Austria,

Czy skarby wiedeńskiej Kunstkammer znowu zachwycą?

1.3.13 Anonimowy 0 Comments

Wiedeńska Kunstkammer to najbardziej znacząca i wartościowa kolekcja dzieł sztuki oraz skarbiec dynastii Habsburgów. Dzieła gromadzono przez stulecia, od czasów późnego średniowiecza po czasy baroku. A od 01. marca 2013 można je znowu oglądać w wiedeńskim Muzeum Historii Sztuki.

[caption id="attachment_6790" align="alignnone" width="610"] Großer Tafelaufsatz in Gestalt eines Reihers (Raiger) Saracchi-Werkstatt © Wien, Kunsthistorisches Museum[/caption]

[caption id="attachment_6792" align="alignleft" width="236"] Venus felix Pier Jacopo Alari-Bonacolsi, gen. Antico © Wien, Kunsthistorisches Museum[/caption]

Członkowie rodu Habsburgów przez wieki systematycznie gromadzili dzieła sztuki i inne eksponaty, które dzisiaj są bezcenne. Ponad 2.100 takich perełek można już podziwiać w wiedeńskiej Kunstkammer, która po długotrwałym remoncie ponownie została udostępniona zwiedzającym. Wartość zbioru, który restaurowano od 2002 r. do 2012 r., jest nieoceniona.

Kunstkammer i tak zwane gabinety osobliwości władców stanowiły muzea i uzupełniały ówczesną wiedzę o świecie. W Wiedniu znajdują się dokładnie 2162 eksponaty, zostały one zaprezentowane w sposób usystematyzowany w 20 salach wystawowych wiedeńskiego Muzeum Historii Sztuki. Ekspozycja korzysta z rozwiązań najnowszych technologie w tym m.in. z tabletów i komputerów.

Na zmodernizowanej powierzchni niemal 2717 m² można poczuć ponad 1000 lat historii. Najstarszym prezentowanym dziełem jest tablica z kości słoniowej z IX w., a najmłodszym obraz na suficie z 1981 r. Najczęstszym materiałem, którego używano do tworzenia, czasami wręcz na zamówienie władców, kuriozalnych dzieł było złoto, brąz oraz kość słoniowa. Takie też eksponaty dominują na wystawie, ale z pewnością nie tylko je warto zobaczyć!

 

0 comments: