Boeing 787,

Odrzutowiec Qatar Airways lata codziennie na trasie Londyn – Doha

14.12.12 Anonimowy 0 Comments

Linie lotnicze Qatar Airways rozpoczęły dzisiaj loty dalekiego zasięgu Boeinga 787 Dreamliner na trasie łączącej Dohę z Londynem. Tym samym stały się one pierwszymi liniami lotniczymi realizującymi regularne loty tym supernowoczesnym odrzutowcem na trasie do Wielkiej Brytanii.Pomimo zimowej pogody, która panowała tego ranka w Londynie, na lotnisku Heathrow zgotowano Boeingowi 787 (lot QR 075) wyjątkowo gorące powitanie podczas specjalnej uroczystości.

Na pokładzie samolotu przybyła oficjalna delegacja z Dohy - prezes linii lotniczych Qatar Airlines, Akbar Al Baker, oraz gość specjalny – ambasador Wielkiej Brytanii w Katarze, Michael O’Neill.

Debiut Boeinga 787 Dreamliner należącego do katarskiego przewoźnika stanowi początek nowej ery dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii lub tam zmierzających. Będą oni mieli szansę podróżowania na pokładzie jednego z najbardziej przestronnych i wygodnych statków powietrznych, jakie przemierzają nieboskłon w naszych czasach.

Konstruując nowy samolot, koncern Boeing Company brał pod uwagę nie tylko przełomowe technologie, ale kierował się też komfortem pasażerów.

Linie lotnicze Qatar Airways – jako kluczowy nabywca najnowszego samolotu – ściśle współpracowały z amerykańskim koncernem przy projektowaniu wnętrza nowego Boeinga 787. Samolot został zaprojektowany z myślą o podróżach powietrznych na miarę XXI wieku. Z założenia miał być samolotem nowej generacji, zapewniającym pasażerom niezrównany komfort podróży i przestronne wnętrza.

Po wylądowaniu na lotnisku Heathrow prezes Qatar Airways, Akbar Al Baker, powiedział: „Dzisiaj zainaugurowaliśmy loty naszego Boeinga 787 na lotnisko Heathrow w Londynie. Wydarzenie to wzmocniło pozycję Qatar Airways na powietrznej mapie świata jako przewoźnika nieustającego w wysiłkach, mających na celu rozwój działalności oraz doskonalenie i tak już znakomitej obsługi na pokładzie”.

„Połączenie Doha - Heathrow jest jedną z naszych najpopularniejszych tras międzynarodowych, więc naturalną decyzją było wykorzystanie nowego Boeinga 787 na tym właśnie odcinku”.Na razie Boeing 787 będzie obsługiwał jeden z pięciu codziennych lotów realizowanych przez linię lotniczą na tej trasie. Lot nr QR 075 z Doszy będzie rozpoczynał się o godz. 6.25, a kończył
o godz. 11.00 na lotnisku Heathrow. W stronę powrotną samolot – realizując lot o numerze QR 076 – wystartuje z Londynu o godz. 15.05 i w Doszy wyląduje o godz. 00.45 następnego dnia.

Linie Qatar Airways odebrały pierwszy z 60 zamówionych Dreamlinerów w ubiegłym miesiącu,
a trzeci Boeing 787 dołączył do floty katarskich linii zaledwie kilka dni temu. Od czasu odbioru pierwszego Boeinga 787 cztery tygodnie temu, Qatar Airways wykorzystywały go do realizacji lotów pomiędzy Dohą a Dubajem i Kuwejtem.

Prezes Akbar Al Baker dodał: Od 1 lutego przyszłego roku zaczniemy wykorzystywać Dreamlinery do realizacji codziennych połączeń między Dohą a Perth. Będą to pierwsze komercyjne loty Boeingiem 787 do Australii. Pasażerowie podróżujący na trasie między Australią a Wielką Brytanią będą się mogli zatem cieszyć niezrównanym komfortem i eleganckimi wnętrzami na pokładzie samolotu należącego do najlepszych, pięcio-gwiazdkowych linii lotniczych.”

Wkrótce po przybyciu na lotnisko Heathrow, Akbar Al Baker powrócił na pokład samolotu i osobiście oprowadził po nim zgromadzonych gości.

Boeing linii Qatar Airways wyposażony jest w 254 wykonane na zamówienie fotele rozmieszczone w kabinach klasy biznesowej i ekonomicznej o specjalnie zaprojektowanych wnętrzach. Fotele w klasie biznesowej są ustawione po 4 w szeregu (1–2–1) i jest ich w sumie 22, zaś w klasie ekonomicznej znajdziemy 232 fotele rozstawione w trzech rzędach po trzy (3–3–3).

Należące do katarskich linii lotniczych Boeingi 787, są pierwszymi Dreamlinerami oferującymi
w pełni zintegrowanie połączenie teleinformatyczne. Wszyscy pasażerowie – podróżujący zarówno w klasie biznesowej, jak i ekonomicznej – mogą utrzymywać kontakt z przyjaciółmi
i rodziną, którzy pozostali na ziemi, dzięki bezprzewodowemu połączeniu z Internetem i możliwości pisania wiadomości SMS.

Wyjątkową i wyróżnioną licznymi nagrodami cechą wszystkich foteli znajdujących
się w Boeingach 787 linii lotniczych Qatar Airways, są ekrany dotykowe z systemem Android. Dzięki nim, pasażerowie mogą korzystać za pośrednictwem osobistego urządzenia sterującego z prawdziwie interaktywnego serwisu, oferującego ponad tysiąc filmów, programów telewizyjnych i muzycznych oraz gier.

Urządzenie sterujące z ekranem dotykowym posiada unikalny dwuekranowy interfejs pozwalający pasażerom grać w grę na urządzeniu przenośnym i jednocześnie oglądać film
na osobistym ekranie. Pasażerowie mogą podłączyć się do sieci przez WIFI i telefonię GSM,
co pozwala im na przesyłanie wiadomości tekstowych i MMS. Każdy fotel wyposażony jest
w port USB, MP3 oraz inne porty do ładowania, w tym gniazda zasilające laptopy.

Dzięki najnowszym technologiom, które przyczyniają się do zwiększenia wygody pasażerów, stwarzają lepsze warunki zdrowotne na pokładzie i sprzyjają odpoczynkowi, Boeing 787 Dreamliner jest w stanie zaoferować pasażerom niespotykany dotychczas poziom komfortu. Dzięki temu, pasażerowie docierają na miejsce bardziej wypoczęci. Technologie te pozwalają również na złagodzenie objawów zespołu nagłej zmiany czasowej oraz choroby lokomocyjnej.

Wśród innych, wyjątkowych elementów Boeinga 787 wymienić można większe okna, obniżony poziom hałasu i czystsze powietrze wewnątrz kabiny oraz technologię pozwalającą na bardziej płynny lot, która umożliwiła ośmiokrotne zmniejszenie liczby pasażerów doświadczających choroby lokomocyjnej. Innowacyjny system wykrywa turbulencje i przekazuje powierzchniom sterującym na skrzydłach polecenie przeciwdziałania im, co pozwala zapewnić pasażerom spokojniejszą podróż.

Inne, istotne cechy samolotu obejmują niższe ciśnienie pokładowe na większej wysokości. To z kolei, przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia. System oczyszczania powietrza zapewnia zaś czystsze i zdrowsze powietrze. Nowością jest też nastrojowe oświetlenie w całym samolocie.

Wykonany z materiałów kompozytowych Boeing 787 Dreamliner jest lżejszy i bardziej wydajny pod względem zużycia paliwa niż jakikolwiek samolot o tej wielkości i zasięgu.

Qatar Airways wykorzystuje obecnie nowoczesną flotę obejmującą 115 samolotów i realizuje loty do 122 lokalizacji w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Azji, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Tylko w tym roku, katarskie linie lotnicze wprowadziły 12 nowych połączeń, a kolejne 12 miesięcy również zapowiada się na okres intensywnej ekspansji – ogłoszono już otwarcie sześciu nowych połączeń, a planowanych jest o wiele więcej.

fot. Qatar Airways

0 comments: