Ciekawe miejsca,

Krzywy Las jak z bajki

13.10.12 Anonimowy 0 Comments

W pobliżu elektrowni Dolna Odra znajduje się niebywała ciekawostka, zadziwiająca każdego turystę. Gdy wejdziemy do pobliskiego lasu, naszym oczom ukazują się krzywe sosny. Ich pnie wyglądają jak łabędzie szyje, wszystkie są wygięte w identyczny sposób. Taki charakter krzywizn pni pospolitej sosny jest bardzo rzadko spotykany. W czym więc tkwi tajemnica tych drzew? Czy to wybryk natury? Czy może jakiś żart? A może ingerencja leśników?Krzywy Las jest pomnikiem przyrody o powierzchni 1670 metrów kwadratowych. Znajduje się w powiecie gryfińskim (województwo zachodniopomorskie), w okolicach nowego osiedla wsi Nowe Czarnowo i Elektrowni Dolna Odra, na terenie Nadleśnictwa w Gryfinie. Obszar leśny został tak nazwany, ze względu na ok. 400, rosnących w tym miejscu w 22 rzędach, zdeformowanych drzew. Sosny rosną oddalone od siebie o 125 centymetrów i są wygięte w kierunku północnym na około 90 stopni od 20 do 50 cm nad ziemią. Wygięty łuk u niektórych ma aż 3 m wysokości, stanowiąc 25% całej wysokości drzewa (11-12 m). Las jest stosunkowo młody, pogięte drzewa mają nie więcej niż 70-80 lat, więc zostały posadzone przed II Wojną Światową, na początku lat 30-tych XX wieku.

Powstanie bajkowego lasu
Istnieje wiele domysłów, jak powstał ten osobliwy obiekt przyrodniczy. Jednym z nich jest teoria, że młody lasek sosnowy został stratowany przez przejeżdżające czołgi, stacjonujących w 1945 r. pod Gryfinem niemieckich żołnierzy. Informację tę dość szybko obalono, a wytłumaczeniem stał się fakt, że las miałby wówczas około 15 lat, a liczba słojów w sękach przy zgięciu pozwala ustalić, że do uszkodzenia doszło jeszcze przed wojną, gdy drzewostan był 7-letni. Najprawdopodobniejszą genezą powstania lasu jest dostosowywanie młodych drzew do późniejszego wykorzystania w przemyśle meblarskim. Deformacja drzew następowała wskutek uszkodzenia (obcięcia) wierzchołka. Jedyna pozostawiana boczna gałąź awansowała wówczas do roli głównego pnia. Zgodnie z wolą Matki Natury – drzewa zawsze rosną ku górze, więc gałąź wybijając się w górę tworzyła nienaturalny łuk. Powodem powstania szpalerów byli więc jak zwykle ludzie, którzy dla własnych potrzeb potrafią zrobić wiele, nawet wyhodować tak wykrzywione drzewa, jak te w Nowym Czarnowie. Tak wyhodowane drzewa wykorzystywano jako oparcia do foteli, płozy sań, do budowy łodzi, kadzi czy sprzętów gospodarstwa domowego. Nie udało się jednak do tej pory spotkać człowieka, leśnika czy gajowego, który jednoznacznie opowiedziałby o historii tego obiektu przyrodniczego, dlatego zagadka „Bajkowego Lasu” czeka cały czas na rozwiązanie.Polska sosna
Sosna zawsze miała zastosowanie w przemyśle. Jej drewno jest bardzo trwałe i bogate w żywicę, przez co doskonale nadaje się na drewno użytkowe oraz opał. Dostarcza także terpentyny i olejku terpentynowego. Sosna ma również znaczenie symboliczne i przez wiele narodów jest uznawana za święte drzewo. Legenda mówi, że polska sosna została stworzona przez Boga, gdy zobaczył suche i wypalone słońcem piaski. U Słowian rosła w świętych gajach. Chińczycy nadawali temu drzewu większe znaczenie, sadząc je na grobach zmarłych. Z całą pewnością pamiętać należy, że Krzywy Las zasługuje na specjalną troskę i opiekę, bo jest w Polsce, jeśli nie w Europie i na świecie, jedyny w swoim rodzaju.

Jak dojechać?
Pomnik przyrody Krzywy Las znajduje się 32 kilometry od centrum Szczecina. Turysta, który chce zobaczyć tę ciekawostkę przyrodniczą, powinien udać się do Gryfina. Krzywy Las znajduje się ok. 5-6 km od centrum miasta. Najłatwiej dotrzeć do niego kierując się czerwonym szlakiem spod dworca PKP w Gryfinie na południe lub wzdłuż głównej drogi wyjazdowej na południe. Przy rozjeździe drogi - drogowskazy na Chojnę i Nowe Czarnowo - należy wybrać drogę w prawo (na Nowe Czarnowo). Po kilku kilometrach docieramy do przystanku PKS "Nowe Czarnowo". Do lasku dotrzemy dzięki rurom ciepłowniczym, a wejściem do bajkowej krainy drzew jest łuk rurociągu tworzący bramę, którą należy przekroczyć.

Iwona

Wpis pochodzi z bloga amazing-travel.blog.onet.pl

[mappress mapid="89"]

0 comments: