Estonia,

W Estonii powodzie osiągnęły punkt kulminacyjny, czyli Piąta Pora roku w Narodowym Parku Soomaa

29.4.13 Anonimowy 0 Comments

Wiosenne powodzie w zachodniej Estonii są regularnym, naturalnym zjawiskiem i w przeciwieństwie do innych części świata nie oznaczają żadnej katastrofy. Estończycy z dumą nazywają ten okres Piątą Porą Roku.Woda pokrywa ogromne obszary i jedynym sposobem przemieszczania się jest łódka, lub specjalny kajak. Tegoroczne powodzie właśnie osiągnęły swój punkt kulminacyjny.

Pozostały po zimie śnieg zaczyna topić się wraz z nadejściem wiosny. Poziom wody podnosi się nawet do 5 metrów, zalewając obszar o średnicy 7-8 km. W ciągu jednej nocy może przybyć do 50 cm. W ekstremalnym przypadku powódź w rejonie Riisa obejmowała 175km2. Rejon ten jest największym regularnie podtapianym obszarem w Północnej Europie. Ze względu na ogromne dziewicze obszary, Soomaa (kraina bagien) należy do międzynarodowej sieci parków PAN, i jest nazywana estońską perłą dzikiej przyrody.

Powodzie sprawiają, że na kilka tygodni region ten całkowicie się zmienia. Dotyczy to nie tylko krajobrazu, ale również warunków życia miejscowej ludności. Korzystanie z samochodu albo zwyczajny spacer stają się niemożliwe – jedynym środkiem transportu pozostaje estoński długi, wąski kajak, wykonany z jednego kawałka drewna, zwany haabja. Mieszkańcy wielokrotnie doświadczeni przez to wiosenne zjawisko nauczyli się żyć razem nim i mają swoje własne sposoby radzenia sobie z powstającymi niedogodnościami. Jedną z metod ochrony są dwu-kondygnacyjne stodoły, gdzie mogą schronić się zwierzęta gospodarskie.

Estończycy nie tylko dostosowali się do tego naturalnego zjawiska, ale uznali je za wyróżniającą ich kraj ciekawostkę przyrodniczą, polecaną jako niepowtarzalną atrakcję turystyczną. Okres ten stwarza okazję do eksploracji dzikiej natury, z którego słynie Soomaa. Nawet początkujący turyści mogą wziąć udział
w wycieczkach kajakowych z przewodnikiem, organizowanych każdego dnia przez lokalnych mieszkańców.

Piątą porę roku można oglądać również on-line na stronie:

http://www.soomaa.com/visitor-info/web-camera/

Kamery zainstalowane na drzewach, przekazują co kilka minut obrazy pozwalające podglądać dzikie życie w różnych miejscach Parku Soomaa.

[mappress mapid="190"]

0 comments: