Boka Kotorska,

Czarnogóra - podróż z dreszczykiem

7.7.16 Anonimowy 1 Comments

Czarnogóra jest ponad 20 razy mniejsza od Polski. Jednak moc atrakcji, szczególnie tych stworzonych przez naturę, jest tu ogromna. Niewielki kraj w sercu Bałkanów śmiało może konkurować z Hiszpanią czy Grecją i innymi ciepłymi kierunkami, wybieranymi często przez Polaków.
 
fot. Travelerdeluxe.pl

fot. Travelerdeluxe.pl

Krajobraz Boki Kotorskiej niektórym przypomina skandynawskie fiordy. Z jednej strony na wyciągnięcie ręki mamy wodę, z drugiej piętrzące się góry. Widok jest niesamowity. Bokę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO.

Jadąc wijącą się dookoła zatoki drogą dotrzemy do Kotoru, który bywa czasami nazywany małym Dubrovnikiem. Nic dziwnego. To urocze miasto jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych grodów w Europie. W 1979 roku i on znalazł się na wśród zabytków UNESCO.

Na liście miejsc, które trzeba tu zobaczyć są  też Risan, Perast, Tivat, Cetinje (dawna stolicy Czarnogóry). Jest też Budva, często porównywana z Monako lub Miami. Dlaczego? Miasto, w którym żyje 15 tys. mieszkańców ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników milionerów przypadających na liczbę mieszkańców. Jest ich tam ponad 500.

80 proc. powierzchni Czarnogóry zajmują pasma gór Durmitor. Właśnie tu znajduje się zachwycający Kanion Tary - najgłębszy w Europie i po Kolorado największy kanion na świecie. Będąc w tym rejonie trzeba odszukać Slansko Jezero (Słone Jezioro). Zachwycające widoki gwarantowane.

10 przykazań

Planując wyjazd do Czarnogóry, należy poznać miejscowe zwyczaj i dowiedzieć się czegoś o mieszkańcach tego kraju. Jak to zrobić najprościej? Poznając 10 przykazań prawdziwego Czarnogórca. Oto one:

1. Człowiek rodzi się zmęczony i żyje, żeby odpocząć
2. Kochaj łóżko swoje jak siebie samego
3. Odpoczywaj za dnia, abyś nocą mógł się wyspać
4. Nie pracuj - praca zabija
5. Jeśli zobaczysz odpoczywającą osobę - pomóż jej
6. Pracuj tak mało jak możesz, a to co się da, przerzuć na innych
7. W cieniu jest zbawienie - od odpoczynku nikt jeszcze nie umarł
8. Praca powoduje choroby - nie umieraj zbyt młodo
9. Jeśli zachce ci popracować, usiądź, przeczekaj- zobaczysz, przejdzie Ci
10. Kiedy zobaczysz osoby, które jedzą i piją - przyłącz się do nich, lecz jeśli zauważysz osoby, które pracują  - odejdź, by nie przeszkadzać!

1 komentarz:

  1. Czarnogóra to świetna alternatywa dla Chorwacji, która jest już coraz droższa

    OdpowiedzUsuń