Berlin,

Tolerancyjne Niemcy jako cel podróży gejów i lesbijek

23.9.12 Anonimowy 0 Comments

Homoseksualizm nie jest problemem, ale częścią żywej kultury w każdym niemieckim mieście. Zwłaszcza metropolie Berlin, Kolonia, Frankfurt, Hamburg i Monachium posiadają otwartą i tętniącą życiem scenę gejów i lesbijek...Niemieckie ustawodawstwo w zakresie homoseksualizmu jest jednym z najbardziej postępowych w Europie: tutaj związki partnerów tej samej płci oraz adoptowanie przez nich dzieci są dozwolone – a każda dyskryminacja pary gejowskiej lub lesbijskiej jest zakazana literą prawa. W konsekwencji w Niemczech powstała otwarta i tętniąca życiem scena gejów i lesbijek, która coraz silniej oddziałuje na życie kulturalne. Prawie w każdym większym mieście jest entuzjastycznie świętowany Christopher Street Day, kinomani w Monachium, Frankfurcie, Berlinie i Kolonii cieszą się tygodniowym festiwalem kina queerowego „Zaczarowany” (Queer Film Weekend „Verzaubert“), który przybliża film homoseksualny szerszej publiczności. Ale to już od dawna nie jedyne atrakcje w różowym kalendarzu wydarzeń.

Około 300 000 homoseksualistów żyje w samym Berlinie. Niemiecka stolica jest trzecią co do wielkości w Europie metropolią gejowską. Odpowiednio aktywna jest rodzima scena: istnieje tutaj 150 pubów gejowskich, kursy tańca i kluby sportowe dla homoseksualistów, specjalne sklepy z modą, a nawet smażalnia frytek z obsługą złożoną w większości z gejów.

Według przeprowadzonej ankiety w Kolonii co dziesiąty mieszkaniec (okazjonalnie) czuje pociąg do tej samej płci. Całujący się mężczyźni czy trzymające się za ręce kobiety są codziennym widokiem w mieście Katedry Kolońskiej. Atrakcją w kalendarzu wydarzeń jest – obok Christopher Street Day – festiwal WomenPride. Oba wydarzenia są częścią dorocznej tęczowej parady Cologne Pride.

Mniejsza, ale bardzo wielokulturowa jest scena gejów i lesbijek w bankierskim mieście Frankfurcie. Większość „różowych” restauracji znajduje się w tzw. Trójkącie Bermudzkim, na północ od podziemnej stacji kolei i metra Konstablerwache. Aktualne wydarzenia i planowane miejsca ich organizacji zainteresowani znajdą we Frankfurt Gay Web.

„Żyj i pozwól żyć” to maksyma portowego miasta Hamburga, „okna na świat”. Homoseksualistów ciągnie zwłaszcza do hamburskiej dzielnicy St. Georg. Od lat 90 w dzielnicy lokuje się coraz więcej pubów i barów dla homoseksualistów, które były zakazane przez wiele lat jako działalność przestępcza.

W Monachium scena gejów i lesbijek jest szczególnie aktywna. Kalendarz imprez rozpoczyna się tutaj wielkim gejowskim balem w teatrze Oberangertheater i trwa aż do Gay Sunday podczas Oktoberfest. Na Boże Narodzenie spotykają się wszyscy – geje, lesbijki i transseksualiści oraz single, pary i rodziny – na Pink Christmas w dzielnicy Glockenbach.

źródło germany.travel

0 komentarze: