Berno,

Berno - szwajcarska kolebka czekolady Toblerone

24.4.13 Anonimowy 1 Comments

Wysoko ponad rzeką Aare góruje rozległe, choć wyraźnie ogrodzone miasto. Zajmuje ono podłużny półwysep, który przed wieloma wiekami uformowany został przez lodowiec Aare.

[imagebrowser id=11]

fot. mojaszwajcaria.pl

W 1191 roku książę Berchtold V. von Zähringen założył miasto, którego rozbudowa zakończyła się na dzisiejszej Wieży Zegarowej. Po wielkim pożarze w 1405 roku miasto odbudowano z piaskowca. Kompaktowe centrum z łącznie sześcioma kilometrami zadaszonych arkad tworzy najdłuższą w Europie, historyczną promenadę handlową. W krajobraz miasta wpisała się również wieża katedry o wysokości 100 m. Od 1983 roku berneńska starówka znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

6 km zadaszonych arkad, renesansowe figury wieńczące fontanny, katedra, doskonale zadaszone fasady z piaskowca oraz jedyny w swoim rodzaju krajobraz złożony z dachów charakteryzują miasto. Berno jest także miastem superlatyw: jedno z najpiękniejszych miast-kwiatów w Europie, miejsce narodzin Teorii Względności Alberta Einsteina, kolebka czekolady Toblerone i siedziba największej kolekcji prac Paula Klee na świecie. Wszystkie atrakcje miasta znajdują się w bliskiej odległości od siebie. Łatwo dostać się do nich na piechotę, tramwajem lub autobusem.
Kontakt:

[mappress mapid="182"]

1 komentarz: