Alpy,

Slow Food po włosku, czyli skarby Południowego Tyrolu

8.4.13 Anonimowy 3 Comments

Jabłka, Wina i Speck z Południowego Tyrolu opatrzone unijną gwarancją pochodzenia, smaku i tradycji są gwarantem zdrowia. W tym włoskim rejonie każdy poczuje, co to jest prawdziwy Slow Food.


Co roku, po okresie zimowym organizm potrzebuje wzmocnienia i regeneracji. Najprostszym sposobem na uzupełnienie deficytów jest odpowiednia dieta. Oprócz tego „co” jemy, istotne jest by te produkty były wysokiej jakości. W Południowym Tyrolu/Südtirolu we włoskich Dolomitach jest to oczywiste, gdyż rolnictwo i gotowanie od zawsze odgrywaj tam dużą rolę. Regionalne produkty są efektem połączenia alpejskiej tradycji, szacunku dla środowiska i śródziemnomorskiej pasji do jedzenia.

Jakość produktu zależy przede wszystkim od metod upraw czy hodowli oraz sposobu przetwarzania. Prostota, zgodność z naturą oraz ścisła kontrola zwiększają prawdopodobieństwo, że produkt dostarczy maksimum swoich wartości. Czołowe są antyoksydanty, czyli naturalne substancje roślinne wspomagające mechanizmy obronne komórek i opóźniające ich starzenie się. Poza tym wpływają także pozytywnie na układ pokarmowy, gdyż pobudzają wytwarzanie enzymów trawiennych oraz ułatwiają wchłanianie substancji odżywczych. Antyoksydanty znajdują się w naprawdę wielu produktach, szczególnie w warzywach i owocach – bardzo bogate w nie są jabłka, których spożycie podnosi odporność organizmu. Kolejnym produktem zawierającym wiele drogocennych składników jest wino czerwone – znajdują się tam nie tylko polifenole, lecz i wiele witamin. Z kolei Speck, czyli wędzony udziec wieprzowy, obfituje głównie w proteiny. Jest doskonały dla tych, którzy chcą spożywać produkty lekkie, o niskiej zawartości węglowodanów.
Chrupiące i soczyste Jabłka z Południowego Tyrolu ChOG biorą swoje smakowite i zdrowotne właściwości m.in. z korzystnego położenia geograficznego i alpejsko-śródziemnomorskiego klimatu regionu, charakteryzującego się np. naprzemiennym występowaniem zimnych wiatrów północnych i ciepłych południowych. Dzięki powszechnej dostępności i walorom zdrowotnym, jabłka są świetnym i jednym z najprostszych uzupełnień kompletnej diety.


Istotnym elementem zrównoważonej diety jest także białko, dostarczane organizmowi głównie poprzez spożycie mięsa. W Południowym Tyrolu mięso było i jest bardzo ważną częścią diety. Dostarcza dużo energii - tak niezbędnej w górskim klimacie i częstym wysiłku fizycznym. Region od dawna słynie z produkowanego tam Speck’u, czyli wędzonego udźca wieprzowego. Jego walory odżywcze, umiarkowana wartość kaloryczna i wysoka zawartość białka sprawiają, że Speck z Południowego Tyrolu ChOG jest produktem wyjątkowym –nie tylko wartościowym, lecz i niezwykle smacznym. Różnorodne sposoby jego przyrządzenia sprawiają, że doskonale nadaje zarówno do przystawek, jak i dań głównych.

 

Zwyczaj podawania wina do różnych posiłków, przybyły do Polski z Francji i Włoch, staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Warto je podawać, nie tylko ze względu na jego walory smakowe, lecz i zdrowotne – niewielki ilości tego trunku pozytywnie wpływają na nasz organizm. Istotne jest by było jak najbardziej naturalne i najwyższej jakości, takie jak znakomite Wina z Południowego Tyrolu DOC. Ich zróżnicowane walory zapachowo-smakowe sprawiają, najlepiej oddają charakter jednego z najlepszych obszarów winiarskich na świecie. Wśród południowotyrolskich odmian najbardziej znane są: Gewürztraminer, Schiava i Lagrein (trzy szczepy autochtoniczne), lecz także Pinot Bianco, Sauvignon i Pinot Nero. Wszystkie te wina łączą w sobie śródziemnomorski urok i północną subtelność, co wraz z niezwykłym środowiskiem w jakim powstają sprawia, że są niepowtarzalne. Dowodem jakości jest fakt, że 98% powierzchni uprawnej winnic jest objętych regulacją DOC. Wszystko to razem wzięte sprawia, że Południowy Tyrol pod względem win wiedzie absolutny prym we Włoszech.W obecnych czasach konsumenci przywiązują coraz większą wagę do jakości kupowanej żywności, dlatego Unia Europejska wprowadziła system znakowania produktów, ułatwiający dokonywanie świadomych wyborów. Oznakowania te - ChOG (Chronione Oznaczenie Geograficzne) oraz DOC (Denominazione di Origine Controllata) - wskazują m.in. na pochodzenie geograficzne, stosowanie tradycyjnych składników lub metod produkcji (również ekologicznych).

Kampania „Nowe europejskie bezpieczeństwo żywności”, w którym ww. południowotyrolskie produkty pełnią rolę ambasadorów jakości, jest realizowany we współpracy z Konsorcjum Producentów Jabłek z Południowego Tyrolu, Konsorcjum Ochrony Speck’u z Południowego Tyrolu i Związkiem Spółdzielni Winiarskich Południowego Tyrolu. Projekt jest finansowany przez Unię Europejską i Republikę Włoską, a realizowany we Włoszech, Niemczech, Czechach i Polsce.

 

3 komentarze:

  1. Speck ponad wszystko. Takiego jak w Tyrolu nie ma nigdzie

    OdpowiedzUsuń
  2. Podobno sa tam zabiegi spa na bazie jabłek

    OdpowiedzUsuń
  3. Byłam tam raz o z pewnością wrócę

    OdpowiedzUsuń