Berlin,

Podział na historycznej ścieżce

15.8.12 Anonimowy 0 Comments

Mur Berliński dzielił niemiecką stolicę przez 28 lat. Dziś trzeba udać się w konkretne miejsca, aby zobaczyć pozostałości wcześniejszych fortyfikacji granicznych. Najlepiej zrobić to na rowerze podążając szlakiem Muru Berlińskiego (Berliner Mauerweg).[caption id="attachment_2813" align="alignnone" width="448" caption="Checkpoint Charlie – w okresie zimnej wojny jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD a Berlinem Zachodnim."][/caption]

Wiele odcinków szlaku ma charakter historycznej ścieżki tematycznej: tu na własnej skórze można odczuć „zimną wojnę“ między wschodem a zachodem. Wiele ścieżek prowadzących do tych miejsc to ścieżki historyczne, ponieważ szlak pokrywa się w większości z dawnymi drogami celnymi znajdującymi się po zachodniej stronie oraz z drogami, po których poruszały się kolumny (Kolonnenwege) - zbudowanymi przez jednostki graniczne NRD dla umożliwienia kontroli.

Urozmaicony szlak w kształcie pętli wiedzie obok ostatnich pozostawionych wież strażniczych, muzeów i pomników, przez środek dzisiejszego centrum miasta oraz wokół byłych punktów granicznych. Dzięki tej mieszance przyrody i dramatycznej historii Szlak Muru jest nie tylko tematyczną ścieżką miejską, ale także szlakiem krajobrazowym.

Charakter: trasa doskonale oznakowana, na nieco bardziej oddalonych odcinkach bez ruchu samochodowego. W większości asfaltowy teren płaski, niektóre odcinki posiadają utwardzoną nawierzchnię lub są wyłożone historycznymi betonowymi płytami. Krajobraz: zmienny, przepleciony odcinkami w centrum Berlina oraz spokojnymi, ciekawymi odcinkami wśród zieleni lub nad wodą. Bogactwo historycznie interesujących odcinków, na których do dziś odnaleźć można ślady po Murze.

Długość: 160 kilometrów, trasa w kształcie pętli

Informacje o trasie: przeważnie płaski teren, przejezdny dla dzieciźródło germany.travel

fot. pojechanewakacje.pl

Zdjęcia archiwalne pochodzą z wystawy zorganizowanej w Berlinie z okazji 50. rocznicy powstania Muru Berlińskiego

 

0 comments: