Alpy,

Włochy: Z dziećmi latem w górach

24.8.13 Anonimowy 0 Comments

W odróżnieniu od różnych ofert wakacyjnych, które proponują rodzicom i dzieciom spędzać czas oddzielnie, Południowy Tyrol zachęca do odwiedzin całymi rodzinami. Każdy dzień wyjazdu można spędzić wspólnie, łącząc atrakcje dla małych i dużych.

W Południowym Tyrolu czas aktywnie można spędzać na różne sposoby - odpoczywać na łonie natury, poznawać lokalne miejsca, historię oraz kulturę, cieszyć się pięknem i spokojem. Wszystko jest dostępne niemal jednocześnie: słoneczna pogoda, piękne górskie krajobrazy, szlaki spacerowe czy rowerowe oraz pyszna regionalna kuchnia. Ogromnym plusem jest wszechobecne przyjazne nastawienie do dzieci, które nie będą miały czasu się nudzić! Oto kilka wskazówek, które mogą się przydać, w zależności od preferowanego typu wypoczynku.

Trochę edukacji


Mimo, że w wakacje się nie uczy, to wiedza wiedzy nie równa. Będą w górach przyjemnością będzie poznać ich historię, wygląd czy lokalne zwierzaki. Na początek, ciekawym miejscem może być schronisko dla dzikich ptaków na wzgórzu zamkowym Tirol w okolicach Merano/Meran – jest to centrum pielęgnacji dla ptaków drapieżnych, które trafiają tutaj ranne, a po wyzdrowieniu są wypuszczane z powrotem na wolność. W trakcie pokazów lotu można z bliska oglądać orły, sowy oraz sokoły. Aby cofnąć się w dawne czasy i poznać trochę historii, warto odwiedzić  zamek Taufers, gdzie organizowane są specjalne wycieczki dla dzieci, które przebrane za duchy, podążając za wróżką. W ten sposób zwiedzają zamek napotykając co rusz skrzaty, różne straszydła i słuchają baśni i opowieści. Na pewno trzeba też odwiedzić w Muzeum Archeologicznym w Bolzano  Ӧzti’ego, Człowieka Lodu tj. mumię mężczyzny sprzed ponad 5 000 lat. Na pewno będzie to ciekawa wyprawa i dla dzieci i dla rodziców.

W ruchu


Spacer, rower, a może pływanie? A najlepiej wszystkiego po trochu. Niezależnie od doliny zawsze znajdą się w okolicy szlaki wędrowne czy rowerowe, a nawet i jezioro. Kierując się tym ostatnim, można pojechać nad  Lago di Caldaro/Kalterer See, które jest najcieplejszym jeziorem kąpielowym w całych Alpach – temperatura wody osiąga latem 28 st. C! Jest położone w okolicach Bolzano i otoczone przez zbocza winnic i sadów. Niedaleko znajdują się też jeziora Monticcolo/Montiggl i
Fiè/Vöser uznawane za najczystsze jeziora w Włoszech.
Na rower warto się wybrać do Val Venosta/Vinschgau i Val Pusteria/Pustertal, gdzie czekają wspaniałe trasy rowerowe dla całych rodzin. Ich niewielki stopień trudności nie zraża nawet najmłodszych rowerzystów.

Na spokojnie
Świetnym sposobem na odpoczynek jest agroturystyka. W Południowym Tyrolu jest wiele możliwości pobytu na górskiej farmie. Są one zrzeszone pod szyldem organizacji  Red Rooster i każda oferuje inne atrakcje. Można wybierać między farmami organicznymi, historycznymi, zdrowotnymi, aktywnymi czy po prostu przyjaznym dzieciom. Na takich, najmłodsi mają szanse poobcować z przyrodą i ze zwierzętami, poznać życie inne niż na co dzień w mieście. Zamiast bawić się w "wirtualnych" rolników grając w Farmville, możecie też spędzić wakacje jako alpejscy rolnicy, pomagając lokalnymi mieszkańcom w pracy na roli. Z kolei sieć hoteli „Familien Hotels“ ma w swojej ofercie  Klub Mini-Odkrywców Natury, gdzie najmłodsi poznają naturę używając wszystkich zmysłów. Jak pachnie mokra trawa, jaki w dotyku jest kamyk na dnie strumyka, jak ptaki budują gniazda, jak się plecie wianki – oto proste pytania, na które najlepiej odpowiedzieć w terenie.

0 comments: