bankomat,

Na wakacje za granicę coraz rzadziej z gotówką w kieszeni

6.8.13 Anonimowy 2 Comments

Gotówka kupiona w kantorze to wciąż według Polaków najwygodniejszy sposób finansowania wydatków w trakcie podróży zagranicznej. Jak wynika z badania Deutsche Bank PBC, odsetek osób zabierających ze sobą gotówkę spadł jednak w ciągu ostatnich dwóch lat o niemal jedną trzecią. Zdecydowanie chętniej niż przed dwoma laty korzystalibyśmy za to z bezprowizyjnych bankomatów. Znacznie częściej jesteśmy też skłonni sięgać po karty płatnicze, w tym kredytowe.


Co prawda w dalszym ciągu największy odsetek Polaków przed zagraniczną podróżą udałby się do kantoru po walutę, jednak liczba takich osób w ciągu ostatnich dwóch lat znacząco spadła. W badaniu Deutsche Bank PBC przeprowadzonym przez Instytut Homo Homini w czerwcu 2011 r., aż 41 proc. respondentów wskazywało, że najbardziej wygodną formą dokonywania płatności za granicą jest korzystanie z uprzednio kupionej w polskim kantorze gotówki. W tegorocznym badaniu taką odpowiedź wybrało już tylko 28,5 proc. ankietowanych.
Z nowego sondażu Deutsche Bank PBC wynika również, że na popularności znacznie zyskała bezprowizyjna wypłata pieniędzy z  bankomatu. Taki sposób pozyskania pieniędzy jako preferowaną opcję wskazała ponad jedna czwarta respondentów (wzrost z 18 proc. w 2011 r. do 25,7 proc. w 2013 r.). Dodatkowe 7,6 proc. Polaków najchętniej wypłaciłoby gotówkę za granicą z dowolnego bankomatu, akceptując pobraną z tego tytułu prowizję.


Zdaniem Moniki Szlosek, Dyrektor Zarządzającej Obszarem Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank PBC, tak zdecydowany odwrót od gotówki w ciągu ostatnich dwóch lat to bardzo dobra wiadomość.


– Wynik badania pokazuje wyraźnie, że coraz lepiej orientujemy się, jak wykorzystywać rozmaite narzędzia płatnicze, służące nie tylko większej wygodzie, ale i bezpieczeństwu w podróży – komentuje. – Wożenie w portfelu sporej sumy
w gotówce jest bardzo ryzykowne, natomiast nawet jeśli zgubimy kartę, możemy w każdej chwili skontaktować się z bankiem, aby ją zablokować – mówi Monika Szlosek. – Widać również, że szukamy takich rozwiązań, które pozwalają unikać zbędnych kosztów, jak to ma miejsce w przypadku pieniędzy wypłacanych bez prowizji z bankomatów – dodaje.


Niestety większość banków w Polsce nie oferuje swoim klientom możliwości bezpłatnej wypłaty gotówki z zagranicznych bankomatów. Jak pokazuje najnowszy ranking przygotowany przez firmę Expander, aktualnie jedynie sześć banków daje taką możliwość. Obecnie taką usługę oferują Alior Bank, Alior Sync, Deutsche Bank PBC i Nordea Bank.
W rankingu znalazł się również Bank Pocztowy, w którym jednak jedynie pierwsze dwie transakcje w danym miesiącu są darmowe, bez względu na to, czy zostały wykonane w Polsce czy za granicą. W Credit Agricole zagraniczne wypłaty są bezpłatne tylko do 30 września, później prowizja będzie wynosiła 5 zł.


Dwa lata temu 17 proc. Polaków preferowało posługiwanie się w zagranicznej podróży kartą kredytową, a jedynie 6 proc. debetową. Dziś karty kredytowe za najwygodniejszy sposób dokonywania płatności w czasie wakacji uważa aż 25,6 proc. ankietowanych, a debetowe niemal 12 proc. z nich. – Karta kredytowa pozwala korzystającemu na rozłożenie kosztów poniesionych w czasie urlopu, ponieważ sama płatność zostanie faktycznie uregulowana po upływie bezodsetkowego okresu rozliczeniowego, który zazwyczaj trwa około 30 dni – mówi Monika Szlosek z Deutsche Bank PBC. – Należy również pamiętać, że karty kredytowe są niezbędne w bardzo wielu najbardziej oczywistych wakacyjnych sytuacjach, takich jak wynajem samochodu, czy dokonanie rezerwacji w hotelu – przypomina.


Z badania wynika również, że większą skłonność do zabierania ze sobą gotówki, lub jej wymiany w kantorach na miejscu mają osoby w średnim wieku (aż 35 proc. respondentów w wieku 45-54 lata i ponad 30 proc. 55-64-latków). Podczas wakacyjnego wyjazdu z bankomatów znacznie chętniej korzystają osoby w wieku 18-24 lata (32 proc.), podobnie jak z kart debetowych (ponad 20 proc.). Z kart kredytowych korzystają natomiast najczęściej osoby w wieku 25-34 lata (ponad 30 proc.)


Sondaż telefoniczny przeprowadził na zlecenie Deutsche Bank PBC Instytut Homo Homini 19 lipca 2013 r. na losowej, reprezentatywnej dla ogółu mieszkańców Polski próbie respondentów.

2 komentarze:

  1. Ja też jeżdżąc za granicę na wakacje do UE lub USA prawie nie biorę ze sobą gotówki. Na stronie jakikantor.pl trafiłam kiedyś na informację o kartach walutowych, do których nie trzeba posiadać konta walutowego - i rzeczywiście, okazało się, ze niektóre kantory internetowe takie oferują. I je własnie wykorzystuję podczas wakacyjnych podróży :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Rzadko biorę gotówkę

    OdpowiedzUsuń