ferie zimowe,

5 sposobów na nietypowe ferie zimowe

3.12.12 Anonimowy 0 Comments

Jeśli masz dosyć spędzania ferii zimowych w domu, nie chcesz się nudzić i szukasz alternatywy, mamy dobrą wiadomość - aktywne i kreatywne ferie są możliwe. Wystarczy tylko poszukać kilku sposobów, by spędzić je inaczej niż do tej pory. Podpowiadamy, co można zrobić, by mile wspominać ten zimowy czas jeszcze przez wiele miesięcy.

[caption id="attachment_5315" align="alignnone" width="448"] Karkonosze, fot. Marek Weiss[/caption]

Na ferie zimowe z niecierpliwością czekają dzieci i dorośli. Aby maksymalnie wykorzystać wolny czas, warto zaplanować zimowy wyjazd już dziś. Dobrym pomysłem jest wypad w Karkonosze, które poza klasycznymi sportami zimowymi, zimą oferują wiele wyjątkowych atrakcji dostępnych jedynie w tym regionie.

1.       Sanie Rogate
Przed ponad stu laty, w Kowarach, jedną z największych atrakcji zimowych były przejażdżki saniami rogatymi. Do idei zjazdów powrócono na początku lat 90’ XX wieku. Każdego roku na początku lutego organizowane są „Międzynarodowe Zjazdy Saniami Rogatymi”, w których uczestniczyć mogą dwuosobowe załogi. Zjazdy Saniami Rogatymi są częścią trójboju retro, rozgrywanego w Kowarach, Szklarskiej Porębie i na trasie do Stacji Turystycznej Orle. Zawodnicy Zjazdu Saniami Rogatymi rywalizują w oryginalnych konkurencjach: rzucie do dzwonka, cięciu drewna i wiązaniu knebla. Na każdego czeka też zestaw pytań związanych z historią sań rogatych. Poza klasyfikacją sportową odbywa się również konkurs na najbarwniejszy i najoryginalniejszy strój, a oczekiwanie na wyniki Zjazdu umilają koncerty zespołów muzycznych. Udział w Zjazdach Saniami Rogatymi może być ciekawą formą wypoczynku dla osób, które cenią aktywny wypoczynek, ale nie przepadają za jazdą na nartach i snowboardzie.

2.       Slalom Retro
Slalom Retro organizowany 2 lutego 2013 r. w Szklarskiej Porębie to drugi element trójboju retro. Widowiskowe zawody, dostarczają zawodnikom i zgromadzonej publiczności wiele radości i śmiechu. Pasjonaci narciarstwa w starym stylu biorą udział w zawodach ubrani w stare stroje i sprzęt narciarski z minionych epok. Im starszy sprzęt i ubiór, tym lepiej. Na stoku spotkać można panów ubranych w pumpy i cylindry oraz panie w długich spódnicach i ciepłych kożuchach. W slalomie oceniany jest czas przejazdu, styl zjazdu, ubiór i prezentacja zawodnika. Nietypowy charakter imprezy co roku przyciąga wielu widzów, których organizatorzy również zachęcają do przebierania się w stylowe stroje z minionych epok.
Każdego roku na trasie do Stacji Turystycznej Orle rozgrywany jest również Bieg Retro. Zawodnicy w historycznych strojach pokonują trasę 3,5 kilometrów. Wygrywa każdy, kto dotrze do mety. Kolejna edycja odbędzie się 9 marca 2013 roku.

3.       Dla dzieci Saneczkowa Góra i jazda na dętkach
Saneczkowa Góra to zimowy plac zabaw w samym sercu Karpacza. Najmłodsi mogą tu poszaleć wśród zimowych budowli i poślizgać się na skuterach śnieżnych, sankach i kolorowych oponach. Na terenie placu znajduje się prawdziwe igloo, śniegowa ślizgawka, wieża obronna do walki na kulki śnieżne i trzymetrowy bałwan. Tuż obok znajduje się najdłuższy w Karpaczu tor zjazdowy z własnym wyciągiem. Szalony zjazd dmuchaną dętką po naturalnym torze śniegowym to propozycja, z której mogą skorzystać dzieci i dorośli. Tor wyposażony jest we własny wyciąg, a dzięki długim godzinom otwarcia śnieżne szaleństwo trwa od rana do wieczora.

[caption id="attachment_5316" align="alignnone" width="448"] Karkonosze, fot. Karolina Kaźmierczak[/caption]

4.        Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu
Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu, nazywane też Śniegolepami, to cykliczna impreza, organizowana każdego roku w Szklarskiej Porębie. Wydarzenie ma charakter całodniowego happeningu, podczas którego uczestnicy tworzą śnieżne figury. W konkursie startuje nawet do 12 drużyn, które w czasie 4 godzin muszą wykonać rzeźbę ze śnieżnych sześcianów zgodną z dostarczonym wcześniej projektem. Co roku prace uczestników zadziwiają niezwykłą dokładnością i precyzyjnie uformowanymi detalami. Najwyższa do tej pory uformowana rzeźba mierzyła 5 metrów wysokości. Po zmroku wszystkie rzeźby są podświetlane kolorowymi reflektorami, co nadaje im niesamowitego wyglądu. Imprezie towarzyszą koncerty, zabawy dla dzieci i konkursy dla publiczności. Kolejne Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu odbędą się 19 stycznia 2013 roku.

5.    Kąpiel w Wodospadzie Podgórnej
Przesiecka Sylwestrowa Kąpiel Morsów to wyjątkowa impreza, która odbywa się każdego roku przy Wodospadzie Podgórnej w Przesiece. Choć temperatura wody nie przekracza kilku stopni, a temperatura powietrza jest niewiele wyższa, nie brakuje śmiałków, którym taka kąpiel nie straszna. Co roku przed Sylwestrem zjeżdżają tu kluby morsów z całej Polski, by wspólnie uczestniczyć w tej wyjątkowej zabawie. Każdy z uczestników otrzymuje pamiątkowy certyfikat morsa, imprezie towarzyszy jarmark produktów lokalnych, wieczorna zabawa przy ognisku i konkurs na najciekawsze nakrycie głowy wśród kąpiących się. Widzowie mogą podziwiać na głowach morsów fikuśne berety, mikołajowe czapki, miniaturki sera i wieży Eiffla. Wodospad jako jeden z niewielu w Polsce nie znajduje się na terenie żadnego rezerwatu, dzięki czemu można się w nim legalnie kąpać.
Przesieckie Kąpiele Morsów co roku przyciągają wielu turystów, obserwujących wydarzenie z zapartym tchem.

Karkonosze to doskonałe miejsce na ferie zimowe. Pełno tu oryginalnych, nietypowych atrakcji, które będziemy wspominać przez długi czas po powrocie do domu.

0 komentarze: