Czechy

Czechy: zwyczaje karnawałowe są nadal żywe

25.2.12 Anonimowy 0 Comments

Tradycja ta zrodziła się w średniowieczu i bardzo szybko znalazła zwolenników wśród wszystkich warstw społecznych – zarówno najuboższych, jak i bogatych mieszkańców wsi i miast. Zwyczaje karnawałowe pielęgnowane są nadal w wielu miejscach w Czechach.



Zwyczaje karnawałowe są nadal żywe


Do dawnych tradycji powróciła także Praga



Na wspaniałe imprezy karnawałowe tradycyjnie zaprasza stolica Czech. Festiwal „Carnevale Praha“ odbędzie się w dniach od 10 do 21 lutego. Na scenie karnawałowej na Rynku Starego Miasta zaroi się od masek, liczne imprezy odbędą się w teatrach, galeriach, muzeach, pałacach i szkołach. Restauracje partnerskie szykują specjalne menu karnawałowe. Na niektóre wydarzenia wstęp będą mieli wyłącznie goście w kostiumach i maskach. Warto więc zawczasu zakupić lub wypożyczyć te akcesoria. (www.carnevale.cz)



W menu znajdą się przysmaki ze świniobicia



Podczas karnawału w wioskach odbywały się świniobicia, zima była bowiem idealną porą na przechowywanie mięsa. Również w tegorocznym karnawale czekają na nas wieprzowe przysmaki – głowizna, flaczki czy salceson. Organizatorzy czwartej edycji Karnawału Hustopečskiego, który odbędzie się w sobotę 18 lutego, zapraszają na poczęstunek i wspaniałą zabawę. Nie zabraknie korowodu masek i opowieści ludowego gawędziarza Franty Uhera. Karnawał Hustopečski jest tradycyjnie imprezą charytatywną, którą można wesprzeć na przykład dobrowolnymi datkami przy zakupie pamiątek, przysmaków czy poprzez aktywny udział w aukcji win miejscowych winiarzy. (www.hustopecskymasopust.cz)



Nie może zabraknąć mięsa, wina, gorzałki ani słodyczy



Nasze gospodynie zawsze potrafiły wyczarować ze zwykłych składników wyjątkowe przysmaki, także podczas karnawału. Popularnym smakołykiem były klasyczne sosy, które do dziś są chlubą czeskiej kuchni – z polędwicy, chrzanowy, pomidorowy, koperkowy, grzybowy. Do ulubionych dań należał tak zwany kocioł karnawałowy, czyli gulasz wieprzowy. Uboższe rodziny zadowalały się plackami ze skwarkami. Amatorzy słodyczy również znaleźli coś dla siebie podczas karnawału. Na rozgrzanym tłuszczu smażono karnawałowe pączki i inne przysmaki. Niektórych smakołyków będzie można spróbować w czasie karnawału w Skansenie Wołoskim w Rožnovie pod Radhoštěm, w sobotę 11 lutego. Imprezie corocznie towarzyszą liczne konkursy, na przykład o najlepszą wołoską kiełbaskę i salceson. (www.vmp.cz)



W korowodzie masek powinien być niedźwiedź



Nieodłącznym punktem imprez karnawałowych były korowody masek, organizowane zawsze na zakończenie karnawału, czyli w przeddzień Środy Popielcowej. Przebierańcy chodzili po domach w towarzystwie muzykantów, śpiewali żartobliwe piosenki i recytowali zabawne wierszyki. Ulubioną maską był niedźwiedź symbolizujący urodzaj. Wieczorem odbywała się zwykle zabawa, która kończyła się punktualnie o północy. Wszystkie instrumenty muzyczne musiały wówczas ucichnąć i rozpoczynał się czterdziestodniowy okres postu. Także w tym roku w wielu miejscach w Czechach organizowane są korowody i zabawy karnawałowe, na przykład w skansenie Dlaskův statek w Dolánkach koło Turnova w sobotę 11 lutego. W pochodzie karnawałowym zobaczymy różne tradycyjne maski. (www.muzeum-turnov.cz) Na typowe uroczystości karnawałowe z barwnymi korowodami masek, występami kuglarzy, muzykantów, wspaniałą ucztą i tańcami, zaprasza Czeski Krumlov w dniach od 18 do 21 lutego. (www.ckrumlov.info)



Bohutín zarobił w karnawale na nowy sprzęt gaśniczy



W odległości dwóch kilometrów na południe od miasta Příbram leży górnicza gmina Bohutín, w której odbędzie się w tym roku już 85 edycja imprezy karnawałowej. Przed laty, w pierwszym pochodzie karnawałowym uczestniczyło niewielu mieszkańców. Przebierańcy chodzili po wsi zbierając przy okazji datki na nowy sprzęt gaśniczy. W miejscowych korowodach można było zobaczyć także różne alegoryczne pojazdy czy powozy konne wiozące do ślubu narzeczonych. Wierzono bowiem, że ślub w karnawale zapewni małżonkom długie i szczęśliwe życie. Karnawał zajmuje ważną pozycję w kalendarzu tutejszych imprez kulturalnych. Mieszkańcy są przekonani, że pochody karnawałowe będą odbywały się tu także za sto lat. Na tegoroczną imprezę organizatorzy zapraszają 21 lutego. (www.obec-bohutin.cz).



Morawski „fašank“ powstał od niemieckiego słowa „fasching“



Na Morawach na karnawał mówi się „fašank“. Znajdziemy tu wiele miejscowych zwyczajów i tradycji związanych z karnawałem. Jego zakończenie mieszkańcy Moraw świętują jednak podobnie, jak w innych regionach Republiki Czeskiej – ucztując i bawiąc się, zgodnie z powiedzeniem: Kto w karnawale za dużo pracuje, latem to odchoruje.




Przygotowania do tegorocznego Karnawału Lednickiego, który odbędzie się w sobotę 18 lutego, rozpoczęły się już jesienią. Organizatorzy uważają bowiem, że dobrą zabawę z wyśmienitym jedzeniem i piciem należy porządnie przygotować. Ze wszystkich stron unosił się będzie apetyczny zapach smażonych pączków, przysmaków mięsnych i domowej gorzałki! (www.lednickyfasank.cz) Już po raz trzeci pochód karnawałowy przemierzy centrum Ołomuńca. Powrót do tradycji karnawałowych miasto zawdzięcza tutejszej Szkole Waldorfskiej. Tegoroczna impreza odbędzie się 17 lutego. (www.waldorf-olomouc.cz)



W karnawale warto wziąć urlop



W miejscowości Postřekovo w regionie Domažlicko karnawał jest wyjątkowym wydarzeniem. Impreza trwa cztery dni, niemal wszyscy mieszkańcy biorą wtedy urlop. W sobotę odbywa się bal przebierańców, w niedzielę korowód w strojach ludowych a wieczorem zabawa. W poniedziałek jest babski bal. Najważniejszym wydarzeniem karnawału jest wtorkowy korowód masek. Tegoroczne imprezy karnawałowe w Postřekovie odbędą się w dniach od 18 do 21 lutego. (www.obecpostrekov.cz).


źródło czechtourism.com


Czytaj też


Skocz na narty w czeskie góry


Romantyczne Walentynki w Czechach


Piwniczki winne na Morawach Południowych otwarte!


Czeskie uzdrowiska


0 comments: