Wschodnia Francja - region dla ludzi ciekawych świata

1.10.12 Anonimowy 0 Comments

Wschodnia część Francji jest idealnym celem podróży dla dzisiejszego turysty: ciekawego świata i ludzi, otwartego, który potrafi przystanąć i cieszyć się prostymi przyjemnościami. Można tu wspaniale wtopić się w życie mieszkańców regionu i dzielić z nimi zwyczaje, kuchnię, codzienność i ważne święta.

Wschodnia Francja zajmuje czwartą część powierzchni całego kraju i skupia pięć regionów: Alzację, Burgundię, Szampanię-Ardeny, Franche-Comté i Lotaryngię. Ten wielki obszar to ziemia bogatej różnorodnej przyrody, wspaniałych zabytków kultury i niezwykłej gościnności mieszkańców. Wyjątkowe połączenie tych elementów sprawia, że  jest to idealny kierunek podróży i okazja do odkrycia Francji, jakiej nie znamy.

Spotkania z historią i sztuką
Każdy etap wędrówki po Wschodniej stronie Francji jest miejscem wyjątkowego spotkania z historią i sztuką. Są jak opowieść o wielkich ludziach, wydarzeniach i ważnych dziełach, tworzących historię Francji i Europy, od czasów rzymskich po współczesne. Reims, Cluny, Góra świętej Otylii – oto tylko niektóre miejsca o silnym duchowym wymiarze, które pozwolą przeżyć moment koronowania królów Francji, poczuć ducha świętości i zachwycić się pięknym architektury sakralnej.

Miłośnicy architektury i sztuk dekoracyjnych z łatwością dadzą się uwieść, kiedy ujrzą znakomite witraże dostojnej katedry w Strasburgu, obrazy z Epinal, fortyfikacje w Belfort, czy też urokliwe kolorowe domy z pruskim murem lub piękne place o bogatych fasadach w Nancy czy Dijon.

lion belfort - grand est

Z pewnością spacer po murach i kilkaset zamków obronnych nie pozwalają zapomnieć o burzliwej historii regionu. I jeśli nawet widok z wysokości bastionu może przyprawić o zawrót głowy, to toast za podróż po Wschodniej stronie Francji wznosi się szampanem. Legendarne bąbelki, bez których trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek ważną uroczystość zamykane są w butelki właśnie w tych królewskich stronach: między Reims, Epernay i Châlons-sur-Marne.

W poszukiwaniu smaków
Szampan jest tylko wstępem do podróży kulinarnej. Podany jako aperitif doskonale przygotuje nas do wybornej wędrówki po mapie smaków i specjałów regionu. Szczególne miejsce należy się renomowanym winnicom Burgundii, malowniczym pokrytym winoroślą stokom Alzacji czy truflowym zagajnikom Lotaryngii. W każdej niemal wiosce gościnne stoły czekają na turystów i wędrowców, którzy odkryją tutaj smak słynnych ślimaków i słodycz kira royal, która pochodzi od porzeczkowego likieru dodanego do szampana. Apetycznie brzmiące nazwy kurcząt z Bresse, śliwki mirabelki, kougloffa, czy sera Comté przywodzą obrazy, smaki i zapachy tradycyjnej kuchni regionalnej. Jest w nich miłość do przyrody, precyzyjnych czynności towarzyszących ręcznej produkcji, a także przyjemność płynąca z rzeczy prostych i dobrych.

jambon cru chambpagne - grand est

W naturalnym rytmie przyrody
Wschodnia strona Francji jest idealnym celem podróży dla piechurów, spacerowiczów, wędrowców, ale także rowerzystów, amatorów spływów kajakowych i żagli. Region pokrywa niezwykły labirynt tras, wiodących przez przepastne lasy, wzdłuż rzek i kanałów, przecinających się ze szlakami ptactwa wędrownego i wspaniałymi obszarami parków regionalnych. Krainy jezior i stawów stwarzają wymarzony kadr do obserwacji unikalnych gatunków roślin, ryb i dzikich ptaków. Jedni wybiorą rowerową podróż w nieznane wśród winnic Alzacji lub włóczęgę po Lesie d’Orient czy też Krainie Tysiąca Stawów, inni zatrzymają się na zielonych pagórkach pól golfowych Burgundii lub skorzystają z dobrodziejstw termalnych Amnéville-les-Thermes.

golf bourgogne - grand est

Podróż, czyli ruchome święto
Podróżowanie oznacza wejście w codzienne życie mieszkańców, ale jego część zawsze przypada również na wyjątkowe chwile świąt, uroczystości, festynów i festiwali. Trudno o kalendarz lepiej wypełniony: festiwale filmu, Nancy Jazz Pulsations, Festiwal Iluminacji, alzacki kiermasz bożonarodzeniowy, lotaryński konkurs lotów balonem...

ballons lorraine- grand est

Wschodnia strona Francji położona na skrzyżowaniu dróg i czerpiąca z bogactwa swej przeszłości, tradycji i folkloru, gdzie przenikają się wpływy wielu kultur i krajów tworzy region nowoczesny i zwrócony ku przyszłości: europejski, kosmopolityczny, dbający o środowisko naturalne.

źródło franceguide.com

0 comments: