Chiny

Chiny - powstał najdłuższy most na świecie

3.7.11 Anonimowy 0 Comments

w Chinach. Właśnie otworzono najdłuższy most na świecie prowadzony nad wodą. Budowla trafi do Księgi Rekordów Guinessa. Do tej pory największym mostem nad wodą był krótszy o cztery kilometry most Lake Pontchartrain Causeway w amerykańskiej Luizjanie.


Nowoczesną konstrukcję budowano przez cztery lata. Do zadania Chiny podeszły prestiżowo i ambicjonalnie. Całością zajmowali się najlepsi specjaliści na świecie. Most ma sześć pasów - po trzy w każdą stronę. Jest tak długi, że stojąc na jego początku trzeba mieć dużo szczęścia, by zobaczyć jego drugi koniec. Widok zazwyczaj przesłaniają mgły.


Co z bezpieczeństwem? Teoretycznie konstrukcja jest niezwykle wytrzymała. Chińczycy robili wiele prób modelowych na specjalnych makietach mostu. Symulacje pozwalają mieć nadzieję, że oprze się on naturalnym zagrożeniom i ew. sprowokowanym przez ludzi. Pomyślano też, jak w razie niebezpieczeństwa ewakuować ludzi. Co kilka kilometrów most posiada specjalne zjazdy z lądowiskami helikopterów. Jest specjalny system informacji, niestety jedynie w chińskich hieroglifach.

0 comments: