makieta,

Olsztyn: Stare Miasto w miniaturce

15.2.13 Anonimowy 0 Comments

W 2013 roku przypada 660. rocznica nadania praw miejskich Olsztynowi. Z tej okazji powstanie m.in. dotykowa, odlana z brązu przestrzenna makieta olsztyńskiego Starego Miasta. To pierwsza tego typu makieta w naszym regionie. Podobne posiada wiele miast w Europie i kilka polskich. Mam nadzieję, że stanie się ona atrakcją turystyczną Olsztyna – mówi Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna. Inicjatorem i koordynatorem tego projektu jest artystka plastyk Elżbieta Milewicz, a dzieło zostanie wykonane dzięki współpracy Urzędu Miasta Olsztyna oraz stowarzyszenia Areszt Sztuki.


Makieta Starego Miasta zostanie wykonana w skali 1:500. Forma przestrzenna o wysokości 80cm i szerokości 150cmx150cm zostanie usytuowana na granitowym postumencie nieopodal Starego Ratusza prawdopodobnie, po przeciwnej stronie Apteki. Jego gipsowy projekt będzie pracą dyplomową uczniów PLP, przygotowaną pod opieką artystyczną dyrektora szkoły, Aleksandra Kuberskiego, jego zastępcy – Ewalda Kornka oraz nauczycieli: Urszuli Szmyt i Adama Cieślaka. Odlew wykona firma „Metakol” z Tomaszkowa.

Makieta będzie jednocześnie planem orientacyjnym Starego Miasta, ułatwiającym przewodnikom prezentowanie poszczególnych zabytków starówki i jej ulic, a indywidualnym turystom poruszanie się wśród nich. Dzięki tej makiecie niewidomi i niedowidzący będą mogli poznać kształt poszczególnych zabytków, jak też zorientować się w siatce ulic i placów miasta .

Miniaturka starówki może zostać wspólnym dziełem wszystkich olsztynian. Aby symbolicznie pomóc w jej przygotowaniu wystarczy oddać swoje stare, niepotrzebne klucze. Wszystkie zostaną przetopione i staną się częścią makiety starówki. Akcja zbiórki kluczy rozpoczyna się 15 lutego w Planetarium podczas inauguracji olsztyńskich obchodów Roku Kopernika. Urna, do której będzie można wrzucać klucze ustawiona zostanie w restauracji „Staromiejska” (codziennie w godz. 10-22).

Koszt wykonania makiety to ok. 50 tys. złotych. 70% kwoty pochodzi z dotacji Urzędu Miasta Olsztyna.

źródło olsztyn.eu

0 komentarze: