Musisz to wiedzieć

Warszawska Noc Muzeów

12.5.12 Anonimowy 0 Comments

 W tym roku motywem przewodnim Nocy Muzeów jest twórczość Bolesława Prusa, którego 100. rocznica śmierci przypada dokładnie 19 maja. Uczestnicy Nocy zainteresowani autorem „Lalki” „Emancypantek” czy „Kronik” znajdą wiele ciekawych propozycji. Już o 18.00 na Krakowskim Przedmieściu spod pomnika Kopernika wyruszy Hołd Prusowski. To przygotowana przez uczniów warszawskiego liceum im. B. Prusa inscenizacja, w której młodzież przebrana w stroje z epoki przejdzie pod pomnik swego patrona. Po drodze publiczność będzie mogła poznać czytane przez uczniów, fragmenty najsławniejszych utworów Prusa, opisujące Warszawę i spotkać postaci z jego powieści.

Do lepszego poznania Bolesława Prusa, Rzeckiego, Wokulskiego  i ich miasta zachęca także Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, które proponuje wycieczki z przewodnikiem jego śladami. A Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy przy ul. Koszykowej zaprasza m.in. na  projekcję filmu „Lalka” w reż. Wojciecha Hasa.

Nowością  w tegorocznej Nocy Muzeów będą piwnice staromiejskie, które po remoncie po raz pierwszy zostaną udostępnione szerokiej publiczności (wejście tylko w grupach po 20 osób, zbiórka pod Muzeum Historycznym m.st. Warszawy).

Miasto proponuje także udział w dwóch grach miejskich – jedna z zagadką kryminalną z lat 30. ubiegłego wieku o złodziejach dzieł sztuki.
Druga o Instytucie Radowym, jaki przed wojną staraniem Marii Skłodowskiej-Curie powstał w Warszawie.

W warszawskiej Nocy Muzeów weźmie udział blisko 200 placówek. Dojazd do nich zapewnia Miasto st. Warszawa organizując specjalną, bezpłatną komunikację autobusową, którą uzupełniać będą 24 zabytkowe „ogórki”.

Niespodzianką dla fanów komunikacji szynowej będzie warszawski  tramwaj promocyjny, który wyruszy z pl. Narutowicza i podczas Nocy Muzeów będzie kursował po stolicy.


źródło um.warszawa.pl

0 comments: