Anglia,

Devon: Buckland Abbey - dom żeglarza i pirata Francisa Drake

10.10.12 Anonimowy 0 CommentsBuckland Abbey to ponad 700-letni klasztor cysterski. Po rozwiązaniu klasztoru w 1539 roku, w wyniku odłączenia się Anglii od kościoła katolickiego, Buckland Abbey został przysposobiony do funkcji arystokratycznej rezydencji. Budynek sam w sobie jest piękny i warty zobaczenia. Jednak dla Anglików Buckland Abbey ma o wiele większą wartość. Od 1581 roku zamieszkał tam jeden z ich wielkich bohaterów narodowych - Francis Drake, a potem jego potomkowie aż do 1946 roku.Sir Francis Drake (1540 - 1596) żył w czasach Elżbiety I i był genialnych żeglarzem, jak również piratem, biznesmenem i odkrywcą.

W czasie wyprawy w latach 1577 - 1580 jako drugi po Magellanie opłynął kulę ziemską dookoła, w czasie wyprawy srodze dał się we znaki Hiszpanom, plądrując wiele statków i kolonii, wziął Kalifornię w posiadanie królowej angielskiej. Wyprawa okazała się nie tylko sukcesem geograficznym, ale także finansowym.

Jak to często bywa w historii, nie tylko aniołowie są bohaterami i typowym tego przykładem jest Francis Drake, który działał na pograniczu prawa, ale przy pełnym przyzwoleniu Elżbiety I, której szkatuła dzięki niemu opływała w złoto. W 1581 roku w imię zasług żeglarz otrzymał tytuł szlachecki i admiralski, ku wielkiej irytacji króla Hiszpanii, który w Draku upatrywał zwykłego bandytę.

W 1588 roku kiedy Hiszpanie zaatakowali Wyspy Brytyjskie, Drake był jednym z wiceadmirałów, którzy dowodzili zwycięską flotą przeciwko Wielkiej Armadzie. Ten sukces ostatecznie dodał mu sławy wielkiego bohatera angielskiego. W 1596 roku Drake zmarł w czasie kolejnej wyprawy do Ameryki.

Jeśli szukać źródeł Imperium Brytyjskiego, to na pewno sukcesy żeglarskie Francisa Drake'a leżą u jego podstaw. Równie ważna w historii Anglii jest obrona przed Wielką Armadą, która była hiszpańską próbą inwazjii na wyspę. Myślę, że dlatego Buckland Abbey jest tak ważna dla Anglików.

Poniżej rzeźba przedstawiająca królową Elżbietę i króla Hiszpanii grających w szachy, gdzie zamiast pionków są okręty biorące udział w Wielkiej Armadzie.A poniżej zachowane pozostałości po klasztorze cystersów.W większości Buckland Abbey jest poświęcona czasom Francisa Drake, czyli możemy tam odnaleźć wiele modeli staków Drake'a, ubiorów, komnat, map z tamtej epoki.

Jednak wędrując po pozostałych zabudowaniach odnajdziemy również wielką stodołę, w której jest klika "antycznych" narzędzi rolniczych. A pomiędzy nimi machina do wyciskania owoców na cider, czyli piwo owocowe. Trunek ten miał specjalne znaczenie, ponieważ był bezpieczniejszy od wody, był doskonały w gaszeniu pragnienia.A na zakończenie, jeszcze jedno zdjęcie z Buckland Abbey, miejsca w sumie niepozornego, a tak istotnego na mapie zabytków angielskich...viki_on_line

Wpis pochodzi z bloga zwiedzaniewyspy.blox.pl

I

[mappress mapid="84"]

0 comments: