Bazylika Archikatedralna,

Frombork - Klejnot Warmii

19.9.12 Anonimowy 0 CommentsFrombork, zwany Klejnotem Warmii, a także Grodem Kopernika jest miejscem, w którym ten wielki polski uczony spędził 33 lata swojego życia. To tutaj napisał swoje dzieło „O obrotach ciał niebieskich" prawie pięć wieków temu! Tymi ulicami chodził i wypatrywał gwiazd na niebie. W tym mieście też zmarł i został pochowany w katedrze. Kiedy szwedzcy naukowcy potwierdzili, że szczątki znalezione w naszej katedrze pod koniec 2005 roku, należą do Mikołaja Kopernika, oczy wszystkich skierowane zostały na nasze miasteczko. Uroczysty pochówek szczątków astronoma odbył się 22 maja 2010 r. we fromborskiej katedrze.

Rok 2010 był rokiem szczególnym w historii Grodu Kopernika - Frombork bowiem obchodził 700-lecie nadania praw miejskich. Był to rok jubileuszy: 750-lecie Kapituły Warmińskiej i 500-lecie przyjazdu na stałe Mikołaja Kopernika do Fromborka.

Na atrakcyjność miejscowości ma wpływ nie tylko malownicze położenie nad samym Zalewem Wiślanym oraz niewątpliwe walory klimatyczne i przyrodnicze, ale także bardzo bogata historia regionu i związane z nią zabytki. Od XIV w. Frombork był jednym z ważniejszych miast Warmii, siedzibą Kapituły Warmińskiej.Z całą pewnością wart zobaczenia jest m. in. zaliczany do najwyższej, zerowej klasy światowych dóbr architektonicznych kompleks zabudowy Wzgórza Katedralnego, w którego skład wchodzi m. in.:

- średniowieczna, gotycka katedra - Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła - to wyjątkowy obiekt architektoniczny - najstarsza budowla fromborskiego Wzgórza. Zbudowana w latach 1329 - 1388. Posiada kilka przybudówek, w tym dwie kaplice: św. Jerzego (tzw. Kaplica Polska) i Zbawiciela (zwana kaplicą Szembeka). W katedrze znajdują się jedne z najsłynniejszych w kraju organy barokowe. Fromborską atrakcją kulturalną jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej odbywający się we wszystkie niedziele od końca czerwca do sierpnia każdego roku. Koncerty organowe w katedrze fromborskiej mają długą ponad 40-letnią tradycję.- dawny pałac biskupi (obecnie siedziba Muzeum Mikołaja Kopernika), budowla gotycko - barokowa położona w południowo - wschodnim narożniku Wzgórza Katedralnego. Pałac spłonął w 1945 r., odbudowany w latach 1965 - 1970. Mieści główne sale ekspozycyjne Muzeum. Można tam obejrzeć pamiątki po wielkim astronomie i liczne wystawy.

- dzwonnica zwana Wieżą Radziejowskiego - najwyższa budowla Wzgórza Katedralnego, gotycko - barokowa (XVI - XVII w.). Spłonęła w 1945 r., odbudowana w latach 1972 - 1973. W przyziemiu mieści się planetarium. Wyposażone w aparaturę firmy Carl Zeiss wyświetla na kopule o średnicy 8 m obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi, pory dnia i roku. Przedstawia na sztucznym niebie drogę Słońca, planet, komet i sztucznych satelitów oraz obrazy ponad 6000 gwiazd. Na wyższych kondygnacjach prezentowane są wystawy sztuki współczesnej. Na uwagę zasługuje również unikatowe wahadło Foucaulta umieszczone w Wieży Radziejowskiego, służące do naocznego stwierdzenia obrotowej natury Ziemi. Na wysokości 70 m n.p.m. znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Fromborka i okolic.- Wieża Kopernika, najstarszy element fortyfikacji Wzgórza Katedralnego. Zbudowana przed 1400 r., wyższe kondygnacje wielokrotnie przebudowywane w XV - XVIII w., spalona w 1945 r., rekonstruowana - prace zakończono w 1965 r. Wieża była własnością Mikołaja Kopernika w latach 1504 - 1543. W wieży znajduje się ekspozycja pt. Gabinet uczonego doby renesansu - wystrój zabytkowego wnętrza ma przypominać pracownię Mikołaja Kopernika.- kurie zewnętrzne poza murami obronnymi stanowiące niegdyś rezydencje kanoników i baszty obronne.

Jedną z największych atrakcji co roku w sezonie letnim jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Koncerty organowe wykonywane są przez wirtuozów z kraju i z zagranicy. Fromborskie organy z 1683 r. umieszczane są przez znawców w pierwszej piątce w Polsce.Poza Wzgórzem Katedralnym warte zobaczenia są:

- były szpital św. Ducha - zespół poszpitalny z kaplicą św. Anny, istnieje od końca XV w. Remontowany w latach 1978 - 1989 na potrzeby Muzeum Mikołaja Kopernika - mieści się tam muzealny Dział Historii Medycyny. Od strony południowej znajduje się ogród - herbarium z uprawami ziół leczniczych.- Wieża Wodna z XVI w. - w 1571 r. zainstalowano urządzenie wodociągowe dostarczające wodę na Wzgórze Katedralne. Był to drugi tego typu wodociąg w Europie. Obecnie Wieża Wodna to doskonały punkt widokowy na Wzgórze Katedralne, Stare Miasto i Zalew Wiślany.- Obserwatorium Astronomiczne - ok. 1,5 km od Fromborka, na wzniesieniu o wysokości 47 m n.p.m. (tzw. Góra Żurawia). Dysponuje instrumentami do obserwacji nieba - teleskopy, lunety oraz tarasem obserwacyjnym.Na terenie gminy istnieje wiele możliwości uprawiania turystyki, w tym turystyki aktywnej. Wody Zalewu Wiślanego są wykorzystywane w celach wypoczynku na plaży, jak również na potrzeby uprawiania sportów wodnych, w tym żeglarstwa, kajakarstwa i sportów motorowodnych. Zimową porą zamarznięte wody Zalewu zachęcają do przejażdżek bojerami. Niezapomnianym przeżyciem może okazać się wycieczka statkiem, oferowane są przejażdżki po Zalewie Wiślanym oraz rejsy do Krynicy Morskiej.źródło frombork.pl

[mappress mapid="69"]

0 comments: