Atlantyda,

Grecja: Wyspa Santorini niedługo wybuchnie?

12.9.12 Anonimowy 0 Comments

Santorini okrzyknięto jedną z najpiękniejszych greckich wysp i jednym z najbardziej pożądanych miejsc na spędzenie wakacji.  Okazuje się jednak, że bajkowa wyspa niedługo może zniknąć z powierzchni ziemi.


Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego ostrzegają, że  pod powierzchnią wyspy pojawiła są „bańka” rozpalonej magmy, która staje się coraz większa . Do tej pory ustalono, że zbiornik ma od 10 do 20 mln metrów sześciennych. Gdyby wybuchła, co zapowiadają naukowcy, byłaby to nie pierwsza tragedia na wyspie.
fot. travelerdeluxe


Wyspę znano wcześniej jako Strongili. Została ona  zniszczona przez gigantyczną erupcję wulkanu Thera ok. 1600 r. p.n.e. Wtedy wyłoniły się wyspy: Tera (Thira), która jest  największą wyspą archipelagu, Thirassia - druga co do wielkości, Nea Kameni - wyspa z kraterami wulkanu, Palea Kameni i Aspro (Aspronisi). Wielki kataklizm wielu naukowców wiąże  z powstaniem legendy o Atlantydzie.

Sama nazwa Santorini pochodzi od imienia św. Ireny (Saint Irene) i tyczy się głównie wyspy Tera (Thira).

Naukowcy ciągle zastanawiają się: kiedy będzie następny wybuch? Twierdzą jednak, że wielu mieszkańców wyspy jest świadomych zmian w aktywności wulkanu i niebezpieczeństwa, jakie może nastąpić. Mówią taż, że erupcja, choć słabsza niż ta z 1600 roku p.n.e., na pewno wytworzy tsunami. Kiedy nastąpi?

0 comments: