Portugalia

Największy festiwal w Lizbonie

24.8.11 Anonimowy 0 Comments

Co roku przyciąga setki tysięcy widzów i turystów z całego świata. W programie znaleźć można wiele darmowych koncertów, pokazy uliczne, wystawy, spektakle, noc muzeów oraz inne atrakcje. Niezależnie od wieku, zainteresowań, czy pochodzenia, każdy znajdzie tu coś dla siebie.


Impreza powstała z inicjatywy Lizbońskiej Organizacji Turystycznej oraz Turismo de Portugal – Narodowej Izby Turystycznej Portugalii. Pierwsza edycja odbyła się w 1999 roku. Zaskakująca popularność imprezy, wpłynęła na decyzję lokalnych władz, aby uczynić Festival dos Oceanos imprezą cykliczną. Do tej pory, wzięło w niej udział około 2,5 miliona osób z całego świata.
W Portugalii, ma ona status wydarzenia porównywalnego z hiszpańską Bitwą na Pomidory, czy niemieckim Oktoberfest. To festiwal którym szczyci się cały kraj, prezentacja wszystkich dóbr narodowych, począwszy od muzyki i szeroko pojętej sztuki aż po kuchnię. Każda edycja festiwalu ma swój temat przewodni. W 2011 roku, organizatorzy postawili na hasła: uniwersalności, rozrywki i zrównoważonego rozwoju.Wydarzenie jest okazją do wzięcia udziału w licznych koncertach oraz atrakcjach zaplanowanych na dwa pierwsze tygodnie sierpnia. Fani historii i sztuki mogą się wybrać na Noc Muzeów. W tym roku, na muzealnej mapie festiwalu, znalazły się: m.in. Mosteiro dos Jerónimos, Museu do Fado, Museu Nacional do Azulejo, panteon - Panteão Nacional, Museu Nacional de Arte Contemporânea - Museu do Chiado czy Museu de Marinha. Miłośnicy fotografii i podróży, powinni udać się na wystawę zdjęć zorganizowaną przez National Geographic. W tym roku festiwal otworzył koncert brytyjskiej gwiazdy muzyki pop - Joss Stone, która zaśpiewała w duecie z jedną z najbardziej znanych portugalskich piosenkarek, Sarą Tavares. Nie zabrakło też rockowych brzmień w wykonaniu portugalskiej formacji X-Wife. Fani klasyki, mogli posłuchać przepięknej muzyki fado, w wykonaniu czołowych portugalskich muzyków, w towarzystwie zespołów z m.in. Brazylii, Angoli czy Indii. Impreza, jest doskonale przystosowana dla rodzin z dziećmi. Najmłodszym uczestnikom festiwalu, zorganizowano Klub Młodych Odkrywców, w ramach którego można dowiedzieć się więcej o zamorskich podróżach Portugalczyków. Dzieci mogą też wziąć udział w konkursie na imię dla maskotki imprezy - mewy.


Niezwykle wygodnym rozwiązaniem dla rodziców z maluchami, jest podróżowanie specjalnie przygotowaną na czas festiwalu kolejką Continente. Warto także zobaczyć wielki pokaz sztucznych ogni z rzeką Tag w tle, który odbywa się ostatniego dnia imprezy. Oprócz tego, na gości festiwalu czekają pokazy uliczne oraz filmowe, regaty, stoiska z lokalnymi przysmakami i liczne parady.


Fot. Turismo de Portugal


Czytaj też


Fatima, miejsce objawień


Widowiskowe święto w Portugalii


Fuzja smaków, czyli jak pachnie Portugalia


Czekoladowe święto


Festiwale kulinarne w Portugalii


Letnie festiwale muzyczne w Portugalii


PRZEPIS: Cataplana z Ryb i Owoców Morza

0 comments: