. Francja,

Francja: Boże Narodzenie z truflą w tle

21.12.12 Anonimowy 0 Comments

Kuchnia francuska zaliczona do dziedzictwa UNESCO potrafi zaskoczyć również w Święta. W zależności od regionu, możemy spotkać ciekawe świąteczne propozycje kulinarne.Zdjęcia : © Atout France/Michel Angot
Langwedocja-Roussillon na tę wyjątkowa okazję rezerwuje truflę regionalną z południa Francji, absolutny hit na dedykowanych truflom targach. Symbol luksusu i gastronomii francuskiej znajduje się na wszystkich stołach wielkich szefów kuchni. Trufla ta zbierana jest od grudnia do marca. Idealna jest właśnie w momencie jarmarków zimowych.

Boże Narodzenie jest okazją do zaproszenia ich na stoły. Świeże można dostać na specjalnych truflowych targach, na których sprzedaż przypomina nierzadko ceremonię.
W Moussoulens, stolicy trufli departamentu Aude, targowi trufi towarzyszy wizyta specjalisty od trufli, pokazy wielkich Szefów kuchni, którzy przygotowują potrawy na bazie trufli.
Ale Aude nie jest jedynym departametm tak mocno związanym z tymi sławnymi grzybami. Saint-Geniès des Mourgues, w Hérault, proponuje inne truflowe imprezy, np. kulinarne warsztaty czy pokazy wykopu trufli (poszukiwanie trufli z wieprzem i psem).

Uzès, w Gard, dedykuje tym wspaniałym grzybom, już od kilku lat, mszę świętą w swojej katedrze połączoną z poświęceniem trufli, które następnie sprzedawane są podczas aukcji towarzyszącej bankietowi z truflami przygotowanemu przez Szefów kuchni z gwiazdkami Michelin.

Arles-sur-Tech we Wschodnich Pirenejach, czci trufle poprzez muzykę z intronizacją Bractwa "Trufa Catalana". Produkcja sławnego regoionalnego produktu  « tuber mélanosporum » stanowi 20 do 30% całkowitej produkcji francuskiej.

Na przełomie roku, odbywa się dużo licznych imprez i targów związanych z truflami.
Szczegóły znajdziesz na: http://www.sunfrance.com/s_organiser/evenements/vins_et_gastronomie/fetes_et_marches_aux_truffes_2012_2013_en_languedoc_roussillon#.UNGAu3fAFKE

0 comments: