Dolina Stubai,

Zimowe imprezy w Dolinie Stubai

23.9.13 Anonimowy 1 Comments

Dolina Stubai kryje w sobie wszystko, czego potrzeba podczas zimowych wyjazdów w góry.  Na sezon 2013/2014, już od początku października aż do połowy kwietnia, zaplanowano rozmaite atrakcje, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie: sport, ekscytujące przygody, świąteczny wyjazd dla całej rodziny czy też koncerty i imprezy.


Dla fanów sportu i poszukiwaczy przygód


Dolina Stubai oferuje snowboardzistom, freeskierom i freeriderom całą gamę ekscytujących doznań, które mogą dzielić z podobnymi do siebie pasjonatami. Snowpark Moreboards Stubai Zoo na lodowcu Stubai już po raz piąty otworzy sezon imprezą Moreboards Stubai Premiere. W dniach 18 - 20 października 2013 r. wystartują liczne konkursy snowboardowe, sesje, testy najnowszego sprzętu w Brandsaloon na Eisgrat oraz imprezy w Neustift (www.stubai-zoo.com).


Podczas największych testów sprzętu w Alpach - SportScheck GlacierTestival - w dniach 7 - 10 listopada 2013 r. na lodowcu Stubai będzie można wypróbować najnowszy, zimowy sprzęt sportowy  i akcesoria. Wiodący producenci zaprezentują ponad 3600 produktów.


Lodowiec Stubai to punkt obowiązkowy dla tych freeridowców, którzy potrzebują informacji i szkoleń dotyczących bezpieczeństwa poza wyznaczonymi trasami. Popularny SAAC Basic Camp (szkolenie przeciwlawinowe) odbędzie się tu dwukrotnie: 16 - 17 listopada 2013 r. oraz 26 - 27 kwietnia 2014 r. Uczestnicy nauczą się, jak rozpoznać lawinę oraz używać łopat, sond oraz nadajnika radiowego. Dodatkowo odbędzie się szkolenie z bezpieczeństwa lawinowego SPORT OKAY avalanche safety training (14 grudnia 2013 r., 18 stycznia i 15 lutego 2014 r.). Po raz pierwszy będzie miał miejsce Powder Department Freeride Camp (21-23 lutego 2014 r.), w ramach którego zaplanowano testy sprzętu, warsztaty i wycieczki freeride z certyfikowanymi przewodnikami górskimi.


Podczas obozu biwakowego SportScheck Bivouac Camp na lodowcu Stubai (28 lutego - 2 marca 2014 r.) uczestnicy przeżyją niezwykłą przygodę, spędzając noc na wysokości 2500 m n.p.m. Kolejnym niezwykłym wydarzeniem będzie 23. Stubai Cup (7 - 9 marca 2014 r.), w ramach którego paralotniarze wystartują z przyprawiającej o zawrót głowy wysokości z Elfer w Neustift i z Kreuzjoch w Fulpmes.


Imprezy na śnieguJuż na początku sezonu zimowego, odwiedzający dolinę znajdą wiele okazji do imprezowania. W dniu 12 października na lodowcu Stubai odbędzie się Weiße Wies'n („białe łąki”), czyli narciarski Oktoberfest. Natomiast ośrodek narciarski Schlick 2000 rozpocznie sezon tradycyjną imprezą w dniu 7 grudnia. Zimową atmosferę rozgrzeje koncert na świeżym powietrzu (16 marca 2014 r.) oraz występ Red Stone DjTeam (29 marca) w panoramicznej restauracji Kreuzjoch. Zamknięcie sezonu odbędzie się 19 kwietnia w tej samej restauracji.


Refleksyjny czas adwentu


W dolinie Stubai, w szczególności w okresie adwentu, można poznać ciekawe tradycje oraz przekonać się o talencie miejscowych rzemieślników. Fascynujące, choć nieco przerażające są coroczne procesje Tuifl (diabeł), podczas których można podziwiać ręcznie wykonane maski diabła noszone przez młodych mężczyzn. Procesje odbędą się 29 listopada w Fulpmes, 30 listopada w Neustift, 3 i 5 grudnia w Fulpmes, Tefles i Schönberg.


Prace lokalnych rzemieślników zostaną zaprezentowane na wystawach szopek przygotowanych przez Krippenverein Mieders (Stowarzyszenie Szopek Mieders). Będzie można je zobaczyć 30 listopada i 1 grudnia w domu kultury w Mieders, a w Schönberg - 7 i 8 grudnia. Miejscowy teatr w Mieders wystawi jasełka bożonarodzeniowe ( 7, 8, 14, 15, 21 i 22 grudnia) w domu kultury. Okres Bożego Narodzenia zakończy się refleksyjnie tradycyjnym koncertem w kościele parafialnym w Neustift (27 grudnia).


Kulinarne przysmaki, atrakcje dla rodzin i sztuczne ognieNa jarmarku Stubai w Neustift miejscowi rolnicy oferują swoje specjały.  Przez 15 kolejnych piątków w sezonie zimowym będzie można zakupić tu lokalne produkty. Pozytywne doznania kulinarne zapewni noc smakosza Dine&Wine (11 stycznia 2014 r.) w restauracji Eisgrat. Zaplanowano atrakcyjnym program towarzyszący.


Dla dzieci przygotowano liczne zabawy podczas zimowych festiwali rodzinnych (BIG Family Winter Festivals), które odbędą się na lodowiskach w Neustift (1 stycznia) i w Fulpmes (27 lutego).


W ramach festiwalu BIG Family snow festival na lodowcu Stubai (4 marca 2014 r.) zaplanowano zamki śniegowe, malowanie twarzy i mnóstwo innych atrakcji. Do wspólnej zabawy będzie zachęcać maskotka BIG Family. Po południu impreza przeniesie się do Big Ron’s Kinderfest w ośrodku narciarskim Schlick 2000.


W szkołach narciarskich w Stubai będą odbywały się pokazy akrobacji i fajerwerków podczas nocnych pokazów w Schlick 2000 (29 grudnia 2013 r., 3, 8 i 29 stycznia 2014 r. oraz 5, 12 i 26 lutego 2014 r.) oraz na stacji pośredniej Froneben (5 marca 2014 r.). W Milders goście będą mogli podziwiać nocne pokazy w dniach 26 grudnia 2013 r., 2, 7 i 21 stycznia 2014 r., 18 lutego 2014 r. oraz 4 i 11 marca 2014 r.


 

* * *


Dolina Stubai – najpiękniejsza dolina Alp


Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) w Tyrolu jest oddalona zaledwie o 20 minut drogi od Innsbrucku, stolicy kraju związkowego Tyrol, i można do niej łatwo dotrzeć z Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Włoch, jadąc autostradą biegnącą przez przełęcz Brenner. Dolina Stubai ma długość 35 kilometrów i otoczona jest 80 lodowcami oraz 109 trzytysięcznikami. Pięć najważniejszych miejscowości to Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders i Schönberg.

1 komentarz: