historia,

Wolsztyn: Parada Parowozów nie tylko od święta

28.12.12 Anonimowy 0 Comments

Parowozwnia Wolsztyn to jedyne takie miejsce w Europie, gdzie każdego dnia można oglądać wyruszający planowy pociąg prowadzony przez zabytkowy parowóz. Powstała w 1907 roku.

Jednak pierwsza linia kolejowa dotarła tu już wcześniej - była to otwarta 1 czerwca 1886 roku trasa z Wolsztyna do Zbąszynka licząca około 23 kilometrów. W 1896 roku Wolsztyn miał już połączenie kolejowe z Lesznem, a dwa lata później także z Grodziskiem Wielkopolskim i dalej z Poznaniem. 1898 roku oddano do użytku również linię do Sulechowa. Natomiast odcinek do Nowej Soli został ukończony dopiero w 1908 roku.
Parowozownia to cała infrastruktura związana z kolejnictwem: hala postojowa, wieża wodna, kanał oczystkowy, zasiek węglowy z 1907 roku. Oprócz tych zabytkowych elementów infrastruktury znajduje się tu również obrotnica o średnicy 20,5 m oraz żuraw wodny. Parowozownia posiada obecnie ok. 30 parowozów w 14 różnych seriach, niektóre z nich są jeszcze czynne i prowadzą pociągi na trasie Wolsztyn - Poznań.
Mieści się tu także małe muzeum, w którym można zobaczyć eksponaty związane z kolejnictwem (m.in. kolejowe lampy naftowe, bilety, urządzenia sygnalizacyjne). Warto obejrzeć makietę parowozowni, przedstawiającą fragment - stacji Wolsztyn.
Co roku w Wolsztynie organizowana jest „Parada Parowozów”, podczas której te piękne zabytkowe maszyny prezentują swoje wdzięki przed licznymi widzami z całego świata. Na to widowisko przyjeżdżają również lokomotywy z innych miejscowości i krajów. Dodatkową atrakcją tego dnia są organizowane specjalne pociągi z wagonami retro prowadzone przez zabytkowe parowozy na trasach do pobliskich miejscowości.
Parowozownia Wolsztyn
ul. Fabryczna 1, 64-200 Wolsztyn, tel. +48 68 419 17 81
www.parowozowniawolsztyn.pl - strona oficjalna
www.parowozy.com.pl - Codziennie nowe wiadomości z parowozowni - strona prywatna

źródło wolsztyn.pl

0 comments: