focus” na temat malarzy i obrazów (15 minut). Wstęp bezpłatny, z wyjątkiem wystaw specjalnych. Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.tate.org.uk/visit/tate-britain.

16. Tate Modern

Zbiory współczesnych artystów z dawnej Tate Gallery umieszczono w odrestaurowanej elektrowni Bankside Power Station przy Tamizie. Na stałej wystawie można podziwiać ponad 60 000 dzieł, w tym takich artystów jak Pollock, Warhol, Rodin i Matisse, podzieloną na ekspozycje tematyczne. Z kawiarni na piętrze rozpościera się wspaniały widok na Tamizę. Wstęp bezpłatny, z wyjątkiem wystaw specjalnych. Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.tate.org.uk/visit/tate-modern.

17. Kościół templariuszy Temple Church

Ten wspaniały kościół został wybudowany w XII wieku przez legendarny zakon templariuszy, rycerzy mających bronić podróżnych wędrujących do i z Jerozolimy. To właśnie tutaj przenieśli swoją siedzibę z Holborn. Charakterystyczny, okrągły kształt kościoła miał przypominać o najważniejszym dla templariuszy miejscu – bazylice Świętego Grobu w Jerozolimie. Później dobudowano do niego prezbiterium. Pośród zgiełku City, okolica świątyni to prawdziwa oaza spokoju. Bezpłatny wstęp jest możliwy do wschodniej części kościoła. Zwiedzanie kosztuje 4 funty (seniorzy płacą 2 funty).Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.templechurch.com.

18. Muzeum Wiktorii i Alberta (Victoria & Albert Museum)

Otwarte w 1852 roku i mieszczące 4,5 miliona eksponatów, Muzeum Wiktorii i Alberta to najlepsze muzeum sztuki użytkowej na świecie. Warto zaplanować tu dłuższą wizytę. Zachwyca niesamowity żyrandol Dale'a Chihuly, spora kolekcja ubrań (od XVIII w.), najstarszy na świecie dywan Ardabil z Iranu (utkany ok. 1500 roku) oraz przedmioty sztuki azjatyckiej: m.in. japońskie miecze i starożytna ceramika chińska. Muzeum mieści też ponad pół miliona fotografii. Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.vam.ac.uk.

19. Galeria Wallace Collection

Położona z dala od utartych, turystycznych szlaków galeria Wallace Collection to fascynujące spojrzenie na arystokratyczny świat z XVIII wieku. Kolekcja mieści się w odrestaurowanym budynku w stylu włoskim i jest wypełniona obrazami, meblami, ceramiką, misternie zdobionymi puzderkami oraz orientalną bronią. Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.wallacecollection.org.

20. Whitechapel GalleryW tym secesyjnym budynku mieści się dziesięć galerii, prezentujących wystawy tematyczne łączące dzieła zarówno znanych, jak i nowych artystów. To tu po raz pierwszy Picasso wystawił obraz „Guernica”. Stylowa kawiarnia to doskonałe miejsce na chwilę odpoczynku. Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.whitechapelgallery.org.

1 komentarz:

  1. Ja bezapelacyjnie Portobello Market i kawa w kafejce w Notting Hill

    OdpowiedzUsuń