Apollo,

Kurion - cypryjska kraina starożytnych skarbów

21.4.13 Anonimowy 5 Comments

Tętnił życiem od starożytności, aż do wczesnego średniowiecza, choć i dziś nie brakuje tu ludzi. Kurion zaliczany jest do najbardziej imponujących stanowisk archeologicznych na Cyprze. Wciąż trwają tu prace wykopaliskowe odkrywające coraz to nowe skarby.


fot. Travelerdeluxe.pl


Znajdujący się na południowym wybrzeżu Cypru, w okolicach Limassol Kourion, przez stulecia stanowił jedno z najważniejszych starożytnych miast-państw. Położenie jego  jest iście imponujące. Usytuowano go na wzgórzu, na krawędzi urwiska,  z panoramą na lazurowe morze. Dobre położenie to często lepsze możliwości na rozwój miasta. Tak też było w tym przypadku. Przez setki lat Kurion rozrastał się i bogacił. Fragmenty najstarszych budowli, jakie udało się odkryć, pochodzą z przełomu XIII i XII wieku p.n.e. Miasto największy rozkwit przeżywało w okresie rzymskim i na początku okresu bizantyjskiego, z których pochodzi najwięcej odkrytych budowli. W obrębie murów miejskich do dziś przetrwała bardzo duża agora (targ), fragmenty okazałych willi z dobrze zachowanymi mozaikami podłogowymi oraz wczesnochrześcijańska bazylika z V wieku, która najprawdopodobniej ówcześnie była katedrą. Wiele strat Kurion poniósł podczas trzęsienia ziemi w 365 r. n. e. Dzieła zniszczenia dopełniły najazdy Arabów w VII wieku, po których miasto zostało opuszczone przez mieszkańców.

Dziś na ogromną uwagę zwraca dobrze zachowany dom Eustoliosa, składający się z kompleksu łaźni i szeregu pomieszczeń ze wspaniałymi mozaikami podłogowymi z V wieku p.n.e. Miejsce to było najpierw prywatną rzymską willą.  Dopiero w okresie wczesnego chrześcijaństwa stało się publicznym, nowoczesnym centrum rekreacji, z basenami, toaletami i bardzo dobrze rozwiniętym systemem kanalizacji. Posadzki budowli ozdabiają piękne mozaiki z wyraźnymi symbolami z czasów wczesnego chrześcijaństwa.

Tuż obok łaźni, po prawej stronie,  znajduje się wybudowany w II wieku p.n.e teatr grecko-rzymski, z miejscami dla ponad 2 tysięcy widzów. Wzbudzał podziw, gdy był budowany, zachwyca również dzisiaj. Teatr składa się z półokrągłej orchestry  otoczonej miejscami siedzącymi i skierowaymij w stronę morza. Na scenie, dokładnie pośrodku, znajdziemy wyznaczony punkt. Warto na nim stanąć i powiedzieć kilka słów. Akustyka jest oszałamiająca. Wystawiano tu nie tylko sztuki teatralne. W tym miejscu walczyli także gladiatorzy.  Budzący podziw teatr został w pełni odrestaurowany i dziś odbywają się tu  przedstawienia muzyczne i teatralne. Nie tylko latem tętni życiem.

Poza głównym stanowiskiem, w odległości około kilometra w zachodnią stronę, znajdziemy stadion z II wieku n.e., natomiast po przebyciu około 2,5 kilometra znajdziemy imponujące sanktuarium Apollo Hylatesa, który był czczony jako bóg lasów i patron miasta Kourion. Legenda głosi, że każdy,  kto ośmielił się dotknąć znajdującego się w świątyni ołtarza, zrzucany był ze skały do morza.

Warto wiedzieć

 • Wszystkie stanowiska są otwarte przez cały rok, a w czasie sezonu godziny otwarcia są wydłużone o kolejne dwie i pół godziny.

 • Bilet wstępu kosztuje niecałe dwa euro.

5 komentarzy:

 1. Świetne miejsce. Z pewnościa warto zobaczyć

  OdpowiedzUsuń
 2. Duzo ludzi mysli tylko o lażeniu na plaży, a tak naprawde warto odwiedzac takie miejsca. To kawał historii

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się. Lubię takie miejsca z ciekawa historią

  OdpowiedzUsuń
 4. Marzy mi się takie miejsce, chociaż Cypr nie nalezy chyba do najtańszych

  OdpowiedzUsuń