Bawaria,

Oktoberfest - największy ludowy festyn na świecie

23.9.12 Anonimowy 0 Comments

Oktoberfest , jak wiele innych festynów w Niemczech, wywodzi się z wielowiekowej tradycji. Wszystko wskazuje na to, że święto piwa nie zestarzeje się jeszcze przez długie lata.Wiele z niemieckich festynów ludowych jest wydarzeniami najwyższej rangi. Na szczycie listy jest z pewnością legendarne święto piwa Oktoberfest w Monachium w Bawarii, największy ludowy festyn na świecie.

Odbywający się od 1810 roku na przełomie września i października Oktoberfest to nic innego, jak  jesienne dożynki chmielowe. To bez wątpienia jeden z największych na świecie festynów ludowych. Statystyki mówią, że w ostatnich latach przeciętna liczba odwiedzających wynosiła aż sześć milionów. Przyjeżdżają z najdalszych zakątków naszego globu.

Oktoberfest to oczywiście piwo. Każdego roku w trakcie trwania festynu wszyscy uczestnicy spożywają ponad siedem milionów litrów piwa. Jak się je pije? Tradycyjnie w ogromnych litrowych kuflach tzw. Mass. Do tego zakąska. Podczas Oktoberfestu zjada się ok. 600 tysięcy kurczaków i tyle samo golonek.

Jest oczywiście bardzo kolorowo, nie tylko za sprawą kolorowych namiotów i ubranych w tradycyjne bawarskie stroje kelnerek. Wielu uczestników festynu pojawia się na Oktoberfest w tradycyjnych bawarskich ubiorach ludowych. Strój pań nazywa się Dirndl i składa się z białej bluzki, gorsetu, spódnicy i fartucha. Panowie ubrani są bawarskie krótkie skórzane spodnie na szelkach (Lederhose). Wszyscy spotykają się na łące (Wiese). To tu stoją tradycyjnie wielkie namioty biesiadne, które zwie się w Monachium "Theresienwiese".

Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego festyn piwny odbywa się dopiero jesienią. To też tradycja. Biesiady piwne, czyli Oktoberfesty, Bawaria znała od lat. Podczas święta pijano piwo pochodzące z mijającego sezonu browarskiego. Należało to zrobić zanim przystąpiono do ważenia świeżego piwa. Jednak było pewne ograniczenie. Bawarskie Prawo Czystości z 1539 roku mówiło wyraźnie, że warzenie piwa może odbywać się wyłącznie od 29 września do 23 kwietnia. Dlatego właśnie Oktoberfesty odbywały się na przełomie września i października. Święto, które trwa do dziś zaczęło się w 1810 roku od uroczystości weselnych z okazji zaślubin bawarskiego księcia Ludwika I z Teresą von Sachsen-Hildburghausen. Od tamtej pory festyn organizowany jest co roku, a odwoływano go jedynie ze względu na epidemie lub wojny.

W tym roku nic nie przeszkodziło festynowi. Zgodnie z tradycją w samo południe burmistrz miasta Christian Ude uroczyście otworzył pierwszą beczkę piwa, wręczając pierwszy kufel premierowi Bawarii Horstowi Seehoferowi. Tegoroczny Oktoberfest trwa od 22 września do 7 października.

Fot. germany.travel

0 comments: