Aktualności,

Rocznica Bitwy pod Wiedniem

23.9.13 Anonimowy 0 Comments

Dokładnie 330. lat temu (12. września) odbyła się bitwa pod Wiedniem, wydarzenie, które jest bardzo mocno obecne w kulturach pamięci Polski i Austrii jako czynnik silnie łączący historie obu krajów.Z tej okazji w dniach 16-18. września 2013 roku w Stacji Naukowej PAN w Wiedniu odbyła się konferencja przyjmująca za punkt wyjścia przypadającą w tych dniach rocznicę bitwy wiedeńskiej. Jej celem jest spojrzenie przez pryzmat tego wielkiego wydarzenia na sarmacką kulturę dawnej Rzeczypospolitej, tworu poniekąd typowego dla tego regionu Europy i pod wieloma względami przypominającego późniejszą monarchię habsburską.


 

Konferencja podejęła temat sarmackiej kultury Rzeczypospolitej z perspektywy szlacheckiej ideologii, literatury, sztuki i kultury dnia codziennego – dawnego polskiego stroju i staropolskiej kuchni.


 

Wśród prelegentów byli m.in. dyrektor Stacji Naukowej PAN w Wiedniu, Prof. Bogusław Dybaś z wykładem „Wiedeńskie dylematy – bitwa pod Wiedniem w polskiej historii i pamięci”, Prof. Alois Woidan z „Wyzwoliciele Wiednia – bohaterowie roku 1683 z perspektywy polskiej, austriackiej i ukraińskiej”, Prof. Stanisław Roszak „Sarmatów obraz własny. Egodokumenty szlacheckie XVII i XVIII wieku” oraz Prof. Lidia Wiśniewska „Sarmatyzm w nowych rolach- w świetle wybranych przykładów polskiej literatury współczesnej“

0 comments: