Portugalia

Park Naturalny Faial nagrodzony tytułem EDEN

25.10.11 Anonimowy 0 Comments

Ten wyjątkowy park w modelowy sposób łączy ochronę unikatowej przyrody z rozwojem oferty turystycznej wyspy Faial.


Europejski, modelowy ośrodek turystyczny


W tegorocznej, piątej edycji konkursu nagrodę EDEN dla modelowego ośrodka turystycznego, z powodzeniem łączącego „turystykę i regenerację terenu”, przyznano Parkowi Naturalnemu Faial na Azorach. Wyróżnienie to otrzymały lokalizacje, w których zregenerowano lokalne dziedzictwo kulturowe i/ lub naturalne, a następnie stworzono w nich ośrodki turystyczne, stymulujące dalszy rozwój tego miejsca.


Dziewicza przyroda


Park Naturalny Faial znajduje się na jednej z dziewięciu wysp archipelagu Azorów, charakteryzującej się różnorodnością flory, fauny, form geologicznych oraz kultury i tradycji lokalnych. Utworzenie parku naturalnego na Faial było ważnym krokiem w kierunku odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju całej wyspy. Zadbano o ochronę wyjątkowej przyrody oraz zasobów naturalnych tego miejsca, przy jednoczesnym polepszeniu oferty turystycznej oraz poziomu życia mieszkańców Faial.
Park składa się z 13 obszarów chronionych, które łącznie obejmują 30 km kwadratowych lądu oraz 189 km kwadratowych morza. Na tym terenie znalazły schronienie zagrożone gatunki zwierząt i rzadkie rośliny, w tym endemiczna flora i fauna Azorów (m.in. wiecznie zielony wrzosiec azorski). Na obszarze chronionym pomiędzy wyspą Faial i Pico można obserwować rozmaite organizmy morskie: od małych skorupiaków począwszy, po barakudę atlantycką, czy - przy odrobinie szczęścia – żółwia karetta i delfina butelkonosego.


Ofertę Parku Naturalnego Faial dostosowano do potrzeb i zainteresowań odwiedzających. Ulepszono programy wycieczek zorganizowanych oraz utworzono nowe centra kulturalne i punkty informacji turystycznej, gdzie można poszerzyć swoją wiedzę o lokalnej różnorodności biologicznej. W Casa do Parque można poznać i wybrać najodpowiedniejsze dla siebie szlaki (do dyspozycji turystów są trasy piesze, rowerowe i konne) oraz obejrzeć film o parku. Natomiast zlokalizowane w starej latarni Centrum Informacji o Wulkanie Capelinhos (Centro de Interpretação do Vulcão dos Capelinhos) wyjaśnia geologiczny fenomen tego podwodnego wulkanu, który wybuchł nie tak dawno, bo w 1957 roku, oraz wulkaniczne pochodzenie wyspy Faial. Na uwagę zasługuje także Ogród Botaniczny (Jardim Botânico do Faial), posiadający obszerną kolekcję endemicznych roślin Azorów, roślin leczniczych a także egzotyczne gatunki flory z całego świata (m.in. storczyków).


Więcej informacji nt. Parku Naturalnego Faial znajduje się na stronie


http://parquesnaturais.azores.gov.pt/en/faial-eng


Nagrody EDEN


Ustanowione w 2006 r. przez Komisję Europejską nagrody EDEN (European Destinations of Excellence – Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne) przyznawane są miejscom, będącym najlepszym przykładem zrównoważonego rozwoju turystycznego. Wyboru tematu przewodniego konkursu (co roku jest inny) dokonuje KE oraz krajowe instytucje turystyczne. Z każdego państwa uczestniczącego w konkursie wybierany jest jeden, modelowy ośrodek turystyczny, który otrzymuje tytuł EDEN.


Celem projektu EDEN jest promocja zrównoważonego rozwoju turystycznego w Unii Europejskiej, zwrócenie uwagi na wschodzące ośrodki europejskie oraz stworzenie platformy współpracy i wymiany dobrych praktyk pomiędzy zwycięzcami konkursów.

0 comments: