Gdańsk – tu przeniesiesz się w czasie

4.8.11 Anonimowy 1 Comments

Na mapie Europy wiele jest miast, które odwiedzić wręcz należy. Jednym z nich jest polski Gdańsk. I nie tylko dlatego, że 1000 letni gród uchodzi za najbogatsze w zabytki miasto "Bałtyckiej Europy". Przede wszystkim dlatego, że zderzenie historii i nowoczesności stworzyły tu mieszankę prawdziwie wybuchową, która gwarantuje niepowtarzalny klimat i niezwykłe przeżycia.

Znajdziesz tu 20 kilometrów plaż, niespotykane nigdzie indziej imprezy kulturalne i rezerwaty przyrody, restauracje, kluby oraz ducha wolności i tolerancji, nieraz dającego o sobie znać w tysiącletniej, wielonarodowej historii tego kolorowego miasta.

Będąc tu nie sposób zapomnieć o tej najnowszej – ważnej nie tylko dla Polski, ale i całego świata. Gdański półwysep Westerplatte i Stocznia Gdańska to miejsca, które przypominają niezbyt odległe czasy. 1 września 1939 salwa z okrętu Schleswig-Holstein właśnie na Westerplatte rozpoczęła II wojnę światową. Natomiast w 1980 roku, w Stoczni Gdańskiej narodziła się Solidarność, która zapoczątkowała walki o demokratyczną i wolną Polskę.
Jednak spacerując po Gdańsku nie sposób nie odnieść wrażenia, że możliwa jest fascynująca podróż w dużo bardziej odległe czasy. Odczucie to odniesiesz mijając kolorowe kamienice Drogi Królewskiej, czyli połączonych ulicy Długiej i Długiego Targu. Tam właśnie znajdują się najważniejsze zabytki Gdańska. Tędy przez setki lat wjeżdżali z wizytą polscy władcy.

Droga Królewska

Początkiem Drogi Królewskiej jest Brama Wyżynna. Gdy przez nią przejdziesz, miniesz Wieżę Więzienną z Katownią, w której od roku 1604 do 1858 znajdowało się jedno z najcięższych więzień europejskich. Tuż obok znajduje się Złota Brama, której kamienne rzeźby attyki w alegoryczny sposób przedstawiają cztery cnoty obywatelskie: Zgodę, Roztropność, Pobożność i Sprawiedliwość. Na dalszej trasie zachwycą cię kamieniczki w Głównym Mieście. Były to mieszkania najbogatszych gdańskich patrycjuszy. Prawie każda z nich ma swoją własną historię. Jedną z piękniejszych jest Złota Kamienica wybudowana w XVII wieku dla ówczesnego burmistrza Jana Speymmana i jego żony Judyty. Stara legenda głosi, że czasami na jej korytarzach można zobaczyć spacerującą świetlistą postać- ducha Judyty, który stara się nakłonić nas do uczciwego postępowania.

Kiedy miniemy mieszczańskie kamienice, dojdziemy do najważniejszej świeckiej budowli Gdańska- ratusza Głównego Miasta ze strzelistą 82- metrową wieżą. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Historii Miasta Gdańska. Obok dumnie stoi Dwór Artusa- dawne miejsce spotkań bogatych kupców i rzemieślników. Tutaj w 1742 roku została otwarta pierwsza w Polsce giełda. Przez lata Dwór Artusa był najbardziej demokratycznym miejscem w kraju. Bywali tam kasztelanowie, wojewodowie, następcy tronu.
Jest też pomnik, którego będąc tutaj pominąć nie możesz. Stojąca od 1633 r. przed Dworem Artusa Fontanna Neptuna jest przecież symbolem Gdańska. Według jednej z gdańskich legend to właśnie Neptun przyczynił się do powstania słynnej gdańskiej nalewki Goldwasser. Oburzony, iż do fontanny wrzucane są monety, uderzył trójzębem w wodę i rozbił złoto w drobne płatki, które odtąd zdobią swym blaskiem wspaniały ziołowy likier. Pamiętaj więc, jeśli zapragniesz zobaczyć Neptuna ponownie, koniecznie wrzuć do jego fontanny grosik.

Kontynuując spacer dotrzesz do Motławy miniesz przystań Żeglugi Gdańskiej. Zawijają tu statki pływające do miast z którymi Gdańsk tworzy Trójmiasto – do Sopotu i Gdyni. Ale nie tylko. Właśnie stąd możesz wyruszyć w podróż na pełen złotego piasku półwysep - na Hel.
Nad Motławą

Tuż obok usytuowany jest Żuraw, największy dźwig portowy średniowiecznej Europy. To jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Gdańska. Położony nad Motławą, służył do przeładunku towarów i stawiania masztów na statkach. Dzisiaj w jego wnętrzu znajduje się zrekonstruowany i czynny mechanizm napędowy - ogromne drewniane koło, poruszane ongiś siłą ludzkich nóg. Mijając ten cenny zabytek dojdziesz do jednej z najbardziej urokliwych uliczek w Europie, czyli ulicy Mariackiej. Z przedprożami i wąskimi, bogato dekorowanymi fasadami kamienic, należących niegdyś do zamożnych kupców i złotników, jest wspaniałym przykładem dawnej zabudowy gdańskiej. Wąską i pełną stoisk ze słynnymi gdańskimi bursztynami uliczkę Mariacką zwieńcza wielka, monumentalna świątynia. To bazylika Mariacka, będąca jednym z największych ceglanych kościołów na świecie. Wzniesienie tego obiektu zajęło około 150 lat. Choć trudno w to uwierzyć, wnętrze bazyliki może pomieścić 25000 osób. Zajrzyj tam koniecznie.Zobaczysz wiele doskonałych dzieł sztuki średniowiecznej i barokowej. Jest m.in. kamienna Pieta z roku ok. 1410, kopia Sądu Ostatecznego namalowanego przez Hansa Memlinga w roku 1472, zegar astronomiczny wykonany w latach 1464-1470 przez Hansa Düringera i ołtarz główny powstały w latach 1510-1517. Odważni powinni koniecznie wdrapać się na wysoką na 77,6 metrów masywną wieżę, którą wieńczy galeryjka widokowa. Wiedzie do niej prawie 400 stopni, jednak kto tam wejdzie z pewnością będzie usatysfakcjonowany. To miejsce z którego podziwiać można wspaniałą panoramę miasta.

Jeśli wystarczy ci czasu, pamiętaj, że w Dolnym Mieście, odciętym od centrum drogą szybkiego ruchu, znajdują się mury miejskie, bastiony, resztki fortyfikacji, szerokie kanały, a także łąki, stare drzewa, trzciny i sielskie widoki. Jeśli tylko pogoda na to pozwoli, podróż po autentycznym Gdańsku można odbyć wypożyczając kajak z licznych przy Motławie klubów i obejrzeć wszystko od strony wody.

Miasto znakomitości

Odkrywając historię Gdańska pamiętajmy, że wywodzi się z niego wiele znakomitości świata sztuki, nauki i kultury. W 1635 roku przeprowadzona została pierwsza udana operacja żołądka przez lekarza Daniela Schwabe. W 1611 r. urodził się w Gdańsku Jan Heweliusz, odkrywca 9 komet, 12 konstelacji, pierwszy autor mapy Księżyca.

To właśnie z Gdańska pochodzi Daniel Fahrenheit. Termometr ze skalą którą wynalazł jest do dziś używany w krajach anglosaskich. Wspomnieć należy też Lecha Wałęsę, uhonorowanego Pokojową Nagrodę Nobla, choć oczywiście nie sposób wymienić wszystkie związane z Gdańskiem osobistości.

Ale Gdańsk to nie tylko historia. W odróżnieniu jednak od większości wielkich, starych miast Gdańsk oferuje też wiele możliwości rekreacji i bliskiego kontaktu z przyrodą. Wiosną i latem o zmęczeniu zwiedzaniem, zabawą albo zakupami łatwo zapomnieć na pokrytej białym, drobniutkim piaskiem plaży.

Natomiast o każdej porze roku w klubach i restauracjach tętni tu nocne życie. Wyrafinowane zakupy można zrobić zarówno w dużych centrach handlowych, jak i w małych, tradycyjnych sklepach rozsianych po całym mieście. To miasto, gdzie można się prawdziwie zrelaksować.

fot. pojechanewakacje.pl

1 komentarz:

  1. This site was... how do you say it? Relevant!
    ! Finally I have found something which helped me. Cheers!

    OdpowiedzUsuń