choinka,

Ryga - „parada choinek” i świąteczny nastrój stolicy Łotwy

29.11.11 Anonimowy 0 Comments


Wedle legendy pierwsza na świecie choinka została udekorowana właśnie w Rydze 501 lat temu! Teraz mieszkańcy Rygi uczynili to kolejny raz, początkując okres świątecznych jarmarków i wspaniałej iluminacji miasta.

Ryga – serce państw nadbałtyckich i północna metropolia – jest najlepszym miejscem w regionie, aby spędzić sezon świąteczny. Chcąc poczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia nie musimy pojechać daleko na północ, poczujemy ją tutaj, w Rydze – mieście, w którym po raz pierwszy na świecie udekorowano choinkę. W tym roku, kiedy przypada 501. rocznica tego wydarzenia, Ryga organizuje niezapomniane jarmarki i imprezy uliczne na Starym Mieście oraz świąteczne koncerty w ryskich kościołach i salach koncertowych.

Atrakcje turystyczne odbywające się w Rydze w okresie bożonarodzeniowym tradycyjnie skupiają się wokół choinki i wielu interesujących imprez. Jarmarki bożonarodzeniowe na Placu Katedralnym, Placu Līvu i Esplanadzie zaczną działać jeszcze przed świętami, a iluminacja choinek na Placu Ratuszowym (Rātslaukums) i Placu Katedralnym odbędzie się kilka dni później.


Aby świętować 501. rocznicę udekorowania choinki, wszyscy mieszkańcy i goście mogą uczestniczyć we wspólnym przystrajaniu choinki w Rydze na Placu Ratuszowym. Będzie można wykorzystać przyniesione przez siebie ozdoby.


2 grudnia w całym mieście pojawi się 47 ubranych w sposób tradycyjny, nowoczesny i naprawdę awangardowy choinek, które będą elementem festiwalu „Parada choinek“.


Od początku grudnia w ryskich kościołach i salach koncertowych odbywać się będą różnorodne imprezy muzyczne. Aż do Nowego Roku będzie można słuchać arcydzieł muzyki klasycznej, utworów kompozytorów współczesnych, jazzu i muzyki latynoamerykańskiej, koncertów symfonicznych i orkiestr dętych oraz występów chórów kameralnych i gospel. Dzieci będą zachwycone specjalnym występem Cyrku Ryga. Nowy Rok powitamy tradycyjnym pokazem sztucznych ogni i imprezami przy symbolu łotewskiej wolności – Pomniku Wolności.

Specjalną nowością tegorocznego sezonu zimowego w stolicy jest oficjalny ryski gorący koktajl oparty na czarnym balsamie; nazywa się “Clavis Riga”, co po łacinie znaczy "Klucz do Rygi“. Można go zamówić w najlepszych barach i restauracjach w mieście. 

0 comments: