Alzacja,

Alzacja: 7 krain Bożego Narodzenia - film

22.11.13 Anonimowy 0 Comments

Odwiedzając Alzację w okresie Bożego Narodzenia, wkroczysz w bajkowy świat przesiąknięty magią świąt, pełen rozgrzewających i smakowitych potraw, muzyki, świateł oraz radosnych świątecznych jarmarków. Ten świat dzieli się na 7 Bożonarodzeniowych Krain – każda część Alzacji ma bowiem swoją świąteczną specjalność.


Na północny, za wielkim lasem Haguenau, leży Kraina Tajemnic. Warto wybrać się tam do tajemniczych ruin zamku Fleckenstein, a następnie zajrzeć na jeden z jarmarków świątecznych, gdzie szczególnie warte uwagi są tradyjne wyroby ceramiczne, typowe dla tych okolic. Dla tych, którzy chcieliby poznac sekrety ich tworzenia, organizowane będą spotkania w warsztatach rzemieślniczych w miastach Soufflenheim i Betschdorf.

Kolejną krainą jest Kraina Świateł, położona na północnym zachodzie Alzacji. Legenda głosi, że Dzieciątko Jezus ukazuje się tutaj w wieczór wigilijny jako dziewczynka ubrana na biało. Od pierwszych dni grudnia domy w całej okolicy błyszczą milionem świateł, których blask przywodzi na myśl miejscową pracownię szkła w Wingen-sur-Moder. Produkcja nadal odbywa się tam zgodnie z ze średniowiecznymi tradycyjnymi metodami. Miejscowe muzeum przeniesie Was w świat wyszukanej zastawy stołowej, sztuki użytkowej oraz biżuterii.

Strasburg, gdzie odbywa się najstarszy we Francji jarmark bożonarodzeniowy, nosi miano Krainy Bożonarodzeniowych Smaków. Podczas trwającego od 30.11 do 31.11 jarmarku, którego tradycja sięga 1570 roku, na aż 5 placach w zabytkowym centrum miasta kupić będzie można tradycyjne miejscowe produkty i wyroby rzemieślnicze. Tegoroczną szczególną atrakcją będzie Chorwacka Wioska, zorganizowana na placu Gutenbergha, która ma przybliżyć odwiedzającym tradycje i kulturę Chorwacji, najnowszego członka Unii Europejskiej.

W centrum Alzacji, w okolicach Sélestat znajduje się Kraina Choinki. Dlaczego właśnie choinki? Bo to w miejskiej bibliotece w Sélestat  znajduje się dokument z 1521, w którym po raz pierwszy wspomniano o sprzedaży bożonarodzeniowych drzewek.
Okolice Comar zaś to Kraina Gwiazd, która zimą błyszczy setkami gwiezdnych dekoracji i zaprasza na świąteczne stragany. Szczególną atrakcją będą tu nocne spacery z przewodnikami po mieście, podczas których poczuć będzie można magię świąt oraz poznaćalzackie tradycje bożonarodzeniowe.

Na południe od tej krainy,w okolicach wsi-skansenu (Ecomusee d’Alsace), znajduje się maleńka Kraina Bożonarodzeniowych Opowieści, w której poczuć będzie można atmosferę tradycyjnego rodzinnego oczekiwania na święta. Odbędą się tam liczne spektakle oraz spotkania z opowiadaczami bajek.

Wreszcie zupełnie na południu, w okolicach Miluzy, rozciąga się siódma kraina: Kraina Pieśni i Tkanin. Ta część Alzacji jest kolebką przemysłu tekstylnego, gdzie produkowano sukno bawełniane już w XVII wieku. Przemysłową tradycję miasta upamiętnia Muzeum Tkaniny Drukowanej, w okresie bożonarodzeniowym zaś szczególnie przypomina o niej specyficzna dekoracja ratusza i straganów świątecznego jarmarku, stworzona z ozdobnej tkaniny utkanej specjalnie na tę okazję. Ponieważ jest to także Kraina Pieśni, nie zabraknie w niej wspólnego śpiewania kolęd oraz bożonarodzeniowych koncertów.

Z taką mnogością atrakcji, Alzacja jest bez wątpienia najlepszym kierunkiem na święta Bożego Narodzenia. Więcej informacji o programie wydarzeń oraz ciekawych miejscach w regionie znaleźć można na stronie:0 comments: