Marine Evacuation System,

Nowoczesny system bezpieczeństwa na promie Stena Spirit

24.4.13 Anonimowy 0 Comments

Przewoźnik promowy Stena Line wyposażył statek Stena Spirit, pływający na trasie Gdynia-Karlskrona, w najnowocześniejszy  i najbezpieczniejszy system ewakuacji. Jest to jedyny taki system MES (Marine Evacuation System) zamontowany na promach kursujących między Polską a Szwecją. W kwietniu odbyły się testy i ćwiczenia ewakuacyjne załogi z jego użyciem, które zakończyły się pełnym sukcesem.

Zamontowany na promie Stena Spirit system Marin Ark 632 składa się z czterech połączonych ze sobą tratew oraz zamkniętego rękawa ewakuacyjnego z dwiema spiralnymi zjeżdżalniami. W przeciwieństwie do tradycyjnych tratew ratunkowych, w przypadku Marin Ark 632 najpierw woduje się same tratwy, a następnie umieszcza się w nich pasażerów. Zapewnia to maksymalne bezpieczeństwo podczas przemieszczania pasażerów z pokładu do jednostki ratunkowej. Rura zjazdowa jest całkowicie osłonięta od warunków zewnętrznych, a zamknięte z każdej strony tratwy zapewniają izolację termiczną i są bardzo pojemne – każda z nich może zmieścić 158 osób. Dzięki Marin Ark 632 w ciągu 17 minut można bezpiecznie ewakuować ponad 600 osób. Dodatkowo system zjazdowy umożliwia jednoczesny ruch wielu osób w kontrolowany sposób, ponieważ spiralny ślizg w pozycji siedzącej zapewnia wolniejsze tempo, a nachylenie zjazdu jest niewielkie.

12 kwietnia na statku Stena Spirit przy terminalu promowym w Gdyni odbył się instruktaż otwierania morskiego systemu ewakuacji  MES oraz ćwiczenia ewakuacyjne załogi z jego użyciem. Nowy system MES sprawdziło na sobie około 200 osób – załoga Stena Spirit, a także zarząd firmy z centrali w szwedzkim Goeteborgu. System ten, zostanie wkrótce zainstalowany jeszcze na trzech kolejnych promach Stena Line. Między innymi na siostrzanym statku, czyli Stena Vision, która pływa między Gdynią a Karlskrona - na tej samej trasie, co Stena Spirit. System był testowany przez producenta m. in. na Morzu Norweskim w warunkach sztormowych, gdzie wysokość fal dochodziła do 8 m. Więcej informacji wraz z filmem na temat MES można zobaczyć pod adresem:

http://www.rfdbeaufortmarine.com/products/item/marine-evacuation/marin-ark-632

0 comments: