Festiwal Czosnku,

Szalone imprezy w Wielkiej Brytanii w 2013 roku

29.3.13 Anonimowy 0 CommentsWielka Brytania to kraj prawdziwych ekscentryków. Brytyjczycy chętnie biorą udział w zawodach strzelania grochem, toczenia sera, nurkowania w mokradle czy w wyścigach ślimaków. Ci, którzy chcą zrozumieć specyfikę brytyjskiej kultury, powinni zajrzeć przynajmniej na jedną z wielu nietypowych imprez zaplanowanych na 2013 rok.
 

Wyścig w Błocie w Maldon (Maldon Mud Race), hrabstwo Essex, Anglia
5 maja
Bieg dla prawdziwych twardzieli: 250 uczestników przedziera się przez śmierdzące i czarne jak smoła błoto u ujścia rzeki Blackwater w Essex. Zawodnikom zaleca się wcześniejsze szczepienie przeciw tężcowi oraz przyklejenie butów do nóg taśmą. Jak można się domyśleć, równie dobra zabawa czeka na widzów wyścigu.
www.visitmaldon.co.uk/events/mudrace.php

Toczenie sera w Coopers Hill (Cheese rolling), hrabstwo Somerset, Anglia
27 maja
Miłośnicy żółtego sera nie powinni przegapić tej corocznej imprezy, podczas której dziesiątki śmiałków biegną lub turlają się w dół po stromym, trawiastym zboczu pagórka Coopers Hill (w pobliżu Gloucester) w pogoni za… 4-kilogramowym serem Double Gloucester. Wyścig rozpoczyna mistrz ceremonii, spuszczając ser w dół zbocza. Wygrywa ten, kto pierwszy dobiegnie do mety na dole. Osobno konkurują ze sobą kobiety i mężczyźni.
www.cheese-rolling.co.uk

Wyścig Człowieka z Koniem (Man vs. Horse Race), hrabstwo Powys, Walia
8 czerwca
Wyścig rozpoczyna się na placu Llanwrtyd Wells (to najmniejsze miasto w Wielkiej Brytanii), a jego trasa biegnie przez ponad 35 kilometrów górzystego terenu. Co roku bierze w nim udział nawet 500 osób. Na ten nietypowy pomysł wpadł mieszkaniec tej okolicy, Gordon Green, podczas dyskusji nad kuflem piwa o przewadze człowieka nad koniem i odwrotnie. Dopiero po 25 latach człowiek w końcu zwyciężył konia. Dokonał tego Huw Lobb w 2004 roku, kończąc wyścig w dwie godziny i pięć minut, wyprzedzając najszybszego wierzchowca o dwie minuty.
www.green-events.co.uk

Mistrzostwa Świata w Rzucaniu Jajkiem (World Egg Throwing Championships), między Swaton a Helpringham, hrabstwo Lincolnshire, Anglia
30 czerwca
Zawody rozgrywa się w zespołach dwuosobowych. Jeden członek drużyny rzuca do drugiego jajko, który ten musi złapać. Nie jest to proste zadanie, ponieważ dystans pomiędzy uczestnikami zaczyna się od 30 metrów, a często w toku zmagań zwiększa się nawet do 150 m. Tego dnia odbywa się także Jajeczna Rosyjska Ruletka (Russian Egg Roulette): z pojemnika, w którym znajduje się pięć ugotowanych na twardo jaj i jedno surowe, dwóch rywali na zmianę wybiera jedno jajo, a następnie próbuje je roztrzaskać na własnym czole. Przegrywa ten, kto wybierze surowe jajko.
www.swatonvintageday.com , www.eggthrowing.com

Mistrzostwa Świata w Strzelaniu Grochem (World Pea Shooting Championships), hrabstwo Cambridgeshire, Anglia
13 lipca
Zawody, odbywające się w Witchham już po raz 42., początkowo miały na celu wyłącznie zbiórkę funduszy na potrzeby tego miasteczka. Obecnie mistrzostwa zyskały międzynarodową sławę, a na rozgrywki przyjeżdżają uczestnicy aż z USA. Choć Mistrzem Świata może być tylko jeden strzelec, mniej zręczni zawodnicy mogą poprawić sobie humor na towarzyszącym zawodom festynie.

www.witcham.org.uk/_sgg/m1m6_1.htm

Mistrzostwa Świata w Wyścigach Ślimaków (World Snail Racing Championship), hrabstwo Norfolk, Anglia
Do biegu, gotowi, pełznij! Od ponad 25 lat w Congham w pobliżu King's Lynn odbywają się Mistrzostwa Świata w Wyścigach Ślimaków. Bierze w nich udział ponad 200 mięczaków, które wytrwale pełzną po stole - od wewnętrznego koła do zewnętrznego, aby zdobyć tytuł „Najszybszego na świecie”. Każdy może wystawić swojego zawodnika, a przed wielkim finałem rozgrywana jest seria eliminacji. Zwycięzca otrzymuje srebrny kufel wypełniony sałatą. Rekord świata należy do ślimaka o imieniu Archie, który pokonał trasę o długości ok. 33 cm w ciągu dwóch minut.
www.snailracing.net

Mistrzostwa Świata w Wyścigach Kur (World Hen Racing Championships), hrabstwo Derbyshire, Anglia
3 sierpnia

Historia tych zawodów sięga ponad 100 lat wstecz, gdy miejscowi rolnicy postanowili sprawdzić, kto ma szybsze kury. Od blisko 20 lat wyścigi odbywają się w sierpniu przy pubie Barley Mow we wsi Bonsall. Kury biegają po torze o długości ponad 9 metrów. Rywalizacja przebiega ściśle według międzynarodowych przepisów.
www.world-championship-hen-racing.com

International Worthing Birdman, hrabstwo West Sussex, Anglia
10-11 sierpnia
Birdman to konkurs lotów na maszynach napędzanych siłą ludzkich mięśni, odbywający się każdego lata na malowniczej plaży kurortu Worthing na południowym wybrzeżu Anglii. Wydarzenie przyciąga uczestników z całego świata. Wielu z nich startuje, aby zebrać fundusze na cele charytatywne (kategoria Kingfisher, w której liczy się przede wszystkim kostium i styl lotu). Są jednak śmiałkowie, którzy budują skomplikowane maszyny, żeby zdobyć nagrodę w wysokości 10 000 funtów za najdłuższy lot powyżej 100 metrów (kategoria Leonardo Da Vinci oraz Condor). Konkurs Birdman po raz pierwszy odbył się w 1971 roku w Selsey, po czym przeniesiono go do Bognor Regis. Worthington gości to wydarzenie od 2008 roku.
www.worthingbirdman.co.uk

Wyścig z pociągiem (Race the Train), miasteczko Tywyn, Walia
17 sierpnia
Ten nietypowy wyścig człowieka z pociągiem parowym odbywa się wzdłuż torów kolejki wąskotorowej Talyllyn Railway, na dystansie Tywyn - Abergynolwyn i z powrotem. Z przyczyn oczywistych, trasa biegu jest bardzo zróżnicowana: wiedzie przez drogi publiczne i gruntowe, wąskie ścieżki, strome wzniesienia oraz pola i pastwiska. Zdarzają się też podmokłe i błotniste tereny. Często pociąg jest tuż za płotem, więc podróżujący nim przyjaciele i rodzina, mogą dopingować biegaczy.
www.racethetrain.com

Festiwal Czosnku (The Garlic Festival), wyspa Wight, Anglia
17-18 sierpnia
Czosnkowe lody, żelki, krówki i piwo to tylko niektóre z osobliwych produktów, które można spróbować podczas Festiwalu Czosnku w Newchurch na wyspie Wight. W namiotach prezentowane są rozmaite odmiany tej rośliny, w tym czosnek wędzony w dymie dębowym. Przygotowano także koncerty oraz atrakcje dla dzieci. W zeszłym roku w festynie uczestniczyło ok. 25 000 osób.
www.garlic-festival.co.uk

Mistrzostwa Świata w Snorkelingu w Mokradle (World Bog Snorkelling Championships), hrabstwo Powys, Środkowa Walia
25 sierpnia
Rywalizacja odbywa się na przedmieściach najmniejszego miasta Wielkiej Brytanii, Llanwrtyd Wells, na torfowisku Waen Rhydd, w którym wykopano rów. Uczestnicy, wyposażeni w maski z rurką i płetwy, mają za zadanie jak najszybsze przepłynięcie (w mętnej wodzie) dwóch długości tego kanału (ok. 115 metrów). Nagroda pieniężna jest niewielka, co jednak nie zniechęca zawodników, przybywających m.in. z Australii, Ameryki i Europy. Zawody, organizowane przez Green Events, zostały wymyślone w 1986 roku przez miejscowego właściciela pubu, Gordona Greena, jako sposób na przyciągnięcie turystów.
www.green-events.co.uk

Mistrzostwa Świata w Zapasach w Sosie (World Gravy Wrestling Championships), dystrykt Rossendale, hrabstwo Lancashire, Anglia
27 sierpnia
Drużyny walczące o tytuł mistrzowski zmagają się z przeciwnikami na gumowym pontonie wypełnionym sosem do pieczeni. Walka trwa 2 minuty, a zawodnicy otrzymują punkty za styl walki oraz przygwożdżenie rywala do podłoża. Na tę odbywającą się od 2007 roku imprezę przybywają tłumy widzów, a także dziennikarze z całego świata – od Australii, przez Amerykę i Europę, po Daleki Wschód.
www.worldgravywrestling.com

Jarmark Rajskich Jabłek w Egremont (Egremont Crab Fair), hrabstwo Cumbria, Anglia
21 września
Najważniejszym punktem tej imprezy jest konkurs min. Uczestnicy zakładają na szyję końskie chomąto, po czym w określonym czasie muszą przybrać najbardziej przerażający, groteskowy i komiczny wyraz twarzy, jaki potrafią. Ten, kto otrzyma największe brawa, wygrywa! Początki tego konkursu sięgają 1267 roku, kiedy to miejscowy lord ofiarował mieszkańcom wsi Egremont wózek rajskich jabłuszek. Podobno kwaśny smak tych jabłek powodował, że jedzący je krzywili się, co dało początek pierwszej rywalizacji na miny.
www.egremontcrabfair.com

Festiwal Elvisa w Porthcawl (The Porthcawl Elvis Festival), miasto Porthcawl, południowa Walia
27-29 września
To jedna z największych imprez w Europie poświęconych Elvisowi Presley’owi. Co roku we wrześniu do miasteczka Porthcawl przyjeżdża tysiące fanów tego piosenkarza. W programie: występy artystów grających utwory Presley’a (The Elvies), ponad 100 pokazów oraz Fringe Festival w 20 lokalach w Porthcawl i okolicy.
www.elvies.co.uk

Mistrzostwa Świata w „Puszczaniu Kaczek” (World Stone Skimming Championships), hrabstwo Argyll, Szkocja
29 września
Wyspa Easdale, niegdyś główne miejsce wydobycia łupków, co roku przyciąga ponad 200 uczestników z całego świata. Każdy zawodnik puszcza trzy „kaczki”, używając specjalnie wybranych do tego celu kamyków z łupków. By rzut został zaliczony, kamień musi odbić się od powierzchni wody przynajmniej trzy razy, a o wygranej decyduje odległość, jaką przebył przed zatonięciem. Zawody zapoczątkował w 1983 roku Albert Baker. Po dłuższej przerwie mistrzostwa zostały wznowione w 1997 roku jako impreza charytatywna.
www.stoneskimming.com

Mistrzostwa Świata w „Kasztanach” (World Conker Championships), hrabstwo Northamptonshire, Anglia
13 października
Od dziesięcioleci gra w kasztany jest popularną rozrywką wśród uczniów brytyjskich szkół. Zasady są proste. Każdy gracz przymocowuje kasztan do kawałka sznurka, a następnie, rozhuśtując go, próbuje rozbić kasztan przeciwnika. Mistrzostwa rozgrywane są we wsi Ashton w Peterborough i przyciągają ponad 300 śmiałków pragnących zdobyć tytuł Króla lub Królowej Kasztanów.
www.worldconkerchampionships.com

Golden Spurtle, miasto Inverness, Szkocja
Mistrzostwa Świata w Robieniu Owsianki, tradycyjnego, szkockiego dania, od lat cieszą się zainteresowaniem koneserów z całego świata. Jego uczestnicy muszą przygotować przynajmniej jedną pintę (200 ml) owsianki (z płatków o dowolnej grubości), którą następnie próbuje trzech sędziów. Wygrywa autor najlepszej potrawy. Podczas mistrzostw odbywają się pokazy kulinarne, degustacje produktów oraz występy zespołu grającego na dudach.
www.goldenspurtle.com

Największy Kłamca Świata (World’s Biggest Liar), region Lake District, hrabstwo Cumbria, Anglia
16 listopada
Ten coroczny konkurs odbywa się w wiosce Santon Bridge w pubie The Bridge Inn i upamiętnia XIX-wiecznego właściciela tej gospody, Willa Ritsona, słynącego ze snucia niesamowitych historii. Uczestnicy konkursu mają pięć minut, aby zrobić wrażenie na sędziach, opowiadając niesłychane, lecz przekonujące kłamstwo. Politycy i prawnicy mają zakaz udziału w konkursie, rzekomo z powodu „nieuczciwej przewagi” nad innymi uczestnikami.

www.santonbridgeinn.com/liar/

Wielki Wyścig ze Świątecznym Puddingiem (The Great Christmas Pudding Race), Londyn i Brighton, Anglia
Grudzień
Wyścig z Puddingiem, jeden z najdziwniejszych biegów na świecie, ma na celu zbiórkę pieniędzy na fundację Cancer Research UK oraz hospicjum Marlets. Biorą w nim udział kilkuosobowe drużyny z zawodnikami w wieku od 14 do 70 lat. Zespoły często wystawiane są przez szkoły i firmy. Uczestnicy, trzymając świąteczny pudding na cienkim, papierowym talerzyku, pokonują 150-metrową trasę z przeszkodami: dwie nadmuchiwane zjeżdżalnie, balony wypełnione mąką, strumienie piany oraz poprzeczki. By było jeszcze trudniej, muszą to zrobić ubrani w wymyślne stroje.
www.xmaspuddingrace.org.uk

0 comments: