Buschenschänken,

W Południowym Tyrolu trwa sezon na kasztany!

16.10.12 Anonimowy 0 Comments

Törggelen to nazwa południowotyrolskiej tradycji, nakazującej jesienią wybrać się do wiejskiej gospody, aby w gościnnym, rustykalnym wnętrzu spożywać sezonowe przysmaki i raczyć się smakiem młodego wina.
Włoskie wiejskie gospody w Południowym Tyrolu noszą nazwę “Buschenschänken”, która wywodzi się z dawnej włoskiej tradycji zawieszania na drzwiach gałązek, które miały oznaczać, że wino jest już gotowe.
Dzisiaj mieszkańcy regionu i turyści chętnie kultywują dawną tradycję, której towarzyszy szlachetny trunek z lokalnych winnic.
Törggelen to nie tylko wino, ale także specjalne dania, które przygotowuje się z produktów sezonowych. Jednym z nich są kasztany. Ponadto w Południowym Tyrolu odbywa się festiwal kasztanów – „Dni Słodkiego Kasztana” obchodzone pod koniec października w Foiana (Völlan) i Tesimo (Tisens). Natomiast „Kasztanowe Tygodnie” w dolinie Valle Isar-co (Eisacktal) świętuje się na przełomie października i listopada.
Jednym z wielu uroczych miejsc, gdzie lokalne restauracje przedstawiają bogactwo regionalnych produktów serwując między innymi dania z kasztanów jest pensjonat Zmailer-Hof w Schenna.  Warto spróbować.

[mappress mapid="92"]

 


0 comments: