Alpejskie Zapasy,

Czas letnich festiwali

13.6.13 Anonimowy 0 Comments

Myśleliście kiedyś o tym, żeby tak zaplanować urlop, by mieć możliwość uczestniczenia w charakterystycznych dla danego regionu czy kraju uroczystościach i festiwalach? Wakacje to doskonały moment na odkrywanie nowych rzeczy, a tradycyjne święta to szansa, na próbowanie smaków, oglądanie strojów i uczestnictwo w wydarzeniach, które nigdzie indziej nie mają takiej formy. Do wakacji pozostała jeszcze chwila, zatem już teraz warto sprawdzić, które festiwale w lipcu i sierpniu warto odwiedzić.

Włochy

W toskańskiej Sienie w lipcu można uczestniczyć w słynnym festiwalu na cześć Matki Boskiej, który swoją tradycją sięga czasów średniowiecza. Co w przypadku, gdy kogoś nie interesują wydarzenia religijne? Może skupić się na tej bardziej widowiskowej części święta. Jak chociażby na jego kulminacyjnym punkcie – czyli na konnej gonitwie dookoła głównego placu miasta – Piazza del Compo. Wyścig rozgrywany jest dwa razy do roku – 2 lipca i 16 sierpnia i rozpoczyna się o godzinie 19. Zwycięstwo w gonitwie Palio, to źródło wielkiej dumy i prestiżu oraz możliwość zarobku. W dniach tych organizowane są bowiem zakłady, bardzo często o wysokie stawki.

W dniach poprzedzających Palio – w Sienie odbywa się szereg imprez towarzyszących. Wśród najciekawszych z nich należy wymienić pochody i parady rywalizujących ze sobą drużyn w kostiumach z epoki, reprezentujących 17 dzielnic miasta. Każda z nich ma swoje własne barwy i najpiękniejszym widokiem jest obserwowanie jak symultanicznie żonglują wielkimi jedwabnymi chorągwiami w różnych kolorach. Oczywiście na czas święta dzielnice są udekorowane w barwy charakterystyczne dla siebie.

Chcąc uczestniczyć w tym wydarzeniu można zakupić bilety lotnicze za pośrednictwem serwisu eSKY.pl. Bilety lotnicze do Bolonii w dwie strony kosztują od 290 zł w dwie strony, natomiast hotel w Sienie od 150 zł za dobę dla dwóch osób.

Węgryfot. Narodowe Przedstawicielstwo Turystyki Węgierskiej

Wydarzeń mocno osadzonych w kulturze regionu nie brakuje również na Węgrzech. W kraju tym warto odwiedzić chociażby jeden z licznych festiwali wina. W lipcu (11-14) w miejscowości Eger ma miejsce Festiwal Byczej Krwi – Egri bikavér. Wbrew pozorom święto to nie ma nic wspólnego z hiszpańską gonitwą za bykiem. Egri bikavér to najsłynniejsze czerwono wino z Węgier, a jedna z legend głosi, że swój przydomek uzyskało dzięki Turkom, którzy tak nazywając wino, obchodzili zakaz picia alkoholu obowiązujący w świecie muzułmańskim. Inna legenda, również dotycząca Turków, głosi, że gdy naród ten dokonywał oblężenia zamku egerskiego w 1552 roku, a jego obrońcy zaczęli opadać z sił ich dowódca – István Dobó kazał ich poić czerwonym winem. Ściekało im ono po wąsach, brodach i zbrojach. Wśród Tuków pojawiła się pogłoska, że jest to bycza krew, którą ich przeciwnicy piją by dodać sobie sił. Strach, który wywołała w nich ta myśl skłonił ich do odpuszczenia.

W lipcu zaledwie kilka dni, a w sierpniu prawie cały miesiąc! Dni Wina w Balatonfüred to właściwie miesięczna impreza podczas której właściciele winnic rozstawiają wzdłuż pięknej promenady miasta namioty i oczekują na gości zapraszając ich do degustacji aromatycznych trunków.

Loty do Budapesztu można zarezerwować na stronie www.esky.pl już od 145 zł za przelot w dwie strony.

Szwajcariafot. Switzerland Tourismfot. Switzerland Tourism

Ciekawe propozycje ma dla turystów również Szwajcaria, która w tym roku stawia na tradycję i w sposób szczególny pragnie zachęcić do uczestnictwa w typowych dla tego kraju wydarzeniach. Wśród lipcowych festiwali warto wyróżnić dwa, jeden odbywa się w miejscowości Nendaz i jest to Międzynarodowy Festiwal Gry na Rogu Alpejskim, drugi ma miejsce na Rigi i są to Alpejskie Zapasy. Dźwięk rogu alpejskiego rozbrzmiewający wśród gór to coś niesamowitego! A na Festiwalu wszystko ma dodatkową oprawę. Przepiękny krajobraz, łąka na której zgromadzonych jest ponad sto osób z rogami alpejskimi w dłoni. I nagle rozbrzmiewa dzwonek i wszyscy razem zaczynają grać. Tego momentu nie da się opisać! Festiwal trwa trzy dni, poza możliwością słuchania, jak na rogu grają eksperci, można wziąć też udział w warsztatach, które mają na celu przybliżenie tej trudnej sztuki każdemu. Wiedza podczas nich przekazywana dotyczy tego, że nie tylko materiał, grubość i krzywizna rogu, ale również praca ust ma znaczenie: im bardziej są napięte, tym wyższy dźwięk wydaje róg. Rezygnacja z warsztatów też jest atrakcyjna – festiwal odbywa się w wiosce nad doliną Rodanu, w pobliżu okazałych szczytów regionu Wallis, zatem można porzucić wszystko i udać się na górską wędrówkę i ze szczytów słuchać płynącej z dołu muzyki. W tym roku festiwal będzie się odbywał od 26 do 28 lipca. Wydarzenie numer dwa – Alpejskie Zapasy – to nawiązanie do starej szwajcarskiej tradycji. Zapaśnikami są drwale, pasterze, mleczarze, siłują się oni na górskiej polanie, z której rozpościera się widok na ośnieżona alpejskie szczyty. Oprócz zapasów i tradycyjnego wymachiwania flagami organizowane są również inne zawody, jak rzucanie ogromnym kamieniem czy wspinaczki. W tym roku w festiwalu będzie można uczestniczyć chociażby 14 lipca.

Za pośrednictwem serwisu eSKY.pl można kupić bilety do Szwajcarii w cenie już od 480 zł za przelot w dwie strony. Natomiast hotel w festiwalowej okolicy można zarezerwować od 220 zł za dobę dla dwóch osób. Serwis oferuje również bilety kolejowe na szwajcarskie koleje.

0 comments: