Fire Show,

Barwne lasery rozświetlą Karkonosze

24.1.13 Anonimowy 0 Comments

Już 25-27 stycznia Karkonosze rozjaśni blask dwóch wyjątkowych festiwali. Karkonoski Festiwal Światła i Transgraniczny Festiwal Przestrzeni Publicznej są wizytówką regionu, która co roku ściąga tłumy widzów.  Wydarzenie uświetnią pokazy laserowe, pirotechniczne i video-mapping – wielkoformatowe, multimedialne projekcje na elewacjach budynków. Widzowie będą mogli obejrzeć również Fire Show i galerię prac Jana Kantego-Pawluśkiewicza, wyświetlaną na ścianach Ratusza miejskiego.

Pierwszy dzień Transgranicznego Festiwalu Przestrzeni Publicznej Jelenia Góra 2013 rozpocznie cykl konferencji poświęconych aranżacji przestrzeni publicznej i roli światła w sztuce i urbanistyce. Goście będą mogli obejrzeć  wystawę fotograficzną poświęconą architekturze Jeleniej Góry i wystawę szkła artystycznego „E-Glass”. Dla dzieci przygotowano warsztaty „Mali architekci - zabawa ze światłem”.

Po zakończeniu oficjalnej części festiwalu rozpoczną się wieczorne pokazy świetlne i laserowe. W programie m.in. spektakle wizualne pt. „Nano Projections” oraz pokazy Tancerzy Ognia – grupy tanecznej „In Cedio Cuori”. Gość honorowy festiwalu, Jan Kanty Pawluśkiewicz, zaprezentuje swoje dzieła z cyklu żel-art. „Ściany”, na ścianie Ratusza. Będzie to polska premiera tego typu galerii.

W drugim dniu Transgranicznego Festiwalu Przestrzeni Publicznej zainteresowani będą mogli uczestniczyć w konferencjach poświęconych iluminacjom przestrzeni miejskiej i krajobrazu. Wieczorem odbędą się pokazy FireShow, video-mapping oraz pokazy świetlne i laserowe na elewacji Ratusza w Jeleniej Górze. Widowisko przygotowali performerzy z Wrocławia, Londynu i Czech.

W niedzielę 27 stycznia wydarzenie przenosi się do Cieplic, gdzie odbędzie się V Karkonoski Festiwal Światła. W programie jest m. in. koncert audiowizulany „Sky to Speak” w Teatrze Zdrojowym Animacji, obrazy świetlne „Do ciszy” na elewacji Pawilonu Lalka oraz interaktywny mapping sterowany przez moderatora za pomocą gestów, z możliwością udziału publiczności. W Teatrze Zdrojowym Animacji odbędzie się „Rezonans 3 Metaenergii”  - performance trzech autorów prezentujących autonomiczne, multimedialne prezentacje. Mirosław Rajkowski przedstawi „Pieśń Pierwszej Sylaby Pierwszego Słowa”, Martin McKey „Podróże W Czasoprzestrzeni Brzmień”. Andrzej Dudka-Dürer przygotował „Science-Fiction i Transmiter Energii”.Na szczególną uwagę zasługuje „ODAIBE” - projekt Bartka Szlachcica, wrocławskiego artysty, działającego w obszarze sztuki nowych mediów. Audiowizualny performance "Ghost Drummer" opiera się na wykorzystaniu elektronicznego zestawu perkusyjnego jako źródła dźwięków i ruchów, które w czasie rzeczywistym generują trójwymiarowe wizualizacje. Rytm przetworzony do postaci cyfrowej wpływa na animowanie abstrakcyjnych struktur i form zbudowanych na bazie syntetycznych szkieletów. W warstwie dźwiękowej performance opiera się na materiale z debiutanckiej płyty Odaibe "Sechua Liaan", wydanej w kwietniu 2012 w Innergun Records.

Karkonoski Festiwal Światła zakończy pokaz laserowy Visual-Senastion na Placu Piastowskim w Jeleniej Górze i tradycyjnie Fire Show, autorstwa Andrzeja Nowaczka.

Patronem festiwalu jest Marka Karkonosze.

fot. Karol Woliński

0 comments: