Południowy Tyrol zaprasza, czyli włoskie góry pełne niespodzianek

28.3.13 Anonimowy 0 Comments

W dolnych partiach włoskiego Południowego Tyrolu można już wyraźnie poczuć wiosnę. Oczywiście wyżej, w ośrodkach narciarskich, sezon nadal trwa, a narciarze cieszą się wybornymi warunkami. Dzięki takiej mieszance pogodowej, można zróżnicować swój  wyjazd: początek dnia spędzić na stoku, zaś popołudnie zwiedzając okolice.

Co warto zobaczy?

Oto 5 największych miast regionu, ich główne atrakcje oraz okoliczne ośrodki narciarskie.

 1. 1.      BOLZANO / BOZEN


Ze względu na uprzywilejowaną pozycję geograficzną stolica regionu od lat jest istotnym ośrodkiem handlu, turystyki i gospodarki. W mieście znajduje się wiele wyśmienitych restauracji z wieloletnimi włoskimi oraz austriackimi tradycjami, a także liczne butiki czy delikatesy z miejscowymi smakołykami. Liczne muzea, zamki i historyczne budynki same opowiadają historie tego miejsca i jego okolic.

Polecamy:

 • Muzeum Archeologiczne w Bolzano – tu znajduje się Ötzi, czyli Człowiek Lodu, którego doskonale zachowane ciało - wraz z ubraniem i zaopatrzeniem - zostało odnalezione w górach po ok. 5 300 latach leżenia w lodzie. Na wystawie można zobaczyć jego mumię, poznać historię jego odnalezienia, okoliczności śmierci, dowiedzieć się więcej o Erze Miedzi, w której żył.


 

 

 

 

 

 

 

 

 • Zamek Firmian – jest czwartym i głównym muzeum górskim Reinholda Messnera (Messner Mountain Museum), zwanym także „zaczarowaną górą“. W starych murach zamku, połączonych z nowoczesną konstrukcją ze stali i szkła, Reinhold Messner opowiada o znaczeniu gór dla człowieka.
Ośrodek narciarski w okolicy:

 • Obereggen – dostępnych jest tu 48 km stoków, snowpark z rampą half-pipe oraz trasy saneczkarstwa. 18 wyciągów łączy Obereggen z ośrodkami narciarskimi Pampeago i Predazzo. Ośrodek zdobył kilka międzynarodowych nagród za doskonałe przygotowanie tras oraz wysokiej jakości śnieg. Położony w samym sercu Dolomitów, jest połączony z Dolomiti Superski. Z Bolzano do Obereggen dotrzemy w ok. 20 minut.


Więcej o okolicach Bolzano: www.suedtirol.info/pl/Jak-spedzac-czas/Bolzano--Bozen-i-okolice-.html

 1. 2.      MERANO / MERAN


Tajemnice uroku Merano to śródziemnomorski klimat, niezliczone zamki i pałace oraz bliskość zwieńczonych wiecznym śniegiem trzytysięczników. Na przełomie wieków Merano wyrosło na światowej renomy ośrodek zdrowia, zaś obecnie należy do światowej czołówki wiodących kurortów oraz ośrodków SPA. W altanowych pasażach przyjemność eleganckich zakupów w połączeniu z czarem belle époque urasta do przeżycia kulturalnego.

Polecamy:

 • Termy Merano - nowoczesne SPA Południowego Tyrolu, jest punktem obowiązkowym dla wszystkich entuzjastów ośrodków odnowy. Do dyspozycji gości jest 8 basenów, 8 saun i łaźni parowych, centrum zdrowia oraz fitness. Szklane fasady umożliwiają podziwianie górskiej scenerii otaczającej miasto.

 • Ogrody Trauttmansdorff – piękny ogród botaniczny wokół zamku Trauttmansdorff, składający się z 80 krajobrazów ogrodowych z całego świata oraz z 9 pawilonów, zaprojektowanych przez artystów. Jest zaliczony do 6 najpiękniejszych ogrodów w Europie. W samym zamku mieszkała niegdyś słynna cesarzowa Sissi podczas swojej kuracji zdrowotnej w Merano. Obecnie znajduje się tam „Touriseum“, czyli muzeum historii turystki Południowego Tyrolu ostatnich 200 lat.
Ośrodki narciarskie w okolicy Merano:

 • Merano2000 – słoneczna strefa narciarska, oferująca 40 km tras, do której można dotrzeć kolejką linową z miasta. Większość stoków jest odpowiednia dla początkujących i średnio-zaawansowanych narciarzy. Najtrudniejsza, czarna trasa Mittager ma 2,5 km. Merano 2000 jest także doskonałym punktem dla pieszych, górskich wycieczek.

 • Val Senales/Schnalstal - niewielki całoroczny ośrodek w samym sercu południowotyrolskich Alp, położony ok. 10 km od Merano. Jest to włoska strona lodowca Hochjoch, gdzie znajduje się m.in. dobrze znane Polakom Maso Corto. Duże gondole w 6 minut docierają na szczyt skąd rozpoczynają się wielokilometrowe trasy. Region jest doskonałą propozycją tak dla początkujących, jak i prawdziwych profesjonalistów. W tych okolicach odnaleziono Ötzi’ego, Człowieka Lodu.


Więcej o okolicach Merano: www.suedtirol.info/pl/Jak-spedzac-czas/Merano--Meran-i-okolice.html

 1. 3.      BRESSANONE / BRIXEN


Bressanone jest jednym z najstarszych miast Tyrolu ( X w.) – leży w dolinie Valle Isarco/Eisacktal. Od stuleci było centrum twórczości duchowej i kulturowej, siedzibą książąt metropolitalnych oraz ośrodkiem oświaty (znajduje się tu oddział Wolnego Uniwersytetu Bolzano). Podczas spaceru po starym mieście można podziwiać stare arkady, kościoły i pałac biskupów. W tej okolicy króluje też przyroda: winnice, kasztanowe gaje oraz malownicze jezioro Lago di Varna.

Polecamy:

 • BrixenCard – karta uprawniająca do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji publicznej, korzystania z kolejki linowej na szczyt Plose oraz do wstępu do prawie wszystkich muzeów i zamków, a także Acquareny.

 • Kompleks basenowy Acquarena – areał wypoczynkowy o wielkości 14000 m², obejmujący zjeżdżalnie wodne, wieżę do skoków do wody, baseny dla dzieci, sauny, salony wellness i fitness, a także miejsca do gry w siatkówkę i plażową piłkę nożną.
Ośrodki narciarskie w okolicy Bressanone:

 • Plose - dla miłośników sportów zimowych jest to wizytówką Dolomiti Superski: 9 nowoczesnych wyciągów, 43 km tras zjazdowych różnego typu, świetne warunki śniegowe oraz jeden z dwóch najdłuższych torów saneczkowych (10,5 km) w Południowym Tyrolu. Jednak przede wszystkim znajduje się tu najdłuższy stok w regionie: Trametsch (9 km długości i 1400 m różnicy wysokości).

 • Gitschberg/Jochtal - doskonały dla rodzinnego wypoczynku  ośrodek z widokiem na Dolinę Isarco. 44 km tras zjazdowych rozpiętych na wysokości od 1 300 do 2 500 metrów n.p.m., na południowych stokach góry Pfunder. Znajdują się tu 3 parki całodziennej opieki nad dzieckiem, 2 snowparki i doskonałe górskie chaty słynące z kulinarnych specjałów.


Więcej o okolicach Bressanone:

www.suedtirol.info/pl/Jak-spedzac-czas/Valle-Isarco--Eisacktal/Bressanone--Brixen.html

 1. 4.      VIPITENO / STERZING


Vipiteno to miasto położone na skrzyżowaniu ważnych alpejskich szlaków wiodących przez przełęcze Brennero, Giovo i Pénnes, które wzbogaciło się na wydobyciu srebra. Jego znaczenie jako miasta handlowego podkreślają wspaniałe mieszczańskie domy, eleganckie sklepy oraz wiele hoteli z typowymi wykuszami. Do głównych atrakcji turystycznych należą wieża Torre delle dodici z XV wieku oraz późnogotyckie budownictwo. Okolica Vipiteno prezentuje się także jako świetny region turystyki pieszej.

Polecamy:

 • Stadnina Wiesenhof – położona niedaleko miasta jest uznawana za jedną z największych i najpiękniejszych stadnin w Południowym Tyrolu. Otwarta cały rok daje możliwość jazdy na koniach zarówno w lecie i w zimie.

 • Zamek Wolfsthurn – południowotyrolskie muzeum myślistwa i rybołówstwa
Ośrodki w okolicy Vipiteno:

Monte Cavallo/Rosskopf – góra, na którą kolejka gondolowa w 15 min. zabiera narciarzy z centrum miasta. Oprócz tras narciarskich znajduje się tam także jeden z dwóch najdłuższych torów saneczkowych we Włoszech (10 km) -  dzięki oświetleniu, dwa razy w tygodniu jest możliwa nocna jazda na sankach! Poza tym góra jest również gratką dla miłośników rakiet śnieżnych.

Więcej o okolicach Vipiteno:

www.suedtirol.info/pl/Jak-spedzac-czas/Valle-Isarco--Eisacktal/Vipiteno--Sterzing.html

 1. 5.      BRUNICO / BRUNECK


Brunico, główna miejscowość ośrodka Alta Pusteria/HochPustertal, leży pomiędzy Dolomitami i trzytysięcznikami głównego grzbietu Alp. Znajduje się u stóp supernowoczesnego centrum narciarskiego Kronplatz, które swoimi warunkami przyciąga najbardziej zagorzałych sportowców, a także słynie z atrakcyjnego après-ski. Jednak restauracje, kawiarnie i bary usytuowane przy malowniczych ulicach Brunico nie ustępują mu miejsca i niezależnie od pory roku tętnią życiem.

Polecamy:

 • Stadion lodowy  – stanowi część kompleksu pływalni Cron4. Lodowisko w Brunico jest otwarte przez cały rok. Szczególną popularnością cieszy się podczas jesiennej pluchy lub letnich upałów, kiedy jest przyjemnym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

 • Muzeum RiPa – piąte muzeum Reinholda Messnera, mieszczące się w zamku Brunico. Tematem przewodnim są ludzie gór: Ri w języku tybetańskim oznacza góry, Pa – ludzi. Muzeum powstało aby pomóc nawiązać kontakt między społecznościami z gór całego świata, a „zwykłym ludziom” pokazać kulturę i filozofię życia codziennego ludzi z dalekich regionów górskich.


Ośrodki w okolicy Brunico:

 • Kronplatz - Dzięki 116 km stoków i 32 wyciągom, jest to największy i najnowocześniejszy ośrodek narciarski, gwarantujący świetne warunki. Trasy są szerokie i bezpieczne, mają zróżnicowaną trudność i świetnie nadają się zarówno do nauki jazdy na nartach, jak i do szerokich carvingowych szusów. Położony na wysokości 2275 m zdobył nagrodę za najlepszy ośrodek narciarski we Włoszech 2012 roku. Dzięki wygodnym połączeniom (busy, pociągi) można zostawić samochód w hotelu i bez problemu dojechać tu z okolicznych miejscowości.


Więcej o okolicach Brunico:

www.suedtirol.info/pl/Jak-spedzac-czas/Plan-de-Corones--Kronplatz/Brunico--Bruneck.html

[mappress mapid="167"]

0 comments: