. Francja,

Ski-joëring, czyli inaczej na nartach

11.2.13 Anonimowy 0 Comments

Ski-joëring to rodzaj sportu zimowego pochodzącego ze Skandynawii i spopularyzowanego na początku XX wieku przez Anglików przebywających na wczasach w Sankt Moritz. Teraz ski-joëring staje się coraz bardziej popularny wśród turystów spędzających urlop zimowy w Alpach.


fot. © Atout France/Jean François Tripelon−Jarry

Wszystko zaczęło się w pokrytej śniegiem Skandynawii, gdzie mieszkańcy przemieszczali się jeżdżąc na nartach. Często wykorzystywali do tego zwierzęta, na początku renifery potem konie, które ciągnęły ich i pozwalały szybciej dotrzeć na miejsce.

Wraz z nadejściem XX wieku i rozwojem turystyki zimowej, ski-joëring stał się jedną z form rozrywki na śniegu.

We Francji uprawiano ski-joëring użytkowy szczególnie w górach, gdzie wykorzystywano zwierzęta do wciągania narciarzy pod górę zanim nastąpiła era wyciągów narciarskich.
Obecnie jest to jeden z coraz bardziej popularnych sportów zimowych. Istnieje wiele szkół ski-joëringu.

- Aby uprawiać ten sport nie trzeba jeździć konno. Trzeba jedynie w miarę dobrze jeździć na nartach - zapewnia Michaël Mesas, jeden z instruktorów.
Zaledwie po paru minutach instruktażu (dotyczącego zajęcia poprawnej pozycji za zwierzęciem oraz wykonywania odpowiednich gestów, aby nim pokierować) można przystąpić do zabawy!
Szkoły i trasy narciarskie do uprawiania tego sportu znajdziecie m. in. w Alpe d’Huez, Les Arcs czy Orres.

Więcej na www.france-montagnes.com

0 komentarze: