Gdańsk,

Na terenie sąsiadującego z aglomeracją trójmiejską Nadleśnictwa Kolbudy pojawiły się łosie

23.1.13 Anonimowy 1 Comments
Gdańskich leśników niezmiernie ucieszył fakt pojawienia się łosi na ich terenie. Te wielkie zwierzaki licznie przechadzały się po kolbudzkich lasach jeszcze w latach 70- i 80-tych ubiegłego wieku. Później populacja ta znikała w oczach. Spotykano czasami pojedyncze osobniki, ale ogólnie łoś - wcześniej traktowany wręcz jako symbol tamtejszych lasów - wyprowadził się. Jest to gatunek migrujący i często zmienia miejsce swego bytowania.

Jeden z dostrzeżonych w Nadleśnictwie Kolbudy łosi wyszedł z lasu i zszedł stromą skarpą, by dostać się na drugą stronę drogi. Wystraszył się jednak przejeżdżających samochodów i próbował wrócić pod górę. Nie dał jednak rady. W międzyczasie na drodze zatrzymało się kilku kierowców. Łoś (byk), niewiele robiąc sobie z gapiów, spokojnie przeszedł przez jezdnię pomiędzy samochodami.

Później był widziany, jak wraz z całą swoją rodziną rozkoszował się smakiem młodych sadzonek na uprawach leśnych.

Tekst: Małgorzata Olszewska-Hagno
zdjęcia: Marcin Naderza
źródło lasy.gov.pl


1 komentarz:

  1. "Później populacja ta znikała w oczach" Zgadza się, głównie w oczach myśliwych. Pani Małgorzata przemilczała fakt że aż do 2001 roku polowano na łosie. Drastycznie spadająca populacja łosia była powodem wprowadzenia moratorium na odstrzał łosi.Łosie wyprowadzały się ale głównie na tamten świat. Teraz lobby myśliwskie w ministerstwie naciska by znowu przywrócić polowania na łosie które już niemal wytępiono w latach '90.

    OdpowiedzUsuń