Zamki

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza

21.7.11 Anonimowy 0 Comments

zaprasza na wystawę czasową w Zamku Książąt Pomorskich 23 lipca – 28 września 2011 r. Rzeźba Animalistyczna Anny Dębskiej.


Anna Dębska jest jednym z czołowych twórców rzeźby animalistycznej. Wszystkim mieszkańcom Słupska i odwiedzającym miasto turystom jej twórczość jest doskonale znana – głównie dzięki „Pędzącym odyńcom” zwanym „Dzikami”, które od lat zdobią okolice Zamku Książąt Pomorskich i stanowią tło dla wielu pamiątkowych fotografii.


Tworzy głównie w brązie, ale używa tez innych materiałów: sztucznego kamienia, gliny, gipsu, żelbetonu i cementu. Rzeźbi wiele różnych gatunków zwierząt: wilki, żubry, dziki, jelenie, lisy, orły i ryby, zwłaszcza nieporadne, wdzięczne młode źrebięta, byczki, żubrzyki, liski i wilczki. Jednak artystka, sama będąc znakomitym jeźdźcem, szczególnym umiłowaniem darzy konie.


Anna Dębska urodziła się w Warszawie. W stolicy ukończyła liceum plastyczne, w latach 1949-1953 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach profesora Tadeusza Breyera i profesora Mariana Wnuka, dyplom w zakresie rzeźby uzyskała w 1954 roku.


Pod koniec 1979 roku rzeźbiarka wyjechała do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Realizowała tam indywidualne pokazy swoich prac, uczestniczyła też w wystawach zbiorowych. Prezentacje jej rzeźb organizowano także w domach prywatnych kolekcjonerów Trammella Crowa i Lorne`a Greena.


Prace pokazywane były w Polsce, Francji, Włoszech, Anglii, USA, Niemieckiej Republice Demokratycznej, Republice Federalnej Niemiec, Hiszpanii, na Węgrzech i w Związku Radzieckim. Pierwsze nagrody zdobywała już w latach pięćdziesiątych w Polsce i w Italii, a później w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych.


Dziś jej prace znajdują się miedzy innymi w muzeach w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Szczecinie oraz Kolonii w Niemczech. Jej kompozycje zdobią parki, skwery i place w Chorzowie, Busku Zdroju, Warszawie, Łodzi, Tarnobrzegu, Krakowie, Szczawnicy, Zbójnej Górze oraz Mediolanie we Włoszech. Słupsk cieszy się od dziesiątek lat jej Pędzącymi odyńcami (Dzikami). Wiele rzeźb znajduje się w prywatnych rezydencjach w Polsce, Niemczech, Italii, Belgii, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Szwecji, Anglii, Japonii, USA, Liechtensteinie i na Węgrzech.


Od 1995 roku w Łazach pod Warszawą Anna Dębska prowadzi galerię rzeźb plenerowych i kompozycji kameralnych. Nadal tworzy i wystawia swoje prace w muzeach i galeriach sztuki.


Wernisaż wystawy – 23 lipca 2011 (sobota) o godzinie 14.00.


źódło: lot.ustka.pl


Fot. Marta Legieć


 

0 comments: