cena,

Gdzie najlepiej wyjechać na narty? Przegląd karkonoskich ośrodków narciarskich

25.2.13 Anonimowy 0 Comments

Choć wiosna zbliża się wielkimi krokami to w Karkonoszach wciąż panują doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Nawet do końca marca można tam jeździć na nartach, sankach i snowboardzie. Gdzie najlepiej wyjechać aby w pełni skorzystać z oferowanych atrakcji?

[caption id="attachment_6743" align="alignnone" width="448"] fot. Jacek Ka, źródło Karkonosze Regioncard[/caption]

[caption id="attachment_6744" align="alignleft" width="284"] fot. karta Karkonosze Regioncard[/caption]

W Karkonoszach funkcjonuje wiele kompleksów narciarskich, zarówno po czeskiej jak i polskiej stronie granicy. Istnienie dużej konkurencji zdeterminowało konieczność współpracy pomiędzy poszczególnymi ośrodkami. Efektem takiej kooperacji, w ponadregionalnej skali jest karta Karkonosze Regioncard, zapewniająca jej posiadaczom ponad 250 zniżek na usługi turystyczne.

Na narty do Czech

Wiele ośrodków narciarskich, uczestniczących w projekcie oferuje np. wspólne karnety, pozwalające na korzystanie z większej ilości atrakcji przy jednorazowej opłacie. Najlepszym przykładem takiej współpracy jest SkiResort ČERNÁ HORA – PEC, który zrzesza takie ośrodki jak Černý Důl, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Pec pod Sněžkou, Velká Úpa i Malá Úpa. W obrębie kompleksu goście mają do dyspozycji aż 36 kilometrów tras zjazdowych, zróżnicowanych pod względem długości, stopnia trudności i stylu jazdy. Na stoki można się dostać dzięki systemowi 8 kolejek i 38 wyciągów narciarskich różnych typów. Miłośnicy sportów zimowych odwiedzający kompleks, mogą liczyć także na bogatą ofertę noclegową oraz gastronomiczną, w obrębie wszystkich tworzących go ośrodków. Jednodniowy karnet na szusowanie we wszystkich ośrodkach kompleksu kosztuje 620 CZK, a karnety 6-dniowe 3040 CZK. Posiadacze Regioncard mogą uzyskać 10% zniżki na skipassy 5, 6 i 7 dniowe.

W Harrachovie, znanym w Polsce głównie z zawodów w skokach narciarskich, dostępne są 3 wyciągi krzesełkowe i 6 orczyków. Karnet na tamtejsze trasy upoważnia również do korzystania ze stoków w miejscowościach Rokytnice nad Jizerou, Paseky nad Jizerou i Rejdice. Na terenie SKIREGIONU jednodniowy karnet kosztuje 590 CZK. Z Regioncard narciarze mogą uzyskać 10% zniżki na karnety jednodniowe, 15% rabat na karnety 2-6 dniowe i 30% rabat na karnety punktowe.Miłośnicy Gór Izerskich mogą wybrać się także do miejscowości Jablonec nad Jizerou, gdzie dostępne są dwa wyciągi orczykowe. Odmienny typ usług prezentuje Prkenný Důl, który kieruje swą ofertę głównie do rodzin z dziećmi. Doskonale bawić się będą tam zarówno doświadczeni narciarze jak i ich pociechy stawiające pierwsze kroki w sportach zimowych. Family Ski Park to zaledwie kilometr tras, na który prowadzi wyciąg krzesełkowy i dwa orczyki. Stoki są jednak bardzo rozległe, do tego 90 % z nich jest sztucznie naśnieżanych i oświetlonych po zmroku. Dodatkową atrakcją jest tor do Snow Tubingu.

W obrębie Ski areál Benecko, znajdziemy wygodne stoki narciarskie, trasę do slalomu, specjalistyczne tory dla snowboardzistów oraz aż trzy miejsca do zjazdów na Snow Tubie. Dla rodzin z dziećmi polecany jest również SKIPARK Mladé Buky, znajdujący się niedaleko Miejscowości Trutnov we wschodniej części czeskich Karkonoszy. Za pomocą wyciągu krzesełkowego i siedmiu orczyków można tam korzystać z wielu zróżnicowanych tras - narciarskich, snowboardowych, saneczkowych czy do snow tubingu. Dodatkowym atutem kurortu jest stok oświetlany nocą. Pod tym względem przodują jednak ośrodki Herlíkovice i Bubákov, które oferują aż dwie trasy tego typu. Oprócz tego dostępnych jest tam aż dwanaście tras, przeznaczonych do zjazdów na nartach, snowboardzie i Snow Tubie.

Ceny w ośrodkach wynoszą od 450 do 580 CZK za jednodniowy karnet. Regioncard uprawnia do zniżek od 10 do 25%, na karnety narciarskie i jazdy nocne.

... i Polski

[caption id="attachment_6745" align="alignleft" width="336"] fot. Renata Krygiel, źródło Karkonosze Regioncard[/caption]

W Polsce użytkownicy Regioncard także mają coraz większe możliwości wyboru. W Karpaczu do dyspozycji jest kilka niezależnych stoków - znajdziemy tam trasy zarówno dla zaawansowanych narciarzy, jak i szkółki dla dzieci. Cena za jednodniowy karnet w godz. 9.00 - 16.00 na stoku Winterpol Karpacz Biały Jar to 59 zł. Regioncard uprawnia użytkowników do 10% zniżki. Mniej zaawansowani narciarze powinni udać się na stok narciarski Panorama Ski Karpatka lub do kompleksu narciarskiego Lodowiec. Karta zniżkowa umożliwi szusowanie na stokach tańsze o 10% i 20%.

Warto wybrać się też do Jakuszyc - stolicy narciarstwa biegowego. To tutaj co roku ma miejsce Bieg Piastów, tutaj też na międzynarodowych zawodach podziwiać można Justynę Kowalczyk. Pobliskie trasy, o różnym stopniu trudności, wiodą przez malownicze Góry Izerskie, a dzięki bezpośredniemu połączeniu kolejowemu, możemy dostać się stąd do Harrachova.

Na zakończenie warto wspomnieć o innych atrakcjach czekających na gości odwiedzających region. Każdy ośrodek posiada rozbudowaną bazę noclegową i gastronomiczną. Do tego dostępne są inne obiekty sportowe, jak np. korty tenisowe czy baseny. Wypożyczenie sprzętu również nie stanowi żadnego problemu, tak samo przemieszczanie się do poszczególnych ośrodków i pomiędzy nimi. Warto zaopatrzyć się w kartę Regioncard, gdyż pozwoli ona na spore oszczędności dzięki szerokiej palecie zniżek w obrębie całych Karkonoszy i okolic.

 

0 comments: