Norwegia,

Zorza polarna to specjalność Norwegii

21.9.12 Anonimowy 0 Comments

Gdy lato się kończy, w Norwegii rozpoczynają się przygotowania do sezonu zimowego. Na Północy ma on nie tylko wymiar narciarski – miniony sezon okazał bardzo pomyślny dla turystyki za sprawą możliwości obserwacji zorzy polarnej.

Oprócz skutecznej promocji, w tym cieszących się wielomilionową publicznością filmów wideo i działań z wykorzystaniem portali społecznościowych, przyczyniła się do tego duża aktywność Słońca, co zaowocowało nadzwyczajnymi, podniebnymi spektaklami. Tak wspaniałych możliwości obserwacji zorzy nie było od lat – nic dziwnego zatem, że wielu turystów specjalnie przybyło na Północ, by podziwiać ów przyrodniczy fenomen.

Sukces był na tyle znaczący, że właśnie ruszyła kolejna, szersza kampania, promująca zimowe wyjazdy w pogoni za aurorą borealis. Co więcej, we wspólnych działaniach promocyjnych obok norweskich organizacji turystycznych biorą udział firmy z szeroko rozumianego sektora turystycznego, wliczając w to linie lotnicze czy armatorów, jak Hurtigruten. Tym samym obserwacje zorzy polarnej przestały pełnić rolę dodatku do innych atrakcji, stając się jednym z głównych motywów promujących Norwegię jako kierunek zimowych wyjazdów. To także kluczowy element tworzonych produktów turystycznych, w skład których wchodzą m.in. rejsy statkami Hurtigruten, połowy kraba królewskiego, wyprawy na skuterach śnieżnych i w psich zaprzęgach, czy bliższy kontakt z kulturą Saamów.

Warto dodać, że Norwegowie mają duże osiągnięcia w dziedzinie naukowych obserwacji aurora borealis. Badania tego zjawiska prowadzą m.in. naukowcy z uniwersytetu w Tromsø, a na Lofotach działa unikalne w skali świata, prywatne obserwatorium zorzy polarnej. Wprawdzie zorzę można podziwiać na całym obszarze Norwegii położonym powyżej 66 stopnia szerokości geograficznej północnej, ale największą popularnością wśród turystów cieszą się pod tym względem Lofoty, okolice Narviku, Tromsø oraz Finnmark, z położonym przy granicy z Rosją Kirkenesem na czele. Zorzy polarnej dedykowane jest jedno z największych wydarzeń kulturalnych w północnej Norwegii - styczniowy Nordylsfestivalen w Tromsø, który jest doskonałym pretekstem do organizacji wyjazdu na obserwacje aurora borealis.

Podjęte działania promocyjne mają w perspektywie zapewnić Norwegii pozycję lidera w dziedzinie turystyki związanej z obserwacjami zorzy polarnej – będzie to najlepsze miejsce na świecie służące temu celowi. Jednym ze środków umożliwiających realizację tego założenia stało się uruchomienie przez Visit Norway innowacyjnej strony poświęconej aurora borealis. Można na niej nie tylko zasięgnąć informacji na temat aktualnego prawdopodobieństwa wystąpienia tego zjawiska dla okolic Nordkappu, Tromsø i wzdłuż koła podbiegunowego, ale i dowiedzieć się, jak wykonać nocne zdjęcia zorzy oraz jak samodzielnie przeprowadzić symulację aurora borealis na komputerowym monitorze.

źródło Visit Norway

0 comments: